Afganistan

Afganistan w pigułce

Flaga Afganistanu
Oficjalna nazwa Islamska Republika Afganistanu (د افغانستان اسلامي جمهوریت جمهوری اسلامی افغانستان)
Stolica
Kabul
Waluta
afgani (AFN)
Język
perski, paszto
Liczba ludności
30 419 928
Powierzchnia
652 230m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika islamska
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Afganistanu Hotele w Afganistanie

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Afganistanie?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Oficjalna nazwa Afganistanu brzmi: Islamskie Państwo Afganistanu. Stolicą tego położonego w Azji Środkowej państwa jest Kabul. Całkowita powierzchnia kraju wynosi ponad 650 tys. km², a większość tego obszaru zajmują góry. W Afganistanie panuje klimat podzwrotnikowy kontynentalny suchy, w północnej części kraju przechodzi on w bardzo suchy. Na terenach górskich i wyżynnych nabiera cech klimatu górskiego. Najwyżej położony punkt Afganistanu to szczyt Noszak: 7 492 m.

W XIX w. obszar Afganistanu był terenem spornym pomiędzy Rosją a Wielką Brytanią. Brytyjczykom nie udało się podbić Afganistanu, ale zdołali przejąć kontrolę nad jego polityką zagraniczną. Kraj stał się buforem między posiadłościami tych dwóch imperiów. Pełną niepodległość Afganistan odzyskał w roku 1919. Początkowo, do 1973 r. był królestwem, po przewrocie stał się republiką. Rozpętała się wojna domowa, w którą wmieszał się Związek Radziecki. Przez dekadę trwały walki między siłami ZSRR a partyzantką tzw. mudżahedinami. W 1994 roku, już po wycofaniu się sił rosyjskich, skonfliktowane armie uczestniczące w wojnie domowej uciszyli talibowie, ruch fundamentalistów islamskich. Zjednoczyli niemal cały kraj, poza najbardziej na północ wysuniętymi prowincjami i wprowadzili ścisłe prawo muzułmańskie. Reżim talibów nie spotkał się jednak z międzynarodowym uznaniem. Zostali obaleni w 2002 r. przez wojska USA i siły muddżahedinów. Sytuacja do dziś nie jest stabilna.

Odwiedzając Afganistan warto zobaczyć kilka miejsc. Przede wszystkim najważniejsze miasto tego kraju, jego stolicę – Kabul. Niegdyś był ważnym ośrodkiem turystycznym, znajdują się tu m.in. Bagh-e Zanana (park przeznaczony wyłącznie dla kobiet), Afgańskie Muzeum Narodowe, Muzeum Min Lądowych. Inną atrakcją jest Band-e Amir, zespół sześciu jezior w Hindukuszu w środkowym Afganistanie. Obszar ten był pierwszym parkiem narodowym w kraju. Warto odwiedzić też dzielącą Afganistan i Pakistan Przełęcz Chajberską, Minaret w Jam (UNESCO, drugi co do wielkości murowany minaret na świecie) i posągi Buddy niedaleko miasta Bamjan.

Zgłoś błąd

Regiony w Afganistanie

Miasta w Afganistanie

Atrakcje turystyczne i zabytki w Afganistanie

Afganistan - galeria zdjęć

Afganistan w pigułce

Afganistan
Oficjalna nazwa Islamska Republika Afganistanu (د افغانستان اسلامي جمهوریت جمهوری اسلامی افغانستان)
Stolica
Kabul
Waluta
afgani (AFN)
Język
perski, paszto
Liczba ludności
30419928
Powierzchnia
6522302
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika islamska

Afganistan - więcej informacji