Afganistan

Afganistan w pigułce

Flaga Afganistanu
Oficjalna nazwa Islamska Republika Afganistanu (د افغانستان اسلامي جمهوریت جمهوری اسلامی افغانستان)
Stolica
Kabul
Waluta
afgani (AFN)
Język
perski, paszto
Liczba ludności
30 419 928
Powierzchnia
652 230m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika islamska
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Afganistanu Hotele w Afganistanie

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Afganistanie

Przed wyjazdem do Afganistanu zalecane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego. Szczególnie zalecane jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia z opcją transportu chorego na leczenie w innym kraju.

Na terenie Afganistanu występują zagrożenia dla zdrowia wynikające z problemów sanitarno – epidemilogicznych. Można też mówić o braku odpowiedniej ilości personelu medycznego, leków i środków higieny. Na części terytorium Afganistanu istnieje zagrożenie malarią, powszechna jest gruźlica, infekcje dróg oddechowych i zatrucia pokarmowe.

Istnieje wysokie zagrożenie cholerą i choroby powodowane przez pasożyty przewodu pokarmowego oraz wirusowe zapalenia wątroby, w tym typu E. W kraju występuje dość duży procent nosicieli wirusa HBV, odpowiedzialnego za wirusowe zapalenie wątroby typu B. Należy także uważać na dzikie zwierzęta, które mogą być zarażone wścieklizną. W kraju tym występuje dość wysoki procent nosicieli HBV — wirusa odpowiedzialnego za wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Szczepienia:
WZW A – szczepienie zalecane
WZW B – szczepienie zalecane (w zależności od charakteru pobytu)
BTP (błonnica, tężec, polio) – szczepienie zalecane
DB (dur brzuszny) – szczepienie zalecane
Wścieklizna – szczepienie zalecane (w zależności od charakteru pobytu)

Duże niebezpieczeństwo stanowią występujące w Afganistanie zwierzęta jadowite, takie jak węże, pająki, skorpiony, skolopendry i solfugi.

Bezpieczeństwo:

W związku z napiętą sytuacją wewnętrzną w kraju oraz związanymi z nią zagrożeniami dla bezpieczeństwa odwiedzających go cudzoziemców, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza obywatelom Polski wyjazdy do Afganistanu.

Afganistan należy do krajów szczególnie zagrożonych atakami terrorystycznymi i kryminalnymi. Celem zamachów mogą być wszelkie miejsca zgromadzeń cudzoziemców, instytucje międzynarodowe, biura organizacji pomocowych i misji humanitarnych oraz ONZ. Szczególnie częste ataki terrorystyczne oraz zagrożenia podobnego typu zdarzają się w południowych i wschodnich prowincjach Afganistanu.

Należy unikać poruszania się po poboczach dróg oraz nieznanych terenach (zwłaszcza poza obszarem miejskim Kabulu), ze względu na miny i niewypały pozostałe po działaniach wojennych. Nie zaleca się wyjazdów poza tereny miejskie kontrolowane przez centralne władze afgańskie i siły koalicji antyterrorystycznej.

Ostrożność należy zachować także podczas robienia zdjęć i nagrań wideo. Fotografowanie kobiet może doprowadzić nawet do zagrożenia ze strony członków rodziny. Dobrze jest więc upewnić się, czy dana osoba wyraża zgodę na bycie fotografowaną. Funkcjonuje także zakaz fotografowania instalacji militarnych, budynków rządowych i siedzib członków administracji.

Afganistan jest krajem muzułmańskim, w którym przestrzega się zwyczajów i praw wynikających z zasad islamu. Wszelka misyjna działalność religijna inna niż islamska, jest absolutnie zakazana.

Ze względów bezpieczeństwa należy podporządkować się zasadom, przede wszystkim tym dotyczącym noszenia ubiorów, które zakrywają ciało (dotyczy to zwłaszcza kobiet). Kobiety powinny nosić ubiór zakrywający włosy i szyję (może to być chusta lub szal). Dobrze jest zakupić i nosić odzież zakupioną na miejscu, aby zbytnio nie wyróżniać się z tłumu. Niedopuszczalne są zbyt krótkie spodnie czy inne skąpe części garderoby.

Ponadto, w okresie Ramadanu, od wschodu do zachodu słońca zabronione jest publiczne spożywanie posiłków, napojów oraz palenie tytoniu.

Za przewożenie, posiadanie oraz spożywanie narkotyków, alkoholu lub wieprzowiny grozi kara więzienia.

Zgłoś błąd

Afganistan w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Islamska Republika Afganistanu (د افغانستان اسلامي جمهوریت جمهوری اسلامی افغانستان)
Stolica
Kabul
Waluta
afgani (AFN)
Język
perski, paszto
Liczba ludności
30419928
Powierzchnia
6522302
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika islamska

Afganistan - więcej informacji