Albania

Albania w pigułce

Flaga Albanii
Oficjalna nazwa Republika Albanii (Shqipëria, Republika e Shqipërise)
Stolica
Tirana
Waluta
lek (ALL)
Język
albański
Liczba ludności
3 195 000
Powierzchnia
28 748m2
Religia
islam
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Albanii Hotele w Albanii

Komunikacja & środki lokomocji w Albanii

Ze względu na bardzo zróżnicowane ukształtowanie terenu oraz przewagę na północy terenów górzystych, komunikacja w Albanii może być nieco utrudniona. Istnieje tylko kilka głównych dróg, które często nie są w najlepszym stanie. Ponadto na drogach trzeba uważać na kierowców, którzy niezbyt często respektują przepisy drogowe i w nadmiarze używają klaksonów.

Środki lokomocji na terenie Albanii

Samolot
Największym lotniskiem w Albanii jest oddalony o 17 kilometrów od Tirany Port lotniczy Tirana im. Matki Teresy. Obsługuje on połączenia z wieloma europejskimi krajami, jednak brak obecnie bezpośredniego połączenia z Polską. Najbliższym miejscem, z którego można się bezpośrednio dostać samolotem do Tirany jest Wiedeń, Kolonia, Monachium.

Statek
Po albańskim wybrzeżu kursuje wiele rejsów wycieczkowych. Ponadto można się bez problemu dostać promem do kilku włoskich miast. Dodatkowo organizowane są rejsy po Jeziorze Ochrydzkim i Szkoderskim.

Motor lub rower
Można swobodnie podróżować po kraju za pomocą jednośladów. Jednak północne regiony są bardzo górzyste, dlatego dla rowerzysty przejazd tamtejszymi drogami to spore wyzwanie.

Pociąg
W Albanii znajduje się blisko 500 kilometrów linii kolejowych. Niestety ze względu na bardzo zły stan taboru oraz długą jazdę, taki środek lokomocji jest tylko dla wytrwałych.

Komunikacja miejska
W Tiranie przejazdy autobusami komunikacji miejskiej to najtańszy sposób podróży. Bilety są bardzo tanie i można je kupić u kierowcy lub konduktora. Jednak na przystankach z reguły nie ma rozkładów jazdy. Między miastami kursują lokalne połączenia pod postacią autobusów lub minibusów.

Taksówki
W większych miastach można swobodnie korzystać z usług taksówkarzy. Trzeba się jednak odpowiednio wcześniej dowiedzieć o średnich cenach za przejazdy.

Zgłoś błąd

Albania w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Republika Albanii (Shqipëria, Republika e Shqipërise)
Stolica
Tirana
Waluta
lek (ALL)
Język
albański
Liczba ludności
3195000
Powierzchnia
287482
Religia
islam
Ustrój
republika

Albania - więcej informacji