Antigua i Barbuda

Antigua i Barbuda w pigułce

Flaga Anigui i Barbudy
Oficjalna nazwa Antigua i Barbuda (Antigua and Barbuda)
Stolica
Saint John's
Waluta
dolar wschodniokaraibski (XCD)
Język
angielski
Liczba ludności
91 000
Powierzchnia
435m2
Religia
dominująca: protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Anigui i Barbudy Hotele w Antigua i Barbuda

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Antigua i Barbuda?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Karaiby z reguły kojarzą się nam z lazurowymi wodami oceanu, niesamowitymi, piaszczystymi plażami i możliwością podziwiania dziewiczej przyrody. Nie inaczej jest w przypadku niewielkiego wyspiarskiego państwa – Antigui i Barbudy, które zaliczane jest do archipelagu Antyli Małych położonych na Morzu Karaibskim. Mimo, że w nazwie kraju wymienione są tylko dwie wyspy to w skład Antigui i Barbudy wchodzi jeszcze Redonda.

W czasach prekolumbijskich tereny te zamieszkiwane były między innymi przez Sibonejów oraz Arawaków. Z początkiem XII wieku osiedlili się tu Karaibowie. To między innymi na wyspy należące do Antigui i Barbudy dotarła w 1493 r. druga z wypraw Krzysztofa Kolumba. W XVII wieku władzę nad wyspami przejęli Brytyjczycy. Jednakże można było tu spotkać także kolonizatorów z Hiszpanii i Francji – wpływy wszystkich tych kultur do dzisiaj można dostrzec w tutejszej kulturze, tradycjach i architekturze. Można odnaleźć tu także wpływy ludności afrykańskiej, która była sprowadzana do niewolniczej pracy na brytyjskich plantacjach trzciny cukrowej, bawełny i tytoniu. Mimo zniesienia niewolnictwa mniej więcej w połowie XVIII wieku ludność dalej była wykorzystywana do ciężkiej pracy, dlatego wybuchały tu liczne powstania niewolników.

Antigua i Barbuda w 1967 r. uzyskały autonomię jako państwo stowarzyszone z Wielką Brytanią, a w 1981 r. uzyskały niepodległość.

Wakacje na Antigua i Barbuda wybierają z reguły osoby kochające wypoczynek na łonie natury i możliwość obcowania z niesamowitą przyrodą. Pod tym względem bardzo ciekawym miejscem jest najmniejsza z wysp wchodzących w skład państwa – Redonda. Ma ona wielkość około 53 km2 i jest niezamieszkała. Znajduje się na niej wygasły wulkan, który jest jej główną atrakcją. Wyspę tą można obejrzeć podczas rejsu po Morzu Karaibskim – umożliwiającym zejście na ląd.

Barbuda to z kolei prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych – szczególnie nurkowania. Tutejsze rafy obfitują w unikalne gatunki roślin i zwierząt. Plaże są piaszczyste, a tereny położone wgłębi wyspy stanowią rezerwat przyrody chroniący endemiczne gatunki tutejszej fauny i flory. Wyspa ma 161 km2 i zamieszkała jest przez ok. 1500 osób, które skupiają się wokół miasta Codrington.

Antigua jest największą z wysp. Oferuje ona wiele atrakcji dla wybierających się tu osób. Można tu podziwiać zarówno ciekawe formacje skalne jak Most Diabła (Devil’s Bridge) oraz zabytki architektury użytkowej – budynki z dawnych plantacji trzciny cukrowej czy stocznię i bazę admirała Nelsona. Na wyspie znajduje się wiele malowniczych zatoczek, które są idealnym miejscem do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych.

Największym ośrodkiem miejskim Antigui a zarazem jej stolicą jest Saint John’s. W mieście warto zobaczyć przede wszystkim kościół św. Jana oraz odwiedzić Muzeum Antigua i Barbuda, które mieści się w dawnej siedzibie Sądu Kolonialnego. Muzeum udostępnia zabytki zarówno z czasów kolonialnych jak i prekolumbijskich, kiedy tereny te zamieszkiwane były przez Karaibów i Arawaków. Jeśli chce się poznać bliżej historię wyspy to warto również odwiedzić rezerwat archeologiczny Indian Point, który leży niedaleko kurortu Long Bay.

Również na Antigua znajdują się przepiękne plaże, szczególnie w pobliżu takich kurortów jak Bolans Village i Galley Bay.

Zgłoś błąd
Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 58

Miasta w Antigua i Barbuda

Atrakcje turystyczne i zabytki w Antigua i Barbuda

Antigua i Barbuda - galeria zdjęć

Antigua i Barbuda w pigułce

Antigua i Barbuda
Oficjalna nazwa Antigua i Barbuda (Antigua and Barbuda)
Stolica
Saint John's
Waluta
dolar wschodniokaraibski (XCD)
Język
angielski
Liczba ludności
91000
Powierzchnia
435,32
Religia
dominująca: protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Antigua i Barbuda - więcej informacji