Bahamy

Bahamy w pigułce

Flaga Bahamów
Oficjalna nazwa Wspólnota Bahamów (Bahamas, Commonwealth of The Bahamas)
Stolica
Nassau
Waluta
dolar bahamski (BSD)
Język
angielski
Liczba ludności
362 765
Powierzchnia
13 940m2
Religia
protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Bahamów Hotele w Bahamach

Ceny w Bahamach

Walutą Bahamów jest dolar bahamski (B$/BSD), który dzieli się na 100 centów. W obiegu znajdują się monety 1, 5, 10 i 25 centowe oraz banknoty 1, 5, 10, 20 dolarowe. Dolar bahamski wymienialny jest jedynie na miejscu. W wielu miejscach zamiast dolarów bahamskich przyjmowane są dolary amerykańskie.
1 BSD to około 1 USD lub 3,05 PLN

Orientacyjne ceny:
Najtańszy obiad w restauracji – około 10 BSD
Obiad trzydaniowy – około 20 BSD
Piwo (o,33 l) – 3,5 BSD
Rum Bacardi (1 l) – 8 BSD
Woda mineralna (1,5 l w sklepie) – 1 BSD
Taksówka (za 1 km) – 1 BSD

Bankomaty
W miastach i kurortach bankomaty są łatwo dostępne w siedzibach banków, galeriach handlowych i na głównych ulicach.

Karty kredytowe
Na Bahamach akceptowane są wszystkie najpopularniejsze karty płatnicze takie jak Visa, Maestro czy AmericanExpress. Można nimi płacić także w hotelach, restauracjach i centrach handlowych. W przypadku zakupów na bazarach czy miejscach bardziej oddalonych od centrum należy pamiętać o posiadaniu wymienionej waluty.

Czeki podróżne
W bankach oraz recepcjach hoteli można bez problemu wymienić czeki podróżne. Są one szczególnie pomocne jeśli nie chcemy wozić ze sobą zbyt wiele gotówki.

Jaką walutę warto mieć ze sobą
Ponieważ dolar bahamski wymienialny jest jedynie na miejscu jadąc do tego państwa należy zaopatrzyć się w walutę wymienialną. Najkorzystniejszy przelicznik ma tu dolar amerykański (USD). W wielu miejscach w miastach i kurortach można także dokonywać zakupów w tej walucie bez konieczności jej wymiany.

Podatki
Bahamy należą do tak zwanych rajów podatkowych. Nie ma tu podatków od dochodów, zysków, spadków itp. Brak wpływów z podatków odbijany jest przez wysokie cła. Należy pamiętać, że bez cła wywieźć można towary o wartości do 600 USD. Natomiast jeśli chodzi o wwóz towarów to z cła zwolnione jest 50 sztuk cygar, 200 sztuk papierosów i 1 litr napojów alkoholowym. Wszystkie towary wykraczające ponad te wartości objęte są cłem.

Co warto kupić
Bahamy to prawdziwy raj dla miłośników tradycyjnego rzemiosła. Na wielkim Straw Market w Nassau kupić można najróżniejsze wyroby z liści i włókien palmowych, od kapelusza po torebkę czy hamak. Na bazarach znaleźć można także barwne akwarele, wyroby drewniane, biżuteria oraz tkaniny. Ciekawą pamiątką są także świece zapachowe o tropikalnych aromatach, sól do kąpieli z dodatkiem soli morskiej, olejki zapachowe oraz miejscowe kosmetyki.
Wspaniałą pamiątką są także przysmaki tutejszej kuchni. Aromatyczne herbaty, przyprawy, palona kawa czy sosy będą przypominały długo o egzotycznej podróży. Nie można też zapominać o tutejszych trunkach których najbardziej znanym jest rum bacardi.

Zgłoś błąd

Bahamy w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Wspólnota Bahamów (Bahamas, Commonwealth of The Bahamas)
Stolica
Nassau
Waluta
dolar bahamski (BSD)
Język
angielski
Liczba ludności
362765
Powierzchnia
139402
Religia
protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Bahamy - więcej informacji