Bahamy

Bahamy w pigułce

Flaga Bahamów
Oficjalna nazwa Wspólnota Bahamów (Bahamas, Commonwealth of The Bahamas)
Stolica
Nassau
Waluta
dolar bahamski (BSD)
Język
angielski
Liczba ludności
362 765
Powierzchnia
13 940m2
Religia
protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Bahamów Hotele w Bahamach

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Bahamach

Zalecane szczepienia
Przy wyjeździe na Bahamy nie ma obowiązku poddania się żadnym szczepieniom ochronnym. Zalecane są jednak następujące szczepienia, które przyjąć należy w okresie 4-6 tygodni przed wyjazdem:
DB -Dur brzuszny
BT – Błonica/tężec
WZW A i B – wirusowe zapalenie wątroby typu A i B
MMR – odra/nagminne zapalenie przyusznic/różyczka
W – wścieklizna

Jeżeli na Bahamy przyjeżdżamy z jednego z krajów Ameryki Południowej lub Afryki należy przy wjeździe pokazać zaświadczenie o odbyciu szczepienia na żółtą gorączkę.
Na Bahamach nie występuje zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Należy jednak pamiętać o tym, że miejscowa flora bakteryjna różni się dość mocno do polskiej. Z tego powodu trzeba przestrzegać zasad higieny, pić tyko wodę przegotowaną lub butelkowaną, nie jeść niemytych owoców.

Lekarstwa do zabrania
Osoby przyjmujące stale określone rodzaje leków powinny zabrać ze sobą ich zapas wystarczający na cały pobyt. Na miejscu mogą one być bowiem znacznie droższe. Niektóre specyfiki mogą także nie występować.
W apteczce turysty wybierającego się na Bahamy powinny się bezwzględnie znaleźć środki przeciwbiegunkowe oraz stosowane przy zatruciach pokarmowych, środki opatrunkowe i odkażające, leki przeciwbólowe. Ponadto pamiętać należy o kremach z wysokim filtrem oraz okularach przeciwsłonecznych gdyż słońce na Bahamach jest bardzo ostre. Przydatne będą także środki łagodzące oparzenia słoneczne oraz ugryzienia owadów.

Choroby zakaźne
Na Bahamach nie występuje zagrożenie epidemiologiczne. Jedynie podczas zapuszczania się w bardziej oddalone od cywilizacji rejony pamiętać należy o zagrożeniu wścieklizną ze strony dzikich zwierząt (ugryzienia) oraz możliwości wystąpieniu duru brzusznego po spożyciu zakażonej wody. Z tego powodu używać należy tylko wody przegotowanej lub butelkowanej.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Bahamy są krajem bezpiecznym i przyjaznym turystom. Jest to zresztą podstawowe źródło dochodu mieszkańców kraju. Jedynym zagrożeniem mogą być kieszonkowcy oraz złodzieje grasujący w większych miastach. Dlatego też nie należy zapuszczać się samodzielnie po zmroku w bardziej oddalone dzielnice Nassau czy innych miast. Należy także pamiętać, że Bahamy leżą na szlaku przerzutu narkotyków do Stanów Zjednoczonych. Posiadanie nawet ich najmniejszej ilości jest bardzo surowo karane.

Insekty
Bahamy leżą w strefie klimatu tropikalnego, wilgotnego. Z tego powodu występuje tu dużo różnego rodzaju insektów. Aby chronić się przed ich ugryzieniami, które mogą być bardzo dokuczliwe należy stosować preparaty odstraszające. Należy także pamiętać o właściwym ubiorze. Najlepiej sprawdzają się ubrania przewiewne, zakrywające jak największe powierzchnie ciała. Większość obiektów hotelowych i gastronomicznych wyposażona jest w siatki w oknach oraz kratkach wentylacyjnych tak by insekty nie dostawały się do wnętrza. W razie ugryzienia należy stosować środki łagodzące.

Podróżowanie z dziećmi
Podróżowanie z dziećmi nie stanowi na Bahamach większego problemu. Hotele i kurorty przystosowane są do potrzeb rodzin z dziećmi, wiele z nich oferuje także fachową opiekę animatorów podczas pobytu. Pozwala to dzieciom na zabawę w gronie rówieśników, a ich rodzicom zostawia kilka godzin wolnego czasu.
Podróżując z małymi dziećmi należy wziąć pod uwagę ich mniejszą odporność na zmianę otoczenia, flory bakteryjnej czy ostre słońce i zaopatrzyć się w stosowne leki dostosowane do wieku. Szczególnie ważne jest tu bezwzględne przestrzeganie zasad higieny i spożywanie jedynie płynów ze sprawdzonych źródeł.

W razie choroby
Wyjeżdżając na Bahamy należy wykupić ubezpieczenie kosztów leczenia. Pozwoli ono na bezpłatne korzystanie z opieki medycznej w razie potrzeby lub (zależnie od warunków ubezpieczenia) zwrot poniesionych kosztów po powrocie do kraju.
Opieka medyczna na Bahamach stoi na dobrym poziomie. We wszystkich miastach i kurortach znaleźć można zarówno przychodnie jak i szpitale. Problemy wystąpić mogą jedyni w wypadku podróżowania po niezamieszkałych, oddalonych od centrum kraju wysepkach.

Zgłoś błąd

Bahamy w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Wspólnota Bahamów (Bahamas, Commonwealth of The Bahamas)
Stolica
Nassau
Waluta
dolar bahamski (BSD)
Język
angielski
Liczba ludności
362765
Powierzchnia
139402
Religia
protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Bahamy - więcej informacji