Belize

Belize w pigułce

Flaga Belize
Oficjalna nazwa Belize (Belize)
Stolica
Belmopan
Waluta
dolar Belize (BZD)
Język
urzędowy: angielski; język używany: hiszpański, kreolski, maya, garifuna
Liczba ludności
327 193
Powierzchnia
22 966m2
Religia
dominujące: katolicyzm, protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Belize Hotele w Belize

Ceny w Belize

Walutą obowiązującą w Belize jest dolar Belize. Jego wartość odpowiada połowie wartości dolara amerykańskiego, co często wprowadza zamieszanie wśród turystów i sprzedających. Podczas dokonywania zakupów w Belize należy zaznaczyć, że płaci się w dolarach Belize.

1 dolar Belize (BZD) = 100 centów

W obiegu są zarówno monety (1, 5, 10, 25 i 50 centów oraz 1 dolar) jak i banknoty: 2, 5, 10, 20, 50, 100 dolarów.

Przykładowe ceny:
Pół litra mleka – 5 PLN
Średni posiłek w restauracji – 25 PLN
12 jajek – 5 PLN
Piwo w barze (0,5 l)– 12 PLN
Woda mineralna, (0,33 l) – 4 PLN
Kilogram pomarańczy – 6 PLN
Kilometr jazdy taksówką – 7,50 PLN
Litr benzyny – 4,70 PLN

Występowanie bankomatów
Bankomatów na terenie Belize jest wciąż niewiele. Znajdują się one przede wszystkim w większych miastach. Nie ma najmniejszych problemów z wypłatą pieniędzy w dolarach Belize czy dolarach amerykańskich.

Korzystanie z kart kredytowych
Karty kredytowe Visa oraz MasterCard są powszechnie akceptowane w większych sklepach oraz w supermarketach, chociaż podstawowym środkiem płatniczym w tym kraju jest gotówka.

Korzystanie z gotówki
Gotówka jest podstawowym środkiem płatniczym w Belize. Akceptowane są pieniądze w walucie tego kraju, czyli w dolarach Belize, jednak bardzo często nie ma także problemu z płaceniem w dolarach amerykańskich. Podczas płacenia należy jednak uwzględnić, jaką walutę posiadamy, ponieważ dolar amerykański i dolar Belize nie są równoznaczne. Dolar Belize posiada dwukrotnie niższą wartość niż dolar amerykański. Niewiedza turystów w tym zakresie bardzo często wykorzystywana jest przez sprzedających, co przede wszystkim zauważa się w większych miejscowościach turystycznych.

Jaką najlepiej mieć walutę?
Planując wyjazd do Belize, najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie. Ich wymiana na miejscu nie powinna stanowić żadnego problemu. Można również wziąć ze sobą euro, jednak w tym przypadku trzeba liczyć się z dość wysoką prowizją narzucaną podczas wymiany waluty w kantorze.

Co warto kupić?
Warto kupić piwo Belikin, produkowane przez wiodący browar w Belize. Jego produkcja rozpoczęła się dopiero w latach 70 XX wieku, jednak bardzo szybko zyskało ono przychylność smakoszy piwa na całym świecie. Nazwa tego piwa w tłumaczeniu na język maya oznacza „droga na wschód”, co ma sugerować jego korzenie – wschodnia część Ameryki Środkowej.

Osoby lubiące latynoski styl ubierania się mogą także zaopatrzy się w ubrania charakterystyczne dla Ameryki Środkowej, kwieciste i kolorowe. Przed dokonywaniem zakupów należy jednak zawsze sprawdzać metki, ponieważ bardzo wiele ubrań dostępnych w Belize jest produkowanych w Chinach.

W Belize bardzo atrakcyjne są także wszelkiego rodzaju wyroby z drewna, przede wszystkim ozdoby mieszkań oraz biżuteria. Można dostać drewniane figurki praktycznie pod każdą postacią – popularne są pamiątki przedstawiające zwierzęta.

Zgłoś błąd

Belize w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Belize (Belize)
Stolica
Belmopan
Waluta
dolar Belize (BZD)
Język
urzędowy: angielski; język używany: hiszpański, kreolski, maya, garifuna
Liczba ludności
327193
Powierzchnia
229662
Religia
dominujące: katolicyzm, protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Belize - więcej informacji