Belize

Belize w pigułce

Flaga Belize
Oficjalna nazwa Belize (Belize)
Stolica
Belmopan
Waluta
dolar Belize (BZD)
Język
urzędowy: angielski; język używany: hiszpański, kreolski, maya, garifuna
Liczba ludności
327 193
Powierzchnia
22 966m2
Religia
dominujące: katolicyzm, protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Belize Hotele w Belize

Komunikacja & środki lokomocji w Belize

Belize to kraj często odwiedzany przez turystów, w związku z czym transport jest tu dość dobrze rozwinięty. Popularne są przede wszystkim autobusy i autokary, dzięki którym można dostać się z jednego większego miasta do drugiego. Podróż nimi trwa jednak bardzo długo, co wynika przede wszystkim ze stanu dróg w Belize. Osobom, którym zależy na zaoszczędzeniu czasu poleca się przede wszystkim samoloty i dość dobrze rozwiniętą siecią lotów krajowych w całkiem atrakcyjnej cenie. Bardzo często wynajmowane są także samochody – oferty poszczególnych firm oferujących wynajem samochodów zauważa się już od wylądowania na lotnisku – dzięki którym można dostać się praktycznie wszędzie. Warto więc rozważyć każdy sposób przemieszczania się po kraju i wybrać ten, który najbardziej odpowiada indywidualnym potrzebom i preferencjom.

Środki lokomocji na terenie Belize

Autobus
Dzięki dość dobrze rozwiniętej komunikacji autobusowej na terenie Belize z jednego miasta do drugiego można dostać się dość szybko i komfortowo. Aby skorzystać z usług poszczególnych przewoźników, należy udać się na dworzec autobusowy (najczęściej znajduje się on w centrum miasta) lub po prostu zatrzymać autobus na ulicy – jeżeli posiada on wolne miejsca, nie ma problemu z zabraniem się. Opłata za bilet pobierana jest najczęściej podczas podróży. Każdy przewodnik zatrudnia osobę odpowiedzialną za sprzedawanie biletów podczas jazdy.
Podczas przerw lub nawet krótkich postojów na przystankach autobusy i autokary często odwiedzane są przez dzieci, które sprzedają różnego rodzaju przekąski. Można skorzystać z ich oferty, zwłaszcza, że jest ona stosunkowo tania, a przewoźnicy bardzo rzadko kiedy oferują swoim pasażerom coś do jedzenia.

Samochód
Wynajęcie samochodu jest zdecydowanie najlepszą opcją, którą poleca się przede wszystkim osobom organizującym samodzielnie swoją podróż. Warto jednak liczyć się z tym, że drogi w Belize nie należą do najlepszych. Często natrafia się na dziury bądź nierówności, które sprawiają, że podróż staje się ekstremalna. Nawet doświadczonym kierowcom zaleca się zachowanie szczególnej uwagi oraz środków bezpieczeństwa podczas prowadzenia pojazdów. Samochodem można dostać się jednak praktycznie w każde miejsce, w które nie dojedzie się żadnym środkiem transportu publicznego, w związku z czym jego wynajęcie jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem.

Samolot
Przemieszczanie się w obrębie Belize za pomocą samolotu jest najbardziej racjonalnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na oszczędzeniu czasu. Funkcjonuje kilka linii lotniczych, jak na przykład Tropic Air czy Maya Island Air, które obsługują połączenia krajowe. Warto już wcześniej zarezerwować lot, aby mieć pewność, że miejsce w danym samolocie na pewno będzie dla nas dostępne – poszczególne krajowe połączenia lotnicze są dość popularne wśród mieszkańców Belize oraz wśród turystów odwiedzających ten kraj.

Zgłoś błąd

Belize w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Belize (Belize)
Stolica
Belmopan
Waluta
dolar Belize (BZD)
Język
urzędowy: angielski; język używany: hiszpański, kreolski, maya, garifuna
Liczba ludności
327193
Powierzchnia
229662
Religia
dominujące: katolicyzm, protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Belize - więcej informacji