Belize

Belize w pigułce

Flaga Belize
Oficjalna nazwa Belize (Belize)
Stolica
Belmopan
Waluta
dolar Belize (BZD)
Język
urzędowy: angielski; język używany: hiszpański, kreolski, maya, garifuna
Liczba ludności
327 193
Powierzchnia
22 966m2
Religia
dominujące: katolicyzm, protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Belize Hotele w Belize

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Belize

Szczepienia
Nie ma szczególnych wymagań dotyczących szczepień przed przyjazdem do Belize. Ze względu na niezbyt dobrze rozwiniętą służbę zdrowia w tym kraju oraz dość rzadkie przestrzeganie nawet podstawowych zasad higieny przez lokalnych mieszkańców zaleca się jednak poddanie się szczepionkom przeciwko takim chorobom, jak:
– wirusowe zapalenie wątroby typu A
– wirusowe zapalenie wątroby typu B
– błonica, tężec, polio
– wścieklizna
– dur brzuszny

Lekarstwa do zabrania
Zaleca się zebranie ze sobą wszystkich podstawowych elementów apteczki. Nigdy nie wiadomo bowiem, kiedy może przydać się bandaż z wodą utlenioną czy plastry. Ważne jest także zaopatrzenie się w środki przeciwko zatruciom pokarmowym – bóle brzucha, biegunka i inne objawy towarzyszą bardzo wielu turystom odwiedzającym Belize, którzy nie są przyzwyczajeni do lokalnej kuchni.

Gdy jesteś na miejscu

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
W Belize stopień przestępczości jest dość duży, w związku z czym zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, przede wszystkim w miejscach ciemnych i opustoszałych. Turyści powinni wystrzegać się pokazywania aparatów fotograficznych, pieniędzy i dokumentów tożsamości – zawsze warto umieszczać je w bezpiecznych, trudno dostępnych miejscach, na przykład w wewnętrznych kieszeniach ubrań.

Spore zagrożenie może stwarzać również woda – do spożywania nadaje się wyłącznie woda przegotowana lub butelkowa. Woda z kranu bardzo często powoduje zatrucia i problemy układu pokarmowego, zarówno wśród turystów, jak i lokalnych mieszkańców.

Warto także być świadomym zagrożeń związanych z wysoką temperaturą panującą w Belize przez cały rok. Średnia temperatura powietrza w tym kraju wynosi ponad 26 stopni. Zawsze, nie tylko w porze letniej, warto mieć przy sobie krem lub balsam chroniący przed negatywnym oddziaływaniem intensywnych promieni słonecznych mogących poparzyć skórę.

Podróżowanie z dziećmi
Nie ma żadnych przeciwwskazań. Rodzice lub opiekunowie powinni jedynie przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz nie narażać dziecko na kontakt z tym, co może zagrozić jego zdrowiu – przede wszystkim chodzi tu o wodę inną niż butelkowa oraz promienie słoneczne, które mogą spowodować nawet bardzo poważne poparzenia skóry.

W razie choroby
Dostęp do opieki medycznej w Belize jest dość ograniczony. Szpitale znajdują się tylko w większych miastach. Pobyt w nich (cena za jedną dobę) wynosi od 50 do 100 dolarów, w zależności od świadczonych usług medycznych oraz od standardów oferowanych przez szpital. Za wizytę u lekarza płaci się natomiast od 20 do 50 dolarów.

Warto zabrać ze sobą wszystkie podstawowe lekarstwa, ponieważ ich znalezienie na terenie Belize, nawet w większych miastach, często może stanowić problem. Apteki nie zawsze są dobrze wyposażone, często posiadają braki nawet podstawowych środków medycznych, które mogą przydać się w podróży.

Zgłoś błąd

Belize w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Belize (Belize)
Stolica
Belmopan
Waluta
dolar Belize (BZD)
Język
urzędowy: angielski; język używany: hiszpański, kreolski, maya, garifuna
Liczba ludności
327193
Powierzchnia
229662
Religia
dominujące: katolicyzm, protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Belize - więcej informacji