Praktyczne informacje o Beninie
Placówki dyplomatyczne
Polska nie posiada w Bieninie swojej placówki dyplomatycznej. Akredytowany jest tu polski ambasador w stolicy Nigerii, Abudży. W razie kłopotów należy skontaktować się z tą właśnie ambasadą. Telefon +234 807 755 04 99
W Cotonou znajduje się Konsulat Honorowy RP. Funkcję konsula pełni pani Krystyna Hounkponou (kontakt w języku polskim lub francuskim).
Adres konsulatu:
Cotonou
LOT 2085 Menontin 06 BP 56
Tel. + 229 385117
Paszport i wiza
Aby wjechać do Beninu konieczna jest wiza pobytowa i przejazdowa. Można ją wyrobić przed wyjazdem do tego kraju w jego ambasadzie lub konsulacie (najbliższe przedstawicielstwo znajduje się jednak w Moskwie) lub na granicy, przy wjeździe. W takim wypadku na granicy otrzymuje się tymczasowe pozwolenie na wjazd, natomiast wizę wydaje urząd imigracyjny. Procedury dokonać można w każdy dzień roboczy i trwa ona kilka godzin. Do wydania wizy konieczne jest wypełnienie wniosku oraz dołączenie dwóch zdjęć. Należy także okazać paszport oraz bilet powrotny lub pieniądze na jego zakup. Wiza wydawana jest na okres od 48 godzin do tygodnia. W razie dłuższego pobytu należy ją przedłużyć w Cotonou.
Strefa czasowa
Benin leży w strefie czasowej UTC +1. Nie ma tu podziału na czas letni i zimowy. Oznacza to, że w zimie czas ten jest taki sam jak w Polsce, natomiast latem przesunięty w stosunku do niego o godzinę do tyłu.
Język
Językiem urzędowym Beninu jest francuski. W powszechnym użyciu są także języki plemienne, głównie fon i yoruba. Zagraniczni turyści mogą się tu dogadać w zasadzie tylko po francusku. Angielski jest praktycznie nieużywany. Osoby mówiące w tym języku spotkać można jedynie w stolicy, i to najczęściej jedynie w ważniejszych urzędach.