Benin

Benin w pigułce

Flaga Beninu
Oficjalna nazwa Republika Beninu (République du Bénin)
Stolica
Porto-Novo
Waluta
frank CFA (XOF)
Język
francuski
Liczba ludności
8 295 000
Powierzchnia
112 620m2
Religia
Animizm, Chrześcijaństwo, Islam, Protestantyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Beninu Hotele w Beninie

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Beninie

Zalecane szczepienia
Benin jest krajem, w którym występuje duże zagrożenie epidemiologiczne. Z tego względu przy wyjeździe wymagane lub zalecane są różne szczepienia ochronne. Obowiązkowo należy zaszczepić się przeciwko żółtej gorączce. Szczepienie należy wykonać na 10 dni przed wyjazdem. Po odbyciu szczepienia otrzymuje się Międzynarodowe Świadectwo Szczepień, które jest ważne przez 10 lat. Zalecane są także następujące szczepienia ochronne:
DB -Dur brzuszny
BT – Błonica/tężec
WZW A i B – wirusowe zapalenie wątroby typu A i B
MMR – odra/nagminne zapalenie przyusznic/różyczka
Wścieklizna
Choroba meningokokowa (szczególnie przy wyjazdach w okresie od grudnia do czerwca)

Lekarstwa do zabrania
Osoby stale przyjmujące określone rodzaje leków powinny zabrać ze sobą ich zapas wystarczający na cały pobyt. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że na miejscu nie będą one dostępne.
W apteczce turysty wybierającego się do Beninu powinny się znaleźć przede wszystkim środki przeciwmalaryczne (Atovaquone/proquanil lub Doclycyclinum lub Mefloquine)oraz przeciwbiegunkowe i stosowane przy zatruciach pokarmowych. Należy pamiętać, że flora bakteryjna w Afryce jest odmienna od europejskiej. Może to powodować problemy żołądkowe. Należy mieć ze sobą także środki opatrunkowe i odkażające (zarówno do ran jak i wody) oraz leki przeciwbólowe. Ze względu na mocne słońce pamiętać należy o kremach z wysokim filtrem oraz okularach przeciwsłonecznych, a także środkach łagodzących oparzenia słoneczne. Niezbędne jest także zabranie preparatów odstraszających komary i inne insekty.

Choroby zakaźne
W Beninie zagrożenie epidemiologiczne jest wysokie. Na terenie całego kraju występuje zagrożenie malarią. Konieczne jest przyjmowanie leków profilaktycznych zalecanych przez WHO (Atovaquone/proquanil lub Doclycyclinum lub Mefloquine). Ze względu na występowanie żółtej gorączki przed wyjazdem do tego kraju obowiązuje obowiązek szczepienia ochronnego. Z różnym nasileniem występują także gorączka krwotoczna denga, filariozy czy schistosomatoza. Choroby afrykańskie występujące w Beninie mają dwa zasadnicze źródła – przenoszące je owady oraz zanieczyszczona woda.
Benin należy także do państw o wysokim wskaźniku występowania AIDS/HIV. Należy o tym bezwzględnie pamiętać ponieważ większość nosicieli wirusa nie jest nawet świadoma swojego położenia.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Jak na standardy Czarnej Afryki Benin należy do krajów stosunkowo bezpiecznych. Przede wszystkim ma on stabilny system polityczny i nie występuje groźba niepokojów społecznych, rozruchów czy przewrotów wojskowych. Z powodu wszechobecnej biedy wysokie jest natomiast zagrożenie przestępstwami pospolitymi. Najniebezpieczniejsze są okolice przejść granicznych oraz miasto Cotonou. Samotne spacery, szczególnie w godzinach wieczornych są zdecydowanie odradzane. Można bowiem łatwo stać się ofiarą rozboju lub pobicia.
Osobna grupa zagrożeń związana jest z niskim poziomem higieny. Brudna, zanieczyszczona woda może być powodem ostrych reakcji żołądkowych, a także groźnych chorób jak dur brzuszny czy czerwonka. Należy pamiętać o piciu wyłącznie przegotowanej lub butelkowanej wody, oraz spożywaniu wyłącznie umytych w środkach odkażających owoców. Ze względu na panujące w Beninie wysokie temperatury oraz ostre słońce wysokie jest także ryzyko udaru cieplnego, słonecznego lub poparzeń słonecznych.

Insekty
Leżący w strefie klimatu tropikalnego Benin to prawdziwy raj dla wszelkiego rodzaju insektów. Przenoszą one wiele groźnych chorób, w tym malarię. Aby zabezpieczyć się przed ich ugryzieniami należy nosić odpowiedni ubiór – przewiewne ubranie z długimi rękawami, okrycia na kark oraz stosować środki odstraszające. Zaleca się aby nie przebywać na zewnątrz w porze największej aktywności tych owadów czyli od zmierzchu do świtu oraz stosować w pomieszczeniach moskitiery i siatki w oknach.

Podróżowanie z dziećmi
Odradza się wyjeżdżanie z dziećmi do Beninu. Tylko hotele w największych miastach, prowadzone przez zagraniczne sieci mają wystarczająco dobrą infrastrukturę. Ponadto dzieci, będąc znacznie mniej odpornymi na choroby tropikalne od dorosłych mogą paść ich ofiarami. Bardzo ciężko jest także dostać artykuły dla dzieci, jak choćby specjalne jedzenie. Jest ono dostępne jedynie w Cotonou.

W razie choroby
Planując podróż do Beninu należy się bezwzględnie ubezpieczyć od kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. Pozwoli to na zwrot przynajmniej części poniesionych wydatków. Opieka medyczna w Beninie jest na bardzo niskim poziomie. Większość kraju pozbawiona jest w zasadzie dostępu do bieżącej pomocy medycznej. Przychodnie i szpitale znajdują się jedynie w największych miastach. Ich poziom jest jednak bardzo niski a leczenie jest niezwykle kosztowne. Koszt wizyty u lekarza to około 100 dolarów, doba pobytu w szpitalu do wydatek rzędu 100 – 250 dolarów.

Zgłoś błąd

Benin w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Beninu (République du Bénin)
Stolica
Porto-Novo
Waluta
frank CFA (XOF)
Język
francuski
Liczba ludności
8295000
Powierzchnia
1126202
Religia
Animizm, Chrześcijaństwo, Islam, Protestantyzm
Ustrój
republika

Benin - więcej informacji