Benin

Benin w pigułce

Flaga Beninu
Oficjalna nazwa Republika Beninu (République du Bénin)
Stolica
Porto-Novo
Waluta
frank CFA (XOF)
Język
francuski
Liczba ludności
8 295 000
Powierzchnia
112 620m2
Religia
Animizm, Chrześcijaństwo, Islam, Protestantyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Beninu Hotele w Beninie

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Beninie?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Patrząc na mapę Afryki ciężko w pierwszej chwili dostrzec Benin. To niewielkie państwo wygląda trochę jak przecinek, wciśnięty pomiędzy znacznie większe Togo i Nigerię. Wielu osobom jego nazwa też niewiele mówi. Znacznie bardziej znana jest ta, którą posługiwano się do czasów końca francuskiej ery kolonialnej, czyli Dahomej.

Benin leży w Afryce Zachodniej, nad Zatoką Gwinejską i zaliczany jest do najbiedniejszych państw świata. Jednak w porównaniu z innymi państwami afrykańskimi jest to stosunkowo spokojnie, a system demokratyczny ma się nadspodziewanie dobrze.

Kraj ten ma długie tradycje państwowe. Już w XII-XIII wieku zaczęły tu powstawać pierwsze państwa tworzone przez lokalne plemiona, które wchodziły ze sobą w rozliczne układy. To właśnie z tego czasu pochodzi używana przez wieki nazwa Dahomej. Jego władcy poświęcali bardzo dużo uwagi wychowaniu dobrych wojowników, którzy oddawani byli pod opiekę doświadczonym mężczyznom, od których uczyli się sztuki walki i obyczajów. Państwo słynęło także z posiadania elitarnego oddziału kobiet-wojowniczek, nazywanych czasem dahomejskimi Amazonkami.

Dzisiejszy Benin może zaoferować turystom przede wszystkim piękne afrykańskie krajobrazy, które tylko z rzadka zmienione zostały przez cywilizację. Cechuje je spora różnorodność, gdyż na wybrzeżu panuje tu klimat tropikalny, który im dalej w głąb kraju, tym bardziej przechodzi w podrównikowy. Z tego względu północne regiony pokrywają sawanny. To właśnie tu zlokalizowane są dwa benińskie parki narodowe, Pendjari, włączony przez UNESCO do rezerwatu biosfery, a obejmujący zamieszkiwane przez lwy, słonie, małpy czy guźce sawanny oraz wpisany na Listę UNESCO „W” du Niger, chroniący unikalne meandry rzeki Niger wraz zamieszkującą je zwierzyną błotną (hipopotamy) oraz sawannową (antylopy, gepardy, słonie, bawoły i wiele innych).

Najważniejszym zabytkiem Beninu jest zespół pałaców w dawnej stolicy Dahomeju, Abomey. Został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie dwoma najważniejszymi miastami kraju są Porto-Novo oraz Cotonou. Pierwsze z nich jest konstytucyjną stolicą, w której warto odwiedzić dawny, bogato zdobiony kościół katolicki zamieniony dziś na meczet oraz mieszczący zbiory muzeum Pałac króla Toffa. Z kolei najważniejszy port kraju Cotonou jest siedzibą parlamentu oraz ważnym ośrodkiem handlowym. Znajduje się tu najbardziej znany targ, zajmujący około 20 hektarów Dantokpa. Znaleźć tu można wszelkie tropikalne przysmaki i produkty jakie tylko oferuje ten niewielki kraj.

Ludność Beninu to prawdziwa mieszanka etniczna i religijna. Mieszkają tu przedstawiciele aż 42 plemion, wyznający różne odmiany chrześcijaństwa, islam oraz religie animistyczne oraz voodoo. Centrum tego ostatniego jest miasteczko Ouidah, gdzie znajduje się między innymi Świątynia Pytonów oraz Święty Las. Ciekawym pomysłem na zobaczenie oryginalnych miejsc zamieszkania miejscowej ludności może być z kolei zbudowana na palach pośrodku jeziora wioska Ganvie.

Choć Benin to kraj stosunkowo, jak na warunki afrykańskie bezpieczny to raczej należy go traktować jako propozycję dla osób, które mają już doświadczenie w dalekich podróżach i które potrafią odnaleźć się w czasem dość ekstremalnych, jak na europejskie standardy warunkach.

Zgłoś błąd

Regiony w Beninie

Miasta w Beninie

Atrakcje turystyczne i zabytki w Beninie

Benin - galeria zdjęć

Benin w pigułce

Benin
Oficjalna nazwa Republika Beninu (République du Bénin)
Stolica
Porto-Novo
Waluta
frank CFA (XOF)
Język
francuski
Liczba ludności
8295000
Powierzchnia
1126202
Religia
Animizm, Chrześcijaństwo, Islam, Protestantyzm
Ustrój
republika

Benin - więcej informacji