Boliwia

Boliwia w pigułce

Flaga Boliwii
Oficjalna nazwa Wielonarodowe Państwo Boliwia (Estado Plurinacional de Bolivia)
Stolica
Sucre
Waluta
boliviano (BOB)
Język
hiszpański i 36 języków lokalnych
Liczba ludności
11 503 735
Powierzchnia
1 098 580m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Boliwii Hotele w Boliwii

Komunikacja & środki lokomocji w Boliwii

Transport w Boliwii zdecydowanie utrudniany jest przez fatalny stan dróg, które często są wręcz pozbawione asfaltu. Niekorzystnie wpływa także ukształtowanie powierzchni kraju, przede wszystkim od strony zachodniej, w której przeważają góry – podróżowanie przez nie wiąże się z koniecznością pokonywania często pojawiających się dość zawiłych zakrętów. Przemierzanie długich odległości zajmuje bardzo dużo czasu, jednak jest stosunkowo tanie. Zarówno paliwo, jak i bilety autobusowe kosztują zdecydowanie mniej niż w Polsce. Najbardziej popularnym środkiem transportu są autobusy, którymi można dostać się praktycznie do każdego miejsca w Boliwii.

Środki lokomocji na terenie Boliwii

Autobus
Podstawowym środkiem komunikacji w Boliwii są autobusy oraz autokary, bilety których w porównaniu z Polskimi są stosunkowo tanie. Za pokonanie dość dużych odległości płaci się około 8-10 dolarów, jednak decydując się na podróż kilkugodzinną, osobom nie przyzwyczajonym do ekstremalnych warunków podróży, zaleca się skorzystanie z usług autokarów komfortowych. Cena za ich bilet jest o trochę wyższa, jednak jakość podróży staje się zdecydowanie wyższa.
Ceny biletów autobusowych z reguły podlegają negocjacji, w związku z czym zawsze warto targować się, aby zaoszczędzić kilka złotych. Nie warto także kupować biletów kilka dni wcześniej, ponieważ są one droższe, a prawdopodobieństwo, że w dniu wyjazdu autobus będzie całkowicie zapełniony podróżnymi, jest bardzo niskie.

Minibusy
Minibusy nie są zbyt wygodnym środkiem przemieszczania się, szczególnie jeżeli podróżuje się z nimi przez kilka godzin. Dodatkowo, funkcjonują one w zdecydowanie inny sposób niż tradycyjne autobusy. Aby je zatrzymać, trzeba pomachać, nawet jeżeli stoi się na przystanku. W innym przypadku kierowca nie zatrzyma się. Warto także wiedzieć, że w Boliwii nie ma rozkładów jazdy. Aby dowiedzieć się, jaki numer minibusu dojeżdża do określonego miejsca, należy zapytać się lokalnych mieszkańców – nawet kilka razy, aby być całkowicie pewnym. Chcąc wysiąść z minibusu, trzeba oznajmić to kierowcy, krzycząc „parada, por fawor”, co oznacza dosłownie „proszę zatrzymać się”.

Pociągi
Podróże pociągami w Boliwii nie są zbytnio rekomendowane, przede wszystkim ze względu, że są bardzo niepewne. Często zdarza się, że pociąg ma kilka godzin opóźnienia lub w ogóle nie przyjeżdża, a nawet niewielki dystans może być pokonywany tym środkiem transportu przez wiele godzin. Pociągi poleca się osobom, którym zależy na tym, aby dostać się w miejsca oddalone od głównych dróg, do których bardzo trudno dostać się przy pomocy samochodów, autobusów czy minibusów, a także na trasy międzynarodowe, chociaż w tym przypadku ceny biletów często okazują się dość wysokie.

Zgłoś błąd

Boliwia w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Wielonarodowe Państwo Boliwia (Estado Plurinacional de Bolivia)
Stolica
Sucre
Waluta
boliviano (BOB)
Język
hiszpański i 36 języków lokalnych
Liczba ludności
11503735
Powierzchnia
10985802
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
republika

Boliwia - więcej informacji