Chile

Chile w pigułce

Flaga Chile
Oficjalna nazwa Republika Chile (República de Chile)
Stolica
Santiago de Chile
Waluta
peso chilijskie (CLP)
Język
hiszpański
Liczba ludności
18 096 847
Powierzchnia
756 950m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Chile Hotele w Chile

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Chile?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Chile, państwo w Ameryce Południowej, jest najbardziej wydłużonym krajem na świecie – wąski pas jego powierzchni ciągnie się niemal przez połowę kontynentu. Do terytorium Chile należy nie tylko jego lądowa część, ale także liczne wyspy położone zarówno niedaleko wybrzeża, jak i na otwartym Oceanie. Ich łączną liczbę szacuje się na ok. 3 tysiące. Najpopularniejszą z wysp jest Wyspa Wielkanocna, uznawana za najbardziej oddalony od innych wysp i lądów, zamieszkany obszar na świecie. Wyspa znana jest ze względu na Park Narodowy Rapa Nui, w którym znajdują się moai – 887 kamiennych posągów przedstawiających głowy.

Do najważniejszych regionów turystycznych Chile zalicza się jego stolicę, środkową część wybrzeża Pacyfiku oraz położony w południowej części kraju Region Jezior. Obszary te są bardzo popularne zarówno wśród turystów z zagranicy, jak i wśród mieszkańców kraju. Chętnie odwiedzane są również miasta na północy, m.in. Arica, Antofagasta czy San Pedro de Atacama.

W Chile znajdują się liczne zabytki i obiekty znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są to m.in.: wspomniany Park Narodowy Rapa Nui na Wyspie Wielkanocnej, Park Narodowy Torres Del Paine, drewnianie kościółki w Chiloé, zabytkowa część miasta portowego Valparaiso, zagrożone fabryki saletry w Humberstone i Santa Laura, miasto górnicze Sewell.
Podróżni chętnie odwiedzają zwłaszcza stolicę kraju, Santiago de Chile, będące najważniejszym ośrodkiem państwa, zarówno pod względem gospodarczym, finansowym, jak i kulturalnym. Miasto jest także znanym w całej Ameryce Południowej ośrodkiem turystycznym.

Chile, ze względu na swoją znajduje się w czterech strefach klimatycznych, co sprawia, że jest państwem wielu kontrastów – na północy znajduje się najsuchsza na świecie pustynia, Atacama, na południu skuta lodem Ziemia Ognista, z której już bardzo blisko na Antarktydę. Z jednej strony kraju podziwiać można bezkres Oceanu Spokojnego, z drugiej połyskujące śniegiem szczyty Andów, które również mają swój mikroklimat.

Zgłoś błąd

Regiony w Chile

Miasta w Chile

Atrakcje turystyczne i zabytki w Chile

Chile - galeria zdjęć

Chile w pigułce

Chile
Oficjalna nazwa Republika Chile (República de Chile)
Stolica
Santiago de Chile
Waluta
peso chilijskie (CLP)
Język
hiszpański
Liczba ludności
18096847
Powierzchnia
7569502
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
republika

Chile - więcej informacji