Chile

Chile w pigułce

Flaga Chile
Oficjalna nazwa Republika Chile (República de Chile)
Stolica
Santiago de Chile
Waluta
peso chilijskie (CLP)
Język
hiszpański
Liczba ludności
18 096 847
Powierzchnia
756 950m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Chile Hotele w Chile

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Chile

Zalecane szczepienia
Przed wyjazdem do Chile warto się zaszczepić przeciwko najczęstszym chorobom, które mogą się nam przytrafić. Są to:
WZW A – wirusowe zapalenie wątroby typu A (szczepienie zalecane)
BTP – błonnica, tężec, polio (szczepienie zalecane)
W – wścieklizna (szczepienie zalecane – w zależności od charakteru pobytu)
DB – dur brzuszny (szczepienie zalecane)
WZW B – wirusowe zapalenie wątroby typu B (szczepienie niekonieczne)
ŻG – Żółta gorączka (szczepienie niekonieczne)
JZM – japońskie zapalenie mózgu (szczepienie niekonieczne)
MK – szczepionka meningo-kokowa (a+c) (szczepienie niekonieczne)

Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe.
W okresie letnim występuje zwiększone zagrożenie zarażenie się żółtaczką. Należy pić jedynie wodę butelkowaną lub wcześniej przegotowaną, trzeba również pamiętać o dezynfekcji surowych warzyw za pomocą specjalnych kropli.

Choroby zakaźne
Co roku na terenie wiejskich obszarów Chile odnotowywane są przypadki zakażenia wirusem Hanta, który w swojej andyjskiej postaci wywołuje wysoką gorączkę i powoduje niewydolność układu oddechowego. Początkowe objawy zakażenie przypominają zwykle grypę, jednak ok. 30 procent z nich jest śmiertelnych. Aby uniknąć choroby, należy zachować szczególne środki ostrożności podczas biwakowania, zwłaszcza w południowych obszarach państwa.

Chilijskie Ministerstwo Zdrowia ostrzegało o znaczącym wzroście zachorowań na krztusiec między 1 stycznia a 24 marca. Odsetek zakażeń był wyższy niż w analogicznym okresie w zeszłym roku. Do najbardziej zagrożonych obszarów zaliczono:

Według Chilijskiego Ministerstwa Zdrowia między 1 stycznia a 24 marca nastąpił znaczny wzrost zachorowań na krztusiec (w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku). Za najbardziej zagrożone obszary uznano: Antofagasta, Coquimbo, Valparaiso, Maule, Los Rios i Los Lagos. Planując podróż do Chile warto zastanowić się, czy zabierać w nią dzieci. Na zachorowania narażone są szczególnie te poniżej 1 roku życia.

Lekarstwa/kosmetyki do zabrania
Podczas podróżowania po Chile zaleca się stosowanie kremów z wysokim filtrem ze względu na silne promieniowanie UV.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Chile znajduje się w rejonie, w którym występują trzęsienia ziemi. Bezpośrednim następstwem trzęsień ziemi, które mają miejsce na dnie oceanicznym mogą być fale tsunami.
W 2010 roku w Chile miało miejsce trzęsienie ziemi, które było najsilniejszym na świecie od 2004 roku i 5. najsilniejszym od 1900 roku.

Chile należy do krajów, w których w ostatnich latach odnotowano wzrost działalności przestępczej, dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę no swoje rzeczy, by nie stać się łatwym celem złodziei. Najczęściej łupem padają pieniądze, dokumenty oraz telefony komórkowe. Najwięcej kieszonkowców spotyka się na zatłoczonych ulicach, głównie w godzinach szczytu, kiedy panuje tłok oraz w miejskich autobusach i metrze. Nie należy chodzić samemu ciemnymi ulicami – ryzykowne mogą być nawet krótkie spacery dlatego lepiej wziąć taksówkę. Kobiety nie powinny podróżować same. Zaczepki najlepiej kompletnie ignorować.
Należy uważać przede wszystkim w miejscach będących głównymi ośrodkami turystycznymi, m.in. w Santiago, Valparaíso, Punta Arenas, Vina del Mar.

Insekty
Świdrowiec Trypanosoma cruzi, przenoszony przez pluskwiaki oraz spożywanie zanieczyszczonych przez owady pokarmów, powodować może chorobę, która rozwija się w organizmie nawet wiele lat. Zakażenie prowadzić może do uszkodzenia mięśnia sercowego i układu pokarmowego. Nieleczona choroba Chagasa często jest przyczyną śmierci zarażonych ludzi. Obecnie dostępne metody leczenia przyczynowego zarażenia świdrowcem amerykańskim są niezadowalające – nadal mało jest skutecznych leków przeciw świdrowcom, a te, które są dostępne często posiadają niepożądane skutki uboczne.

Podróżowanie z dzieckiem
Należy unikać podróży w okresach, kiedy wzrasta liczba zachorowań na krztusiec. Najbardziej podatne na chorobę są zwłaszcza dzieci poniżej 1. roku życia.

Opieka medyczna
Prywatna opieka lekarska w Chile stoi na całkiem dobrym poziomie. Cena standardowej porady medycznej wynosi ok. 60 USD, doba szpitalna to koszt ok. 50–400 USD. Płatności dokonywać można z góry, gotówką lub czekiem. Bezpłatne przyjęcie w ośrodkach zdrowia jest możliwe tylko w szczególnych przypadkach.

Zgłoś błąd

Chile w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Chile (República de Chile)
Stolica
Santiago de Chile
Waluta
peso chilijskie (CLP)
Język
hiszpański
Liczba ludności
18096847
Powierzchnia
7569502
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
republika

Chile - więcej informacji