Chile

Chile w pigułce

Flaga Chile
Oficjalna nazwa Republika Chile (República de Chile)
Stolica
Santiago de Chile
Waluta
peso chilijskie (CLP)
Język
hiszpański
Liczba ludności
18 096 847
Powierzchnia
756 950m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Chile Hotele w Chile

Ceny w Chile

Walutą obowiązującą w Chile jest peso chilijskie (Ch$), które dzieli się na 100 centavos. Peso funkcjonuje w obiegu w monetach 1, 5, 10, 50, 100 i 500 pesos, oraz w banknotach o wartości 500 (dzisiaj już nie drukowane i rzadko spotykane), 1000, 2000, 5000, 10000 i 20000 pesos. Początkowo drukowano banknoty 50 i 100 pesos (zostały wycofane odpowiednio w latach 1982 i 1984). Wszystkie chilijskie banknoty drukowane są na papierze, za wyjątkiem jednego – 2000 pesos, które drukuje się na plastikowym banknocie polimerowym.

Niektóre firmy turystyczne stacjonujące w Chile przyjmują płatności w dolarach amerykańskich. W powszechnym użyciu są także czeki oraz karty kredytowe i debetowe.

1 peso chilijskie = 0,006zł

Orientacyjne ceny produktów:
– butelka wody – 300-500 Pesos
– Coca Cola, 1 litr – 600 Pesos
– 6 jajek – 350 Pesos
– 4 bułki – 150 Pesos
– pancho (hot- dog) z piciem – 550 Pesos
– duże piwo – 750-800 Pesos
– butelka wina – od 1500 Pesos
– internet – 300-500 Pesos/h
– nocleg w hotelu – około 5000 Pesos
– przejazd autobusem z Santiago de Chile do Valparaiso (ok. 90 km) – około 4000 Pesos (w jedną stronę) lub 6000 Pesos ( przy jednoczesnym zakupie biletu powrotnego)
– przejazd taksówką vanem z lotniska do centrum Santiago, wykupiony na lotnisku – około 5000 Pesos
– najtańszy obiad w barze/restauracji to na ogół tzw. potrawa dnia („Plata del Dia”), którego cena to około 3000 Pesos
tani nocleg – od 5000 pesos za osobę. Warto poszukać miejsca, gdzie w tą cenę będzie wliczone śniadanie. Po sezonie ceny są nieco niższe. Warto również targować się, jeżeli zamierzamy zostać na dłużej.

Średni budżet, jaki należy przeznaczyć na jeden dzień życia w Chile to ok. 10000 pesos przy założeniu, że będziemy mieszkali w najtańszych hostelach, żywili się przede wszystkim na własną rękę i nie kupowali alkoholu i papierosów). Północna część kraju jest nieco tańsza, południowa droższa. Koszty podróżowania w sezonie można je ciąć mieszkając np. w namiocie.

Bankomaty
Bankomaty dostępne są w prawie wszystkich miastach. Oprócz siedzib banków znaleźć je można również w sklepach i aptekach (Cruz Verde). Należy pamiętać o tym, że bankomaty Banco de Estado, będące jedynymi bankomatami w niektórych miejscowościach np. w Chile Chico, nie obsługują kart Visa.
W samym centrum Santiago znaleźć można wiele banków i bankomatów, a także liczne kantory. W większych miastach kraju, takich jak: Valdivia, Concepcion, Osorno, Viña del Mar również, choć jest ich mniej.

Karty kredytowe
Karty kredytowe i debetowe oraz czeki są w powszechnym użyciu.

Korzystanie z gotówki
W Santiago de Chile chilijskie pesos wymienić można w banku lub w kantorze (najpopularniejszymi walutami w kraju są euro i dolary amerykańskie). Kłopoty z pozyskaniem gotówki pojawić mogą się przede wszystkim na terenach wiejskich oraz w górach.
Trzeba pamiętać o tym, by unikać wymieniania pieniędzy na ulicy, u ludzi proponujących tę usługę – natknąć można się na oszustów.

Jaką walutę warto mieć ze sobą?
Najlepiej mieć ze sobą dolary – posiadają najlepszy kurs, bardzo często można również nimi bezpośrednio płacić.

Podatki
W Chile nie jest respektowana procedura zwrotu podatku VAT dla obcokrajowców.

Co warto kupić?
Będąc w Chile warto kupić lokalne pamiątki, do których zalicza się przede wszystkim ludowe rękodzieło. Największy wybór lokalnego rękodzieła znaleźć można w centrum Santiago, niedaleko Cerro Santa Lucia.

Zgłoś błąd

Chile w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Republika Chile (República de Chile)
Stolica
Santiago de Chile
Waluta
peso chilijskie (CLP)
Język
hiszpański
Liczba ludności
18096847
Powierzchnia
7569502
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
republika

Chile - więcej informacji