Chiny

Chiny w pigułce

Flaga Chin
Oficjalna nazwa Chińska Republika Ludowa (中华人民共和国)
Stolica
Pekin
Waluta
1 yuan = 10 jiao = 100 fenów (CNY, ¥)
Język
chiński
Liczba ludności
1 347 000 000
Powierzchnia
9 596 960m2
Religia
Ustrój
republika ludowa
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Chin Hotele w Chinach

Komunikacja & środki lokomocji w Chinach

Jako cudzoziemcy musimy mieć zawsze przy sobie paszport z ważną wizą, m.in. przy zakupie biletów na każdy rodzaj transportu zostaniemy poproszeni o dokumenty.

Bez problemu możemy poruszać się po terytorium całego kraju poza strefami wojskowymi, strefami przygranicznymi i innymi obszarami objętymi zakazem wstępu. Należy także pamiętać, że w rejony tj. Tybet, północno-zachodni Xinjiang, niektóre parki narodowe możemy dostać się jedynie w grupie zorganizowanej.

Środki lokomocji na terenie

Auto
Wyjeżdżając w podróż do ChRL z wizą turystyczną nie możemy kierować samochodem. Nie mamy też możliwości ubiegania się o chińskie prawo jazdy, co wyklucza samodzielne poruszanie się autem po terytorium tego kraju.

Autobus
Jest to godna polecenia opcja poruszania się na krótszych odcinkach. Często najłatwiej nimi dojechać do największych atrakcji znajdujących się blisko chińskich miast. Obecnie w ChRL można spotkać się z kilkoma rodzajami autobusów. Oprócz miejskich ma się do wyboru
zwykłe autobusy, z klimatyzacją, nocne z leżankami i rozkładanymi fotelami oraz tzw. sleepery.

Autostop
Istnieje w ChRL, ale należy pamiętać o tym, że jest płatny i często kierowca, który zdecyduje się nas zabrać może zażądać o wiele więcej od autobusu na tym samym odcinku.

Metro
Znakomity środek transportu w zakorkowanych chińskich metropoliach. Możemy się nim poruszać przebywając w Changchun, Chongqing, Dalian, Guangzhou, Nankin, Pekinie, Szanghaj, Shenyang, Shenzhen, Tianjin oraz Wuhan.

Pociąg
To najlepsza opcja przemieszczania się po wschodniej części terytorium Państwa Środka. Trzeba wiedzieć, że pociągi mają różne klasy i wagony. W zależności od możliwości finansowych ma się do wyboru szybkie pociągi o najwyższym standardzie z klimatyzacją, telewizją i dvd, wolniejsze (również klimatyzowane) oraz te najwolniejsze, którymi jeżdżą najczęściej zwykli mieszkańcy Chin. Do tego trzeba pamiętać, że kupując bilet ma się do wyboru tzw. twarde siedzenie, twarda leżanka i miękka leżanka. Kasy biletowe mieszczą się obok dworców. Za dodatkową opłatą bilet można kupić przez biuro podróży lub hostel.

Rower
Rowery są nieodłącznym elementem chińskiego krajobrazu. Można zarówno je wypożyczyć, jak i kupić. To świetny sposób na dotarcie w miejsca, w które nie docierają żadne środki komunikacji. Przy wypożyczeniu roweru trzeba pamiętać o wysokich karach w przypadku ich kradzieży.

Samolot
Chińska Republika Ludowa ma dobrze rozwiniętą sieć połączeń krajowych. Najwięcej lotów jest pomiędzy największymi chińskimi miastami. Główną linią lotniczą jest Air China. Decydując się na lot trzeba liczyć się z kosztem 400-500 CNY za bilet.

Taksówki
Jest to dość tania opcja poruszania się po mieście. Najlepiej jeszcze przed kursem ustalić stawkę i koszt podróży. Pamiętajmy także o tym, aby po wejściu do taksówki kierowca włączył taksometr.

Zgłoś błąd

Chiny w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Chińska Republika Ludowa (中华人民共和国)
Stolica
Pekin
Waluta
1 yuan = 10 jiao = 100 fenów (CNY, ¥)
Język
chiński
Liczba ludności
1347000000
Powierzchnia
95969602
Religia
Ustrój
republika ludowa

Chiny - więcej informacji