Chiny

Chiny w pigułce

Flaga Chin
Oficjalna nazwa Chińska Republika Ludowa (中华人民共和国)
Stolica
Pekin
Waluta
1 yuan = 10 jiao = 100 fenów (CNY, ¥)
Język
chiński
Liczba ludności
1 347 000 000
Powierzchnia
9 596 960m2
Religia
Ustrój
republika ludowa
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Chin Hotele w Chinach

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Chinach

Szczepienia
Przynajmniej na sześć tygodni przez podróżą do ChRL należy dowiedzieć się jakie szczepienia są wymagane w chwili naszego wyjazdu do Państwa Środka. W zależności od regionu można spotkać się z różnymi wymaganymi i zalecanymi szczepieniami.

Na teren Chin nie wpuszcza się osób, które są chore na jedną z następujących chorób: gruźlica, cholera, choroby weneryczne lub psychiczne, tyfus oraz nosicieli wirus HIV.
Należy także pamiętać o tym, że przed przekroczeniem granicy trzeba wypełnić deklarację zdrowotną.

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) – zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) – zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) – zalecane (w zależności od charakteru pobytu)
BTP (błonnica, tężec, polio) – zalecane
Dur brzuszny (tyfus) – zalecane
Wścieklizna – zalecane (w zależności od charakteru pobytu)
Japońskie zapalenie mózgu – zalecane (w zależności od charakteru pobytu)
Meningo-koki (a+c) – niekonieczne

Lekarstwa do zabrania
Należy zabrać odpowiedni zapas leków, które musimy przyjmować ze względów zdrowotnych, repelenty, środki: przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, dezynfekujące oraz opatrunkowe. Na wszystkie leki, które znajdują się w naszej apteczce trzeba mieć recepty, tylko wówczas można je wwieźć na teren Państwa Środka.

Choroby zakaźne
Gruźlica, malaria, tężec, tyfus, wścieklizna.

Gdy jesteś na miejscu

Zagrożenia i niebezpieczeństwa

Państwo Środka jest miejscem dość przyjaznym dla turystów, ale planując i w trakcie podróży należy pamiętać o kilku ważnych sprawach.

Po pierwsze nie zapominajmy, że ChRL to państwo komunistyczne i nie wolno brać udziału w sytuacjach, które mogą zagrozić naszemu bezpieczeństwu. Cudzoziemcy podlegają takim samym restrykcjom jak miejscowi, a sprawy sądowe ciągną się bardzo długo.

Należy uważać na kieszonkowców, różnych kanciarzy i oszustów. Zwracamy szczególną uwagę na rzeczy prywatne w miejscach publicznych. Najlepiej wszystkie ważne dokumenty mieć przy sobie jako kserokopię, a oryginały pozostawić w depozycie hotelowym. Robiąc zakupy trzeba się targować, a przy płaceniu i odbieraniu wydanej gotówki dokładnie przeliczać pieniądze. Nie przyjmować zaproszeń od nieznajomych. Po zmroku najlepiej nie przebywać w okolicy dworców autobusowych i kolejowych oraz nie udawać się do biednych i słynących ze złej reputacji dzielnic. Płacąc w restauracji, sklepie, barze czy nawet wybierając pieniądze z bankomatu należy uważać na kilkakrotne ściąganie pieniędzy z naszego konta.

Przebywając w Chinach trzeba pamiętać, aby nie pić wody z kranu. Nie zaleca się nawet myć nią zębów. Wodę pod różną postacią pijemy wyłącznie przegotowaną. Napoje kupujemy tylko w oryginalnie zapakowanych butelkach.

Jeśli decydujemy się na kupienie i zjedzenie jedzenia na ulicy trzeba pamiętać o tym, że musi być ono przyrządzane na naszych oczach i tylko w wysokiej temperaturze. Od razu po przyjeździe nie zaleca się także spożywania zbyt dużej ilości takich dań, ponieważ możemy mieć problemy żołądkowe.

Na południu występuje zagrożenie amebą, malarią oraz gorączką tropikalną. W chińskich małych wioskach trzeba pamiętać o wirusowym zapaleniu opon mózgowych, które roznoszą komary. Nie zaleca się również zbliżania do ptaków i innych zwierząt, które mogą być zarażone wścieklizną.

Osoby ze schorzeniami układu krążenia powinny nie udawać się w rejony wysokogórskie Chin, tj. Tybet, Sichuan, Yunnan, Qinghai, Gansu czy Xinjiang.

Insekty
Najgroźniejsze są komary będące roznosicielami wirusowego zapalenia opon mózgowych.

Podróżowanie z dziećmi
Państwo Środka to rozlegle terytorium. Decyzję o podróży z dzieckiem należy podjąć zważając na to, dokąd dokładnie chcemy się udać. Szczególnie mocno warto przemyśleć decyzję o podróży z małym dzieckiem w chiński interior. W niektórych rejonach, w małych wsiach na dalekiej prowincji istnieje m.in. zagrożenie malarią, na którą łatwo zapadają małe dzieci.

W razie choroby
Jeśli wybieramy się do największych chińskich metropolii z opieką medyczną nie powinno być problemu. Inaczej sprawa wygląda, kiedy celem naszej podróży jest tzw. chiński interior, do którego zalicza się Tybet, Xinjiang, Gansu, Qinghai, Mongolia Wewnętrzna, część Sichuanu, Guizhou i Unnan. Jakich kosztów należy się spodziewać? Wizyta u lekarza kosztuje zazwyczaj od 20 do 100 USD. Kiedy musimy pójść do szpitala trzeba liczyć się z kosztami rzędu 60-200 USD za dobę. Cena nie obejmuje badań, zabiegów oraz kosztów leków. Jeśli będziemy potrzebowali pomocy stomatologa to trzeba być przygotowanym na koszty zaczynające się od 90 USD w górę. Jeszcze przed podróżą zaleca się wykupienie ubezpieczenia, które pokryje ew. koszty naszego leczenia.

Zaleca się zabrać ze sobą wszelki potrzebne leki. Warunkiem ich wwiezienia na teren Chin jest posiadanie recepty. W największych szpitalach można zakupić najbardziej popularne leki, międzynarodowe odpowiedniki polskich środków farmakologicznych, ale trzeba liczyć się z bardzo wysokimi kosztami. W ChRL popularne są specyfiki medycyny chińskiej, ale należy rozważyć ew. ich użycie ze względu na fakt, że nie ma znanych im polskich odpowiedników.

Zgłoś błąd

Chiny w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Chińska Republika Ludowa (中华人民共和国)
Stolica
Pekin
Waluta
1 yuan = 10 jiao = 100 fenów (CNY, ¥)
Język
chiński
Liczba ludności
1347000000
Powierzchnia
95969602
Religia
Ustrój
republika ludowa

Chiny - więcej informacji