Dominika

Dominika w pigułce

Flaga Dominiki
Oficjalna nazwa Wspólnota Dominiki (Dominica, Commonwealth of Dominica)
Stolica
Roseau
Waluta
dolar wschodniokaraibski (XCD)
Język
angielski
Liczba ludności
71 293
Powierzchnia
754m2
Religia
katolicyzm, protestantyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Dominiki Hotele w Dominice

Ceny w Dominice

Ceny
Obowiązującą na Dominice walutą jest dolar wschodniokaraibski: jego równowartość to około 80 – 90 groszy i około 30 centów amerykańskich. Ceny podstawowych produktów zbliżone są do polskich. Bochenek chleba kupimy za 3 dolary wschodniokaraibskie, puszkę Coca Coli za 2,5 dolara, a małe piwo za niecałe cztery dolary. Butelka rumu (w który będąc na Dominice nie możemy się nie zaopatrzyć) będzie kosztować poniżej 20 dolarów, pocztówka 2 dolary, a konserwa mięsna około 4 dolary.

Bankomaty, przelewy zagraniczne i podatki
Wybierając się na Dominikę, lepiej jest zabrać ze sobą zapas gotówki bez oczekiwania, że będziemy mogli korzystać w tym kraju swobodnie z bankomatów oraz możliwości transferów międzynarodowych. Dominika jest natomiast jednym z rajów podatkowych, dlatego nie ma obawy, że tamtejszy fiskus zje nasze fundusze. Kartą kredytową będziemy mogli zapłacić tylko w bardziej ekskluzywnych hotelach, których nie jest dużo.

Jakie pieniądze ze sobą zabrać?
Walutą Dominiki jest dolar wschodniokaraibski i tym pieniądzem bez problemu zapłacimy w każdym miejscu kraju. W stolicy będziemy mogli również zapłacić dolarem amerykańskim: szczególnie na miejscowych bazarach w dniu, w którym przypływają statki wycieczkowe. Wtedy mieszkańcy Dominiki są dużo chętniejsi do handlowania z użyciem amerykańskiej waluty.

Co warto kupić w Dominice?
Na zakupy najlepiej wybrać się na bazar, który codziennie działa w stolicy kraju Roseau. Sprzedaje się na nim przede wszystkim artykuły codziennego użytku i żywność, ale znajdzie się również tu pamiątki. Obowiązkowo trzeba zabrać do Polski butelkę miejscowego rumu. Handel kwitnie na nadbrzeżnych ulicach Roseau w dniach, w których pojawiają się statki wycieczkowe. Wtedy można (płacąc dolarami) kupić oryginalne produkty miejscowej ludności, takie jak plecionki karaibskie czy woreczki z przyprawami.

Zgłoś błąd

Dominika w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Wspólnota Dominiki (Dominica, Commonwealth of Dominica)
Stolica
Roseau
Waluta
dolar wschodniokaraibski (XCD)
Język
angielski
Liczba ludności
71293
Powierzchnia
7542
Religia
katolicyzm, protestantyzm
Ustrój
republika

Dominika - więcej informacji