Ceny w Dominice
Ceny
Obowiązującą na Dominice walutą jest dolar wschodniokaraibski: jego równowartość to około 80 – 90 groszy i około 30 centów amerykańskich. Ceny podstawowych produktów zbliżone są do polskich. Bochenek chleba kupimy za 3 dolary wschodniokaraibskie, puszkę Coca Coli za 2,5 dolara, a małe piwo za niecałe cztery dolary. Butelka rumu (w który będąc na Dominice nie możemy się nie zaopatrzyć) będzie kosztować poniżej 20 dolarów, pocztówka 2 dolary, a konserwa mięsna około 4 dolary.
Bankomaty, przelewy zagraniczne i podatki
Wybierając się na Dominikę, lepiej jest zabrać ze sobą zapas gotówki bez oczekiwania, że będziemy mogli korzystać w tym kraju swobodnie z bankomatów oraz możliwości transferów międzynarodowych. Dominika jest natomiast jednym z rajów podatkowych, dlatego nie ma obawy, że tamtejszy fiskus zje nasze fundusze. Kartą kredytową będziemy mogli zapłacić tylko w bardziej ekskluzywnych hotelach, których nie jest dużo.
Jakie pieniądze ze sobą zabrać?
Walutą Dominiki jest dolar wschodniokaraibski i tym pieniądzem bez problemu zapłacimy w każdym miejscu kraju. W stolicy będziemy mogli również zapłacić dolarem amerykańskim: szczególnie na miejscowych bazarach w dniu, w którym przypływają statki wycieczkowe. Wtedy mieszkańcy Dominiki są dużo chętniejsi do handlowania z użyciem amerykańskiej waluty.
Co warto kupić w Dominice?
Na zakupy najlepiej wybrać się na bazar, który codziennie działa w stolicy kraju Roseau. Sprzedaje się na nim przede wszystkim artykuły codziennego użytku i żywność, ale znajdzie się również tu pamiątki. Obowiązkowo trzeba zabrać do Polski butelkę miejscowego rumu. Handel kwitnie na nadbrzeżnych ulicach Roseau w dniach, w których pojawiają się statki wycieczkowe. Wtedy można (płacąc dolarami) kupić oryginalne produkty miejscowej ludności, takie jak plecionki karaibskie czy woreczki z przyprawami.