Ekwador

Ekwador w pigułce

Flaga Ekwadoru
Oficjalna nazwa Republika Ekwadoru (Ecuador, República del Ecuador)
Stolica
Quito
Waluta
dolar amerykański (USD)
Język
hiszpański
Liczba ludności
14 851 468
Powierzchnia
283 560m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Ekwadoru Hotele w Ekwadorze

Ceny w Ekwadorze

Walutą Ekwadoru jest dolar amerykański.

1 dolar amerykański (USD) = 100 centów

W obiegu są zarówno monety (1 i 2 dolary), jak i banknoty: 1, 2, 5, 10, 20, 50 i 100 USD

Przykładowe ceny:
Jajko – 0,08 USD
Bułka – 0,10 USD
Pasta do zębów – 2 USD
Godzina w kawiarence internetowej – od 0,5 do 1 USD
0,5 litra wody butelkowej – 0,25 USD
Miejsce w pokoju dwuosobowym w hotelu – od 7 USD

Występowanie bankomatów
Bankomaty znajdują się w każdym większym ekwadorskim mieście oraz w mniejszych miejscowościach, przede wszystkim tych, które w ostatnim czasie zaczęły rozwijać się prężnie pod względem turystycznym.

Korzystanie z kart kredytowych
Na terenie całego Ekwadoru można posługiwać się kartami kredytowymi, jednak trzeba liczyć się z koniecznością zapłacenia dodatkowej opłaty za ich wykorzystywanie. Najczęściej stanowi ona od 15 do 20 procent od określonej sumy, co jest nieopłacalne. Turystom proponuje się płacenia gotówką zamiast kartą, co pozwoli im zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy.

Korzystanie z gotówki
Od 2000 roku oficjalną walutą Ekwadoru jest dolar amerykański, co zdecydowanie ułatwia podróżowanie turystom z innych krajów – nie istnieje żadna konieczność szukania kantorów, chociaż na terenie kraju jest ich dość sporo. Warto mieć w portfelu banknoty o niedużych nominałach, ponieważ te powyżej 20 dolarów często przyjmowane są z niechęcią. Wynika ona przede wszystkim ze strachu ludności lokalnej przed otrzymaniem fałszywych pieniędzy, co bardzo rozpowszechnione było jeszcze kilka lat temu.
W obiegu wciąż są fałszywe banknoty, które dość łatwo jest rozpoznać, co warto mieć na uwadze szczególnie podczas wymiany pieniędzy na ulicy.

Jaką najlepiej mieć walutę?
Walutą obowiązującą w Ekwadorze jest dolar amerykański, w związku z czym przed wyjazdem warto zaopatrzyć się właśnie w nią. Nie opłaca się w żadnym przypadku wymieniać pieniędzy najpierw na Euro – podczas wymiany tej waluty na dolar na skutek pobieranej wysokiej opłaty prowizyjnej można stracić nawet jedną czwartą gotówki.

Podatki
W Ekwadorze stawka VAT na artykuły spożywcze, sprzęt rolniczy oraz książki i czasopisma wynosi 0 %, podczas gdy wartość tego podatku od pozostałych produktów czy usług wnosi 12 %.
Interesującym faktem jest, że w Ekwadorze podatek od nieruchomości pobierany jest tylko i wyłącznie w przypadku, gdy budowa zostanie ukończona. Z tego też względu podróżując po Ekwadorze można spotkać bardzo dużo niegotowych, lecz zamieszkiwanych, budynków.

Co warto kupić?
Ekwador słynie z produkcji bardzo wielu ozdób regionalnych, jak chociażby korale, kolczyki, czy wyroby z wełny. Poleca się zakup prawdziwego wełnianego swetra czy rękawiczek, w wykonanie którego ekwadorskie kobiety włożyły całe swoje serce. Degustatorom alkoholu można zaproponować zakup silnego tradycyjnego trunku wykonywanego z trzciny cukrowej – można go dostać praktycznie w każdym sklepie, jednak najlepszy smak ma ten, który jest kupiony na targowisku.

Zgłoś błąd

Ekwador w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Republika Ekwadoru (Ecuador, República del Ecuador)
Stolica
Quito
Waluta
dolar amerykański (USD)
Język
hiszpański
Liczba ludności
14851468
Powierzchnia
2835602
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
republika

Ekwador - więcej informacji