Ekwador

Ekwador w pigułce

Flaga Ekwadoru
Oficjalna nazwa Republika Ekwadoru (Ecuador, República del Ecuador)
Stolica
Quito
Waluta
dolar amerykański (USD)
Język
hiszpański
Liczba ludności
14 851 468
Powierzchnia
283 560m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Ekwadoru Hotele w Ekwadorze

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Ekwadorze

Szczepienia
Obywatele Polski nie posiadają obowiązku szczepienia się przed przyjazdem do Ekwadoru. Nie jest to jednak kraj najczystszy i przestrzegający wszystkich zasad higienicznych, w związku z czym zaleca się wykonanie kilku podstawowych szczepień. Wśród najważniejszych z nich znajdują się szczepienia przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, żółtej gorączce, tężcu, wściekliźnie oraz durowi brzusznemu.

Lekarstwa do zabrania
Ryzyko wystąpienia wszelkiego rodzaju chorób, w tym przede wszystkim tropikalnych czy występującej na skutek rozprzestrzeniającej się epidemii, w Ekwadorze jest stosunkowo niewielkie i zwiększa się jedynie w okolicach wybrzeża, jednak warto zawsze pamiętać o zachowaniu ostrożności i podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny osobistej.
W zależności od tego, jaki rodzaj odpoczynku został zaplanowany, należy zabrać leki, które mogą się przydać. Udając się w kierunku Andów, warto posiadać ze sobą apteczkę pierwszej pomocy wyposażoną w wodę utlenioną, plastry oraz bandaże. Chcąc odpoczywać nad morzem, koniecznie trzeba wziąć ze sobą olejek do opalania z wysokim filtrem przeciwsłonecznym – promienie słoneczne w Ekwadorze są bardzo intensywne i potrafią oddziaływać negatywnie na skórę człowieka, który nie jest na nie przygotowany.

Gdy jesteś na miejscu

Zagrożenia i niebezpieczeństwa

Będąc w Ekwadorze, jak i w większości krajów Ameryki Południowej, trzeba być świadomym możliwości zostania okradzionym na każdym kroku. Często złodzieje starają się wykorzystać sytuację, w jakiej znajduje się turysta, na przykład będąc w zatłoczonym miejscu, aby pozbawić go gotówki lub cennych przedmiotów, które akurat posiada ze sobą. Z tego też względu nie zaleca się noszenia całej gotówki ze sobą, a już na pewno nie wyłącznie w jednej kieszeni czy tylko w portfelu. Bardzo rozpowszechnione są także kradzieże, do których dochodzi w autobusach miejskich. Giną nie tylko pieniądze, lecz także całe plecaki i torebki czy torby podróżne – warto jest mieć je zawsze na uwadze, trzymając je blisko siebie.

Dość duże zagrożenie w niektórych częściach Ekwadoru może stanowić woda z kranu. Nie zaleca się jej spożywania przede wszystkim w okolicach wybrzeża i dżungli. Woda butelkowa jest bardzo tania, więc nie należy na niej oszczędzać – zaleca się picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie.
Podobnie jest w przypadku jedzenia. Warto zachować podstawowe zasady higieny osobistej i zwrócić uwagę na jej poziom reprezentowany przez sprzedawców czy osoby przygotowujące posiłki. Nie zawsze bowiem mają oni czyste ręce czy dbają o to, aby jedzenie było czyste i pozbawione tylu bakterii, na ile tylko jest to możliwe. Nie należy jednak unikać bazarów oraz lokalnych restauracji, w których jedzenie może być naprawdę znakomite. Przed przystąpieniem do jedzenia należy natomiast umyć warzywa czy owoce. W żadnym przypadku nie powinno spożywać się surowego mięsa, szczególnie tego, które pochodzi z niepewnego źródła lub na które przez długi okres czasu oddziałuje wysoka temperatura.

Warto także przyzwyczaić się do brawurowej jazdy kierowców, którzy przestrzegają wyłącznie swoich własnych zasad ruchu drogowego. Będąc na przejściu dla pieszych, trzeba liczyć się z tym, że samochód zmierzający w naszym kierunku nie zawsze zatrzyma się, jedynie zwalniając swoją prędkość, co i tak nie jest zawsze zauważalne.

Insekty
Ekwador posiada opinię dość bezpiecznego kraju, jeżeli chodzi o występujące w nim owady. Warto jednak być świadomym tych, które zamieszkują dżunglę. Znajdujące się w niej obrębie komary mogą być roznosicielami wielu chorób, w tym przede wszystkim malarii. Zawsze należy mieć ze sobą preparat przeciwko owadom, który zdecydowanie zwiększy komfort podróżowania.

Podróżowanie z dziećmi
Nie ma żadnych przeciwwskazań, jeżeli tylko rodzice lub opiekunowie potrafią zadbać o zapewnienie najmłodszym możliwości spełniania wszystkich podstawowych potrzeb. Warto dbać o żołądek dziecka – dawanie mu do jedzenia tego wszystkiego, co sobie, może spowodować, że poczuje się ono źle. Jedzenie powinno być umyte i najlepiej, jeżeli jest tyko taka możliwość, przegotowane.

W razie choroby
Służba zdrowia w Ekwadorze nie jest zbyt dobrze rozwinięta, jednak można liczyć na pomoc ze strony lekarzy, przede wszystkim w większych miastach. Trzeba natomiast brać pod uwagę wysokie koszty leczenia – koszt samej wizyty u lekarza rodzinnego w Ekwadorze waha się w granicach 50 dolarów.
Zawsze warto mieć ze sobą podstawowe leki oraz apteczkę pierwszej pomocy, w której znajdą się leki przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe, a także plastry, woda utleniona, gaza i bandaże. Apteki dostępne są w większych i mniejszych miastach, jednak ceny w nich potrafią być dość wysokie.

Zgłoś błąd

Ekwador w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Ekwadoru (Ecuador, República del Ecuador)
Stolica
Quito
Waluta
dolar amerykański (USD)
Język
hiszpański
Liczba ludności
14851468
Powierzchnia
2835602
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
republika

Ekwador - więcej informacji