Kamerun

Kamerun w pigułce

Flaga Kamerunu
Oficjalna nazwa Republika Kamerunu (fr. Cameroun, République du Cameroun, ang. Cameroon, Republic of Cameroon)
Stolica
Jaunde
Waluta
frank CFA (XAF)
Język
francuski, angielski
Liczba ludności
19 988 219
Powierzchnia
475 440m2
Religia
katolicyzm, protestantyzm, islam
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Kamerunu Hotele w Kamerunie

Ceny w Kamerunie

Obowiązującą w Kamerunie walutą jest frank Afryki Centralnej (XAF). Sto franków to około 64 grosze, 15 eurocentów oraz 20 centów dolara amerykańskiego. Ceny w hotelach, restauracjach i miejscach, w których pojawiają się turyści są wysokie i odbiegają od europejskiej średniej. Z kolei ceny podstawowych produktów kształtują się mniej więcej na poziomie: piwo – od 500 do 800 XAF; cola – 300; ryba z grilla na ulicy – od 300 do 400 (w zależności od wielkości); ryż lub inny dodatek – 50; pączki – 150; duszona fasola – 100; kaszka na śniadanie – 50; potrawka z warana lub innej dziczyzny – 1 500; płyta CD – 1 000.

Płatności kartami
Karty kredytowe popularnych sieci są akceptowane w dużych hotelach i w miejscach, w których są turyści, jednak nie polecamy tego sposobu płatności.

Bankomaty
W Kamerunie jak na afrykańskie warunki jest dobrze rozwinięta sieć bankomatów, przynajmniej w większych miastach, ale przed wypłatami kartą z polskiego banku powinniśmy się zorientować co do prowizji, ponieważ może to być nieopłacalne.

Płatność gotówką
Gotówka to najbardziej rozpowszechniony sposób płatności w Kamerunie oraz jedyny podstawowy poza miejscami nastawionymi na turystów.

Jaką walutę najlepiej posiadać
Jeśli będziemy mieć problem z nabyciem w Polsce XAF, sugerujemy kupić euro, aby wymienić go na kameruńską walutę na miejscu. Kurs XAF do euro jest usztywniony, ale w Kamerunie będziemy mieli okazję wymienić go po jeszcze bardziej preferencyjnych stawkach.

Możliwość transferów międzynarodowych
W bankach w Kamerunie będziemy mogli skorzystać między innymi z systemu Western Union.

Podatki w Kamerunie
Stawki podatków pośrednich doliczone są już do towarów, które zakupimy. Nie musimy się martwić o płacenie jakichkolwiek innych podatków, poza opłatą za wizę jeszcze przed wyjazdem.

Co warto kupić w Kamerunie
Na miejscu powinniśmy spróbować miejscowej kuchni afrykańskiej. Z przyczyn sanitarnych unikajmy jednak jedzenia w niewielkich barach przydrożnych. Po pamiątki najlepiej udać się na miejskie bazary i zakupić rękodzieła. Wskazane jest targowanie się w trakcie robienia zakupów.

Zgłoś błąd

Kamerun w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Republika Kamerunu (fr. Cameroun, République du Cameroun, ang. Cameroon, Republic of Cameroon)
Stolica
Jaunde
Waluta
frank CFA (XAF)
Język
francuski, angielski
Liczba ludności
19988219
Powierzchnia
4754402
Religia
katolicyzm, protestantyzm, islam
Ustrój
republika

Kamerun - więcej informacji