Laos

Laos w pigułce

Flaga Laosu
Oficjalna nazwa Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna (Lao, Sathalanalat Paxathipatai Paxaxôn Lao, ສາທາລະນະລັດ ປະຊາທິປະໄຕ ປະຊາຊົນລາວ)
Stolica
Wientian
Waluta
kip (LAK)
Język
laotański
Liczba ludności
6 521 998
Powierzchnia
236 800m2
Religia
dominujące: buddyzm, animizm
Ustrój
republika ludowa
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Laosu Hotele w Laosie

Praktyczne informacje o Laosie

Pomoc konsularna
W Laosie nie ma polskiej ambasady, najbliższa znajduje się w Tajlandii.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Tajlandii
Tajlandia, Bangkok, 100/81-82.25 th floor. Vongvanij Bouliding B,
Rama 9 Road, Huaykwang, 10310;
Tel.: +66 2645 0367-9
Tel. dyżurny: +66 819 364 618;
Fax: +66 2645 0365
e-mail: bangkok.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.bangkok.msz.gov.pl

Przydatne numery
Numer kierunkowy do Laosu to +856
Policja 191;
Ambulans 195;
Straż pożarna 190;

Trzeba pamiętać, że połączenia zagraniczne w Laosie są bardzo drogie a ich ceny często się zmieniają.

Wiza i paszport
Jeżeli wybieramy się w podróż do Laosu musimy mieć wizę. Wizy wystawiane są na miesiąc. Wizę można przedłużyć dwukrotnie, za każdym razem o kolejny miesiąc. Wizę możemy uzyskać w ambasadzie Laosu – najbliższa znajduje się w Belinie lub na wyznaczonych lądowych przejściach granicznych. Są to następujące przejścia graniczne:
• Z Tajlandią: Most Przyjaźni; Houay Xay; Parksane; Thakhek; Thaheuasavanh; Vangtau;
• Z Chinami: Ban Boten;
• Z Wietnamem: Densanvanh; Namphao; Nam Kane; Namsoue.

Należy pamiętać, aby za każdym razem przed wyjazdem sprawdzić, czy przejście graniczne jest otwarte, gdyż okresowo mniejsze przejścia graniczne są zamykane lub nie wydają czasowo wiz dla cudzoziemców. Większość z przejść granicznych jest zamykanych na noc. Jeśli chcemy mieć pewność iż na przejściu granicznym dostaniemy wizę to powinniśmy granicę Laosu przekraczać poprzez Most Przyjaźni lub wybrać lot na lotnisko w Wientianie lub Liang Prabang.
Wizę przedłużyć można w Urzędzie Imigracyjnym w Wientianie. Ważne jest to, aby zwrócić uwagę na to czy w czasie kontroli granicznej do paszportu zostały nam wbite wszystkie stemple, gdyż ich brak może skutkować bardzo nieprzyjemnymi sytuacjami w czasie kontroli na terenie Laosu lub podczas odprawy granicznej przy wyjeździe – mogą to być wysokie kary pieniężne, deportacja z kraju albo areszt. Jeśli chcemy możemy odpłatnie skorzystać z pomocy hotelu, w jakim się zatrzymujemy, w pośrednictwie przy załatwieniu wszystkich formalności. Pamiętać należy również, że przy nielegalnym przedłużeniu pobytu będziemy zmuszeni do zapłacenia kary, która wynosi równowartość 10 USD za każdy dzień zwłoki. Opłatę taką uiszcza się przy opuszczaniu kraju.

Jeżeli podróżujemy samolotem to musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli uiścić przy opuszczaniu Laosu opłatę przy wylocie w wysokości 10 USD. Opłaty wylotowe obowiązują również na lotniskach krajowych i wynoszą około 10000 LAK.

Jeśli chodzi o przepisy celne to wyglądają one podobnie jak w innych krajach, w tym krajach zachodnich. Wyroby alkoholowe i używki można wwieźć w ilości, która pozwala zaspokoić własne potrzeby. Przy wjeździe musimy deklarować przewóz kwot przekraczających wartość 2000 USD. W Laosie obowiązują bardzo surowe przepisy dotyczące przewozu i posiadania narkotyków – jest to karane dożywociem lub śmiercią. Pamiętać też trzeba że surowo zabroniony jest wywóz dzieł sztuki, w szczególności figurek przedstawiających Buddę.

Sfera czasowa
GTM +7

Język
Obowiązującym językiem jest język laotański, jednak w większych miastach bez problemu porozumiemy się w języku angielskim. Jeśli wybieramy się w tereny wiejskie warto rozeznać się czy będzie można skorzystać z usług przewodnika znającego język angielski.

Zgłoś błąd

Laos w pigułce

Praktyczne informacje
Oficjalna nazwa Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna (Lao, Sathalanalat Paxathipatai Paxaxôn Lao, ສາທາລະນະລັດ ປະຊາທິປະໄຕ ປະຊາຊົນລາວ)
Stolica
Wientian
Waluta
kip (LAK)
Język
laotański
Liczba ludności
6521998
Powierzchnia
2368002
Religia
dominujące: buddyzm, animizm
Ustrój
republika ludowa

Laos - więcej informacji