Laos

Laos w pigułce

Flaga Laosu
Oficjalna nazwa Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna (Lao, Sathalanalat Paxathipatai Paxaxôn Lao, ສາທາລະນະລັດ ປະຊາທິປະໄຕ ປະຊາຊົນລາວ)
Stolica
Wientian
Waluta
kip (LAK)
Język
laotański
Liczba ludności
6 521 998
Powierzchnia
236 800m2
Religia
dominujące: buddyzm, animizm
Ustrój
republika ludowa
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Laosu Hotele w Laosie

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Laosie

Zalecane szczepienia
Przed wyjazdem do Laosu nie ma obowiązkowych szczepień. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy podróżowaliśmy wcześniej po krajach, w których istnieje zagrożenie zachorowania na żółtą febrę. Zaleca się wykonanie szczepień przeciwko takim chorobom jak japońskie zapalenie mózgu (szczepienie to zalecane jest wówczas, gdy wybieramy się w regiony endemiczne oraz w okresie zwiększonego zagrożenia zarażenia się tą chorobą), dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby A i B, błonica, tężec. Szczepienia przeciwko wściekliźnie należy wykonać zaraz po pogryzieniu przez zwierzę. Trzeba pamiętać, że w Laosie można zarazić się kilkoma odmianami malarii.

Lekarstwa i kosmetyki do zabrania
Z uwagi na wysokie ryzyko zachorowania na malarię koniecznie trzeba zabrać ze sobą leki przeciwmalaryczne oraz środki odstraszające komary. Najlepiej sprawdzą się produkty z naturalnymi wyciągami z trawy cytrynowej, które są o wiele skuteczniejsze niż chemiczne środki, a dodatkowo mają przyjemny dla nas zapach. Warto też zabrać ze sobą moskitiery oraz lekkie przewiewne ubranie z długim rękawem, które uchroni przed ugryzieniami komarów.

Koniecznie musimy zabrać ze sobą zapas leków, które przyjmujemy w chorobach przewlekłych, gdyż wykupienie przepisanych przez lekarza medykamentów może być niemożliwe na terenie Laosu. To samo tyczy się środków antykoncepcyjnych.

Do apteczki warto włożyć również środki przeciwbólowe, opatrunki, środki odkażające rany i wodę, maści i kremy na poparzenia, kremy z filtrem, okulary przeciwsłoneczne i odpowiednie ubranie. Pamiętać należy także o ubraniach z długim rękawem nie tylko ze względu na komary. Jeśli będziemy chcieli odwiedzić miejsca kultu to musimy być stosownie ubrani. Aby uniknąć kłopotów z żołądkiem należy unikać spożywania wody z nieznanych źródeł (najlepiej pić wodę przegotowaną lub butelkowaną), jedzenia potraw z surowych warzyw oraz wędzonych ryb.

Uważać także trzeba na higienę osobistą, szczególnie na czystość stóp, pach i pachwin a także unikać zadrapań i innych podrażnień naskórka, gdyż często występują zakażenia grzybicą.

Choroby zakaźne
Oprócz ryzyka zachorowania na takie choroby jak malaria, zapalenie wątroby typu A i B, wścieklizna istnieje ryzyko zachorowania na cholerę, dengę, amberozę, japońską odmianę zapalenia mózgu typu B, gruźlicę, dyzenterię, filariozę, schistosomozę, leptospirozę, chorobę chikunguya. Należy też pamiętać o tym, że istnieje wysokie ryzyko zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową w tym zakażenie wirusem HIV.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Laos to kraj przyjazny dla turystów. Tutejsi mieszkańcy są bardzo otwarci na osoby podróżujące po kraju. Jednakże trzeba zachować podstawowe środki ostrożności, gdyż występuje tu tak zwana drobna przestępczość – kradzieże i rozboje. Warto podróżować z kopiami dokumentów takich jak paszport, ubezpieczenie, wiza i bilet. Odradza się podróżowanie poza utartymi szlakami oraz nocą. Pamiętać również należy o tym, że Laos jest jednym z najbardziej zaminowanym krajem na świecie. Znajduje się tu wiele niezbadanych terenów. Uważać trzeba szczególnie w regionie Xieng Khounang.

Insekty
W Laosie trzeba szczególnie uważać na komary, które roznoszą zarazki malarii. W Laosie jest wiele terenów, na których są lasy, dlatego też musimy być przygotowani na to, że w okolicy gdzie się zatrzymamy będzie wiele owadów w tym jadowitych. Uwagę trzeba zwracać na pająki, które mają bardzo toksyczny jad.

Opieka medyczna
Kiedy wybieramy się do Laosu powinniśmy wykupić ubezpieczenie zdrowotne, najlepiej takie, które będzie obejmowało koszty transportu medycznego do Tajlandii, gdyż są one stosunkowo wysokie. Istotne jest to, że polskie polisy nie są w Laosie honorowane, dlatego też musimy sprawdzić, który z zagranicznych ubezpieczycieli ma podpisaną umowę z laotańską firmą Assurances Generales du Laos, która jest monopolistą na tamtejszym rynku.
Jeśli chodzi o opiekę medyczną to jest ona na bardzo niskim poziomie. Pomoc lub poradę lekarza można uzyskać praktycznie jedynie w dużych miastach. Koszt wizyty u lekarza nie przekracza 20 USD, podobnie kształtują się koszty pobytu w szpitalu. Jeśli zajdzie konieczność poważniejszego leczenia należy szukać pomocy lekarskiej w Tajlandii.

Podróżowanie z dzieckiem
Do Laosu można wybrać się spokojnie już z kilkulatkiem. Jednakże niezależnie od wieku dziecka należy zapewnić mu bezpieczeństwo. Trzeba zwracać uwagę na to co je, podawać mu tylko przegotowaną wodę oraz unikać podawania surowych owoców i warzyw. Podróżując z dzieckiem musimy pamiętać o odpowiednim stroju oraz zabezpieczeniu przeciwko słońcu oraz insektom.

Zgłoś błąd

Laos w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna (Lao, Sathalanalat Paxathipatai Paxaxôn Lao, ສາທາລະນະລັດ ປະຊາທິປະໄຕ ປະຊາຊົນລາວ)
Stolica
Wientian
Waluta
kip (LAK)
Język
laotański
Liczba ludności
6521998
Powierzchnia
2368002
Religia
dominujące: buddyzm, animizm
Ustrój
republika ludowa

Laos - więcej informacji