Liechtenstein

Liechtenstein w pigułce

Flaga Liechtensteinu
Oficjalna nazwa Księstwo Liechtensteinu (Fürstentum Liechtenstein)
Stolica
Vaduz
Waluta
frank szwajcarski (CHF)
Język
niemiecki (dialekt alemański)
Liczba ludności
34 761
Powierzchnia
160m2
Religia
dominująca: katolicyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Liechtensteinu Hotele w Liechtensteinie

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Liechtensteinie?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Chociaż Księstwo Liechtensteinu jest jednym z najmniejszych państw na mapie Starego Kontynentu, to dzięki swojemu wyjątkowemu, górskiemu położeniu, ten podwójnie śródlądowy kraj ma z pewnością wiele do zaoferowania turystom.

Chociaż oficjalnie nie należy do Unii Europejskiej, to dzięki przynależności do Europejskiego Obszaru Gospodarczego jest praktycznie tak samo otwarty dla przyjezdnych gości oraz przedsiębiorców, jak wszystkie pozostałe państwa UE. Obecnie zamieszkiwany przez zaledwie 35 tysięcy mieszkańców, nie różni się swoją powierzchnią od przeciętnego, polskiego miasteczka.

Kolejną cechą wyróżniającą Liechtenstein od pozostałych państw Europy jest panująca tutaj monarchia konstytucyjna, a bezpośrednią głową kraju jest książę Hans-Adam II. Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, rodzina monarsza cieszy się ogromnym poważaniem oraz szacunkiem w oczach mieszkańców Liechtensteinu i wpływa na wyjątkowość tego malutkiego państewka.

Chociaż tereny Liechtensteinu zaludnione były już 1500 lat temu, to suwerenne księstwo na terenach ówczesnej Rzeszy Niemieckiej powstało tutaj dopiero w drugiej dekadzie XVIII wieku. Od tego czasu, możemy więc mówić oficjalnie o historii Liechtensteinu, który pomimo swojej suwerenności uzależniony jest gospodarczo od krajów ościennych, czyli Włoch, Szwajcarii oraz Niemiec.

Oficjalnym językiem państwa jest niemiecki, jednak zdecydowana większość mieszkańców w codziennych kontaktach posługuje się dialektem alemańskim – wywodzi się on co prawda z niemieckiego, jednak w mowie i piśmie jest całkowicie inny.

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, Liechtenstein należy do jednych z najbogatszych państw na świecie. PKB na jednego mieszkańca wynosi tutaj 141 tysięcy dolarów! Czemu Liechtenstein zawdzięcza sobie swoją prosperitę? Między innymi faktowi, że znajduje się tutaj raj podatkowy, a polityka depozytów bankowych prowadzona jest w sposób niezwykle liberalny. Swoją siedzibę posiada tutaj więc ogromna liczba towarzystw finansowych i licznych przedsiębiorstw – łącznie funkcjonuje ich tutaj oficjalnie ponad 80 tysięcy! Liechtenstein można przyrównać więc do kilkudziesięciotysięcznego miasteczka, w które wpompowywany jest ogromny ogólnoeuropejski kapitał spółek, organizacji i przedsiębiorstw z praktycznie wszystkich możliwych branż.

Zgłoś błąd
Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, string given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 58

Miasta w Liechtensteinie

Atrakcje turystyczne i zabytki w Liechtensteinie

Warto wiedzieć

Liechtenstein - galeria zdjęć

Liechtenstein w pigułce

Liechtenstein
Oficjalna nazwa Księstwo Liechtensteinu (Fürstentum Liechtenstein)
Stolica
Vaduz
Waluta
frank szwajcarski (CHF)
Język
niemiecki (dialekt alemański)
Liczba ludności
34761
Powierzchnia
1602
Religia
dominująca: katolicyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Liechtenstein - więcej informacji