Malezja

Malezja w pigułce

Flaga Malezji
Oficjalna nazwa Malezja (Malaysia)
Stolica
Kuala Lumpur
Waluta
ringgit (MYR)
Język
malajski
Liczba ludności
29 179 952
Powierzchnia
329 750m2
Religia
dominujące: islam, buddyzm i religie chinskie
Ustrój
Monarchia elekcyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Malezji Hotele w Malezji

Ceny w Malezji

Obowiązującą w Malezji walutą są ringgity (MYR), które dzielą się na 100 senów (centów). W obiegu są od 1967 roku – właśnie wtedy zastąpiły dolara malajskiego i brytyjskiego Borneo. Słowo ringgit z malajskiego tłumaczone jest jako „poszarpany” i niegdyś używane było do określenia srebrnych monet o nierównych krawędziach, których używano w XVI i XVII w. w czasie kolonii portugalskiej.

W obiegu są następujące monety: 5, 10, 20, 50 sen, banknoty występują w nominałach: 1, 5, 10, 50, 100 ringgitów.

Przykładowe ceny:
– woda mineralna 1,5 l – ok. 2 MYR;
– coca-cola puszka 0,3 l – ok. 1,5 MYR;
– piwo – ok. 8 MYR;
– obiad – od 5 MYR.

Ceny są niskie, jednak nieco wyższe niż w Tajlandii czy Kambodży. Ogólny standard życia jest jednak lepszy niż w tych krajach.

Bankomaty
Bankomaty są wszędzie, w niektórych miejscach można równikeż płacić dolarami.

Karty kredytowe
Karty kredytowe są w powszechnym użyciu – zwłaszcza w lepszych hotelach, agencjach turystycznych i lotniczych.

Korzystanie z gotówki
Obce waluty bez problemów można wymieniać w bankach i biurach wymiany walut. Wwożone do kraju pieniądze (więcej niż 1000 RM ) muszą zostać zadeklarowane w TDF – Travellers Declaration Form. Dokument podzielony jest na dwie części, jedną dla mieszkańców (niebieska część), drugą dla odwiedzających (biała część). Turyści są zobowiązani są do tego, by TDF trzymać przy sobie i przedstawić przy wyjeździe z Malezji.

Jaką walutę warto mieć ze sobą?
Obowiązującą na Borneo walutą jest dolar brunejski, który jest mocniejszy niż waluta malezyjska. Z tego względu najlepiej mieć ze sobą również dolary i już na miejscu wymienić je w banku lub w kantorze. W Brunei nie ma możliwości płacenia walutą malezyjską.

Podatki
Restrykcje celne w Malezji nie różnią się specjalnie od powszechnie przyjętych standardów. Warto zapoznać się z ograniczeniami dotyczącymi wywozu i przywozu lokalnej waluty. Wymagane jest wypełnienie deklaracji i posiadanie zezwolenia na przywóz i wywóz kwoty ponad 1000 MYR oraz na wywóz równowartości ponad 10 tys. MYR w innych walutach, w tym w czekach podróżnych. Zgoda wydawana jest w ciągu 1 dnia. Nie ma podatku VAT.

Co warto kupić?
Z uwagi na bogactwo dostępnego towaru i ogromną różnorodność cen Malezja postrzegana jest jako dobre miejsce na zakupy. Znaleźć tu można niemal wszystko: od elektroniki, przez wszelakiego rodzaju ubrania, aż po lokalne rzemiosło. Zakupy warto robić na targowiskach, w halach handlowych, bądź w ogromnych centrach handlowych, pamiętając jednocześnie o możliwości targowania się. Dużą popularnością cieszy się batik oraz rękodzieło artystyczne.

Zgłoś błąd

Malezja w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Malezja (Malaysia)
Stolica
Kuala Lumpur
Waluta
ringgit (MYR)
Język
malajski
Liczba ludności
29179952
Powierzchnia
3297502
Religia
dominujące: islam, buddyzm i religie chinskie
Ustrój
Monarchia elekcyjna

Malezja - więcej informacji