Malezja

Malezja w pigułce

Flaga Malezji
Oficjalna nazwa Malezja (Malaysia)
Stolica
Kuala Lumpur
Waluta
ringgit (MYR)
Język
malajski
Liczba ludności
29 179 952
Powierzchnia
329 750m2
Religia
dominujące: islam, buddyzm i religie chinskie
Ustrój
Monarchia elekcyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Malezji Hotele w Malezji

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Malezji

Zalecane szczepienia
WZW A – wirusowe zapalenie wątroby typu A (szczepienie zalecane)
WZW B – wirusowe zapalenie wątroby typu B (szczepienie zalecane)
BTP – błonica, tężec, polio (szczepienie zalecane)
DB – dur brzuszny (szczepienie zalecane)
W – wścieklizna (szczepienie zalecane – w zależności od charakteru pobytu)
ŻG – Żółta gorączka (szczepienie niekonieczne)
JZM – japońskie zapalenie mózgu (szczepienie niekonieczne)
MK – szczepionka meningo-kokowa (a+c) (szczepienie niekonieczne)

Przy wjeździe do Malezji nie są obowiązkowe żadne szczepienia. Warunki sanitarne panujące w kraju są bardzo dobre. W niektórych rejonach dżungli istnieje ryzyko malarii.

Mimo, że w Malezji nie występuje żółta gorączka, od podróżujących z rejonów endemicznego występowania choroby (głównie Afryka, Ameryka Południowa) wymagane jest udokumentowane potwierdzenie szczepienia przeciwko żółtej gorączce. Jeśli przed przyjazdem do Malezji odbywamy podróż do krajów, w których notowane są przypadki zachorowań na żółtą gorączkę, zaleca się, by wcześniej zaszczepić się przeciwko chorobie z jednoczesnym wydaniem Międzynarodowego Świadectwa Szczepień (International Certificate of Vaccination).

Lekarstwa/kosmetyki do zabrania
Warto zabrać przede wszystkim leki przeciwko biegunce, która może się pojawić w przypadku zmiany żywności, leki na oparzenia słoneczne, okulary przeciwsłoneczne, kapelusz oraz środki odstraszające owady i chroniącą przed nimi moskitierę, leki przeciwmalaryczne.

Choroby zakaźne
Malaria: na terenach typowo miejskich i wybrzeżach zagrożenie malaryczne praktycznie nie istnieje, na pozostałym obszarze oraz w Sabah ryzyko zakażenia występuje przez cały rok.
Inne choroby: japońskie zapalenie mózgu, filariozy, gorączki krwotoczne, w tym denga.

Należy unikać kontaktów z lokalnymi zwierzętami, zarówno domowymi (psy, koty), jak i dzikimi (np. lisy) – nie dotykać i nie karmić zwierząt! W przypadku wystąpienia pogryzienia lub zadrapania, konieczne jest jak najszybsze przemycie rany wodą z mydłem i skierowanie się niezwłocznie po pomoc do placówki służby zdrowia.

Zaleca się picie jedynie butelkowanej wody.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Malezja jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Największym problemem mogą być drobni złodzieje – bardzo często dochodzi do kradzieży damskich torebek dokonywanych przez złodziei na motocyklach.

Mimo, że zagrożenie terrorystyczne praktycznie nie istnieje, trzeba pamiętać, że w rejonie Azji Południowo-Wschodniej działają silne ugrupowania islamskie o podłożu fundamentalistycznym. W Malezji występuje zjawisko piractwa morskiego.

Za przemyt narkotyków grozi kara śmierci, za posiadanie substancji odurzających grozi kara wieloletniego więzienia i chłosty.

Malezja położona jest w strefie klimatów równikowych wilgotnych. Praktycznie przez cały rok kraj nawiedzany jest przez monsuny o różnym stopniu intensywności. Odradza się podróżowanie na wschodnie wybrzeże w okresie od listopada do marca, ze względu na fale monsunowe.

Insekty
Komary mogące przenosić malarię – należy używać środków odstraszających owady. Na inne insekty natknąć można się przede wszystkim w rejonach lasów.

Podróżowanie z dzieckiem
Duże ryzyko stanowić może możliwość zachorowania na malarię. Wybierając się w podróż z dzieckiem, należy szczególnie wnikliwie rozważyć cel wycieczki i unikać terenów, na których choroba ta występuje powszechnie.
Innym, powszechnym zagrożeniem, szczególnie dla małych dzieci są biegunki i wymioty, prowadzące do szybkiego odwodnienia organizmu. Konsekwencje odwodnienia mogą być poważne dla zdrowia, dlatego jeżeli podczas podróży nie mamy możliwości zasięgnięcia porady lekarza, koniecznie należy zadbać o uzupełnianie płynów, podając dziecku do picia np. wodę mineralną niegazowaną. Jeżeli objawy nie ustępują, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Należy pamiętać o częstym smarowaniu skóry dziecka kremem z wysokim filtrem, a także ochronie przed komarami. Odradza się podawanie do picia wody z kranu.

Opieka medyczna
Państwowa opieka medyczna jest darmowa, ale poziom usług lekarskich pozostawia do życzenia. Łatwo dostępne i na wysokim poziomie są usługi lekarzy prywatnych – te są płatne. Ceny wahają się od 10 USD za zwykłą wizytę do 30 USD za poradę specjalisty. Cena doby w szpitalu w pokoju czteroosobowym to koszt 20 USD, a w pokoju jednoosobowym nawet 50 USD.

Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczeń osobowych. Honorowanie polis polskich towarzystw ubezpieczeniowych uzależnione jest od decyzji instytucji świadczącej usługę.

Zgłoś błąd

Malezja w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Malezja (Malaysia)
Stolica
Kuala Lumpur
Waluta
ringgit (MYR)
Język
malajski
Liczba ludności
29179952
Powierzchnia
3297502
Religia
dominujące: islam, buddyzm i religie chinskie
Ustrój
Monarchia elekcyjna

Malezja - więcej informacji