Malta

Malta w pigułce

Flaga Malty
Oficjalna nazwa Republika Malty (Repubblika ta' Malta, Republic of Malta)
Stolica
Valletta
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
urzędowy: maltański, angielski; język używany: maltański, angielski, włoski, francuski
Liczba ludności
408 333
Powierzchnia
316m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Malty Hotele w Malcie

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Malcie

Szczepienia
Nie ma konieczności wykonywania szczepień przed planowanym pobytem na Malcie. Na terenie tego kraju istnieje małe ryzyko zarażenia się chorobami takimi jak wirusowe zapalenie wątroby czy żółta gorączka, jeżeli tylko przestrzega się podstawowych zasad bezpieczeństwa. Zaleca się jedynie szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi i polio.

Lekarstwa do zabrania
Koniecznie trzeba zabrać lekarstwa stosowane codziennie zgodnie z zaleceniami i wskazaniami lekarza. Warto także mieć ze sobą środki przeciwsłoneczne, jak chociażby kremy z wysokim filtrem, które pozwolą chronić skórę przed działaniem intensywnych promieni słonecznych – szczególnie latem, kiedy temperatura codziennie przekracza 30 stopni.

Gdy jesteś na miejscu

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Malta jest krajem dość bezpiecznym z zauważalnym niskim stopniem przestępczości. Nocą warto jednak wystrzegać się ciemnych miejsc, aby nie stwarzać ryzyka bycia napadniętym. Z racji tego, że jest to kraj nastawiony w znacznym stopniu na turystów, sprzęt fotograficzny czy nawet dokumenty typu paszport i wszystkie inne ważne i drogocenne przedmioty powinny być umieszczone w bezpiecznym miejscu.

Spore zagrożenie stwarzają intensywne promienie słoneczne. Szczególne ryzyko poparzenia zauważa się latem, kiedy temperatura nieustannie przekracza 30 lub 35 stopni. Z tego też względu należy często pokrywać skórę kremem lub olejkiem chroniącym przed silnym działaniem słońca.

Podróżowanie z dziećmi
Nie ma żadnych przeciwwskazań. Dzieci na pewno będą zachwycać się atrakcyjnymi widokami, jakie oferuje Malta, oraz możliwościami spędzania czasu nad morzem – warto wybierać strzeżone plaże.

W razie choroby
Służba medyczna na Malcie jest rozwinięta dość dobrze. Obywatele Unii Europejskiej mogą korzystać z niej dzięki posiadaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą można otrzymać w placówkach NFZ.

W większych miastach spotkać można bardzo wiele aptek, które gwarantują dostęp do praktycznie wszystkich lekarstw, które można dostać bez recepty. Zawsze warto jednak mieć przy sobie przynajmniej podstawowe lekarstwa oraz środki higieniczne, które mogą przydać się w niespodziewanych momentach.

Zgłoś błąd

Malta w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Malty (Repubblika ta' Malta, Republic of Malta)
Stolica
Valletta
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
urzędowy: maltański, angielski; język używany: maltański, angielski, włoski, francuski
Liczba ludności
408333
Powierzchnia
3162
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika

Malta - więcej informacji