Meksyk

Meksyk w pigułce

Flaga Meksyku
Oficjalna nazwa Meksykańskie Stany Zjednoczone (hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico)
Stolica
Meksyk
Waluta
peso (MXN)
Język
hiszpański oraz języki indiańskie
Liczba ludności
112 336 538
Powierzchnia
1 972 550m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika federalna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Meksyku Hotele w Meksyku

Ceny w Meksyku

Walutą, która obowiązuje w Meksyku jest peso, którego oficjalną nazwą jest nuevo peso. 1 peso to 100 centavos. W obiegu znajdują się obecnie monety o nominałach 5, 10, 20, 50 centavos i 1, 2, 5, 10, 20 i 5o pesos i banknoty 10, 20, 50, 100, 200 i 500 pesos. Znakiem graficznym peso jest $ lub N$, NP (nuevo peso) bądź MN (moneda nacional). Jeśli cena podana jest w dolarach to zazwyczaj spotkać można się z oznaczeniem US$ .

Przykładowe ceny:
– Hostel – od 4 USD/ doba
– Posiłek w knajpce – ok. 5 USD
– Butelka wody mineralnej (mała) – 10 peso
– Piwo w barze – 10-15 peso
– Taco – 5 – 6 peso
– Torta – 7 – 10 peso
– Świeży sok z owoców – od 20 do 35 peso
– Śniadanie dla 2 osób – 120 peso
– Obiad w restauracji dla 2 osób – 240 peso
– Bilet na metro – 4 peso
– 1,5 litra wody w sklepie – 11 peso

Bankomaty
W miastach bankomaty można znaleźć niemal wszędzie. W małych miejscowościach występują rzadko, chyba że jest to miasto turystyczne.

Karty kredytowe
Wszędzie można płacić kartą płatniczą, nie tylko kredytową. Może się zdarzyć, że widząc kartę z innego kraju ekspedientka „nie może nawiązać komunikacji z bankiem”. W takich sytuacjach warto przekonać ją, że nie posiadamy przy sobie pieniędzy i tylko tak możemy uiścić opłatę – zwykle udaje się w takich sytuacjach „komunikację z bankiem” przywrócić.

Korzystanie z gotówki
Walutę wymienić można w bankach – najkorzystniej przywieźć jest dolary. Czasami w centrum większych miast udaje się znaleźć kantory wymiany walut.

Wbrew powszechnej opinii najlepszy kurs wymiany walut jest w kantorach na lotnisku w mieście Meksyk – tam również jest najbezpieczniej. Czeki podróżne nie są zbyt popularną formą płatności, jednak da się je wymienić.
Najkorzystniejsze dla Polaków jest wyciąganie gotówki z bankomatów banku Banamex, który należy do CitiGroup, więc posiadający konto w banku Citi Handlowy pobrać mogą gotówkę bez żadnych opłat.

Jaką walutę warto mieć ze sobą?
Do Meksyku najlepiej jest zabrać dolary. Na miejscu wymienić można je na pesos. W sklepach można płacić obydwoma walutami.

Podatki/Cło
Zagraniczni turyści mogą otrzymać zwrot podatku VAT. Podatek jest zwracany w terminalach lotnisk w miastach takich jak: Meksyk, Cancún, Guadalajara, Los Cabos i Puerto Vallarta.
Przepisy te dotyczą turystów zagranicznych, którzy powracają do swojego kraju drogą morską lub powietrzną. Konieczne jest udokumentowanie dokonania zakupów, których koszt wynosi minimum 1.200 pesos, wliczając VAT. Rozwiązania te nie dotyczy zakupów usług, takich jak noclegi lub posiłki.
Turyści muszą w wyznaczonych punktach przedłożyć faktury, które otrzymali w sklepach, gdzie dokonali zakupów, jak również formularz podania o zwrot VAT-u oraz pokwitowania wydane przez bank, jeżeli istnieje taka konieczność.
W ramach zwrotu podatku, turysta otrzymać może 50% kwoty gotówką, jednak nie więcej niż 10 tysięcy pesos, pozostałe 50% zostanie mu zwrócone drogą elektroniczną w przeciągu maksymalnie 40 dni.

Co warto kupić?
Najpopularniejszą pamiątką przywożoną z Meksyku jest hamak, poncho i kapelusz- sombrero.
Kupując pamiątki warto pamiętać o tym, by się targować i zbijać ceny – bardzo często zdarza się, że przedmiot, który początkowo kosztuje 600 peso, da się kupić za już za 200. Jednym ze sposobów, które można wykorzystać jest próba obrażenia się na sprzedawcę i ostentacyjne odchodzenie od stoiska. Zwykle sprzedawca wtedy dogoni nas po paru minutach i postara się jeszcze trochę potargować.
Turyści często kupują również wszelkiego rodzaju ceramikę (kafle, talerze, donice), popularną w tym rejonie oraz sprzęty gospodarstwa domowego np. drewniane bądź metalowe ramy do luster, koce oraz dobrą tequilę – taką, na której będzie napisane „100% de Agave”.

Zgłoś błąd

Meksyk w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Meksykańskie Stany Zjednoczone (hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico)
Stolica
Meksyk
Waluta
peso (MXN)
Język
hiszpański oraz języki indiańskie
Liczba ludności
112336538
Powierzchnia
19725502
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika federalna

Meksyk - więcej informacji