Meksyk

Meksyk w pigułce

Flaga Meksyku
Oficjalna nazwa Meksykańskie Stany Zjednoczone (hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico)
Stolica
Meksyk
Waluta
peso (MXN)
Język
hiszpański oraz języki indiańskie
Liczba ludności
112 336 538
Powierzchnia
1 972 550m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika federalna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Meksyku Hotele w Meksyku

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Meksyku

Zalecane szczepienia
WZW A – wirusowe zapalenie wątroby typu A (szczepienie zalecane)
WZW B – wirusowe zapalenie wątroby typu B (szczepienie zalecane – w zależności od charakteru pobytu)
BTP – błonica, tężec, polio (szczepienie zalecane)
DB – dur brzuszny (szczepienie zalecane)
W – wścieklizna (szczepienie zalecane – w zależności od charakteru pobytu)
ŻG – Żółta gorączka (szczepienie niekonieczne)
JZM – japońskie zapalenie mózgu (szczepienie niekonieczne)
MK – szczepionka meningokokowa (a+c) (szczepienie niekonieczne)

Woda z wodociągów jest zdatna do umycia zębów. Oficjalne źródła podają iż woda ta nadaje się również do picia, jednakże na wszelki wypadek zaleca się picie wody mineralnej.

Choroby zakaźne
Istnieje bardzo wysokie zagrożenie chorobą zwaną amebozą . W porze deszczowej na terenach dżungli zdarzają się również przypadki zakażenia cholerą. W związku z wysokim ryzykiem zakażenia bakteryjnymi i wirusowymi chorobami układu pokarmowego należy unikać jedzenia przygotowywanego na straganach ulicznych, owoców nie poddanych odkażeniu oraz picia wody innej niż butelkowana.

Ryzyko zakażenia nie występuje wzdłuż granicy meksykańsko-amerykańskiej ani w dużych kurortach turystycznych wzdłuż wybrzeża Pacyfiku i Zatoki Meksykańskiej. Chemioprofilaktyka nie jest koniecznością dla turystów przebywających kurortach nadmorskich. Podróżujący powinni być jednak zaopatrzeni w środki przeciwko owadom (repelenty).

Lekarstwa/kosmetyki do zabrania
Warto zabrać przede wszystkim leki przeciwko biegunce, leki przeciwmalaryczne, środki przeciwko ukąszeniom owadów (repelenty), okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem przeciwsłonecznym, kapelusz.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
W Meksyku odnotowuje się stale pogarszającą się sytuację w zakresie bezpieczeństwa – z tego powodu podróżującym odradza się przebywanie w szczególnie niebezpiecznych rejonach, so których zalicza się m.in. stany: Tamaulipas, Coahuila, Durango i Chihuahua, Zacatecas, Sonora, Sinaloa, San Luis Potosí, Nayarit, Michoacán, Guerrero, Jalisco, Aguascalientes y Nuevo León. Szczególną ostrożność należy zachować także podczas przebywania i przemieszczania się w stanach Colima, Morelos y Veracruz.
Dla bezpieczeństwa zaleca się podróżowanie i zwiedzanie w ciągu dnia i jeżeli to tylko możliwe, w większej grupie osób. Dokumenty i gotówkę najlepiej przechowywać w hotelowych sejfach i przemieszczać się taksówkami korporacyjnymi lub polecanymi przez sprawdzone hotele. Nie należy również wymieniać jednorazowo dużej ilości dolarów lub Euro.

Jesień na wybrzeżu karaibskim to pora licznych huraganów – należy być szczególnie ostrożnym, gdyż wieją silne wiatry, czasem przechodzące w prawdziwe tropikalne huragany.

Insekty
Panująca w Meksyku wysoka temperatura sprzyja rozwojowi wielu insektów, głównie komarów –
niektóre z nich mogą roznosić malarię. Przed wyjazdem należy koniecznie się zaszczepić, aby zapobiec ewentualnym chorobom oraz zaopatrzyć się w środki odstraszające owady.

Podróżowanie z dzieckiem
Meksyk ze względu na swoją dużą powierzchnię sprzyja podróżowaniu o każdej porze roku, jednak pod uwagę należy brać warunki klimatyczne. Jesień na wybrzeżu karaibskim to pora licznych huraganów – należy być szczególnie ostrożnym, gdyż wieją silne wiatry, czasem przechodzące w prawdziwe tropikalne huragany, często pada deszcz i spada temperatura.

Podróżowanie z dziećmi nie powinno sprawiać problemu ze względu na wygodne autobusy. Polityka w zakresie podróży z dzieckiem może różnić się w zależności od przewoźnika, zwykle jednak za dziecko można nie płacić. W takim przypadku dziecko formalnie może podróżować tylko na kolanach, co jednak nie jest zbyt wygodnym rozwiązaniem. W praktyce jednak często zdarza się, że autobus nie jest przepełniony i bez problemów można znaleźć wolne miejsca i posadzić dziecko na osobnym fotelu.

Wiele potraw z kuchni meksykańskiej jest dosyć ostrych, jedna obsługa restauracji pomaga zwykle w wyborze potraw dla dzieci.

Przy wyjeździe typowo turystycznym , z biurem podróży, do dobrego hotelu, szczepienie dziecka nie jest wymagane. Wszystkie szczepienia, w razie takiej konieczności, najlepiej wykonać w Polsce.

Opieka medyczna
W dużych miastach oraz dużych ośrodkach turystycznych bez problemu można skorzystać z opieki medycznej.
Koszt zwykłej wizyty lekarskiej to wydatek ok. 30-50 USD. Doba szpitalna, w zależności od przyczyny hospitalizacji, wyceniana jest od 500 USD do 2000 USD, a rachunki szpitalne zawierają w sobie wszystkie wykonane zabiegi i materiały, które zostały do nich zużyte oraz oddzielnie wysokie honoraria lekarzy.

Zgłoś błąd

Meksyk w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Meksykańskie Stany Zjednoczone (hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico)
Stolica
Meksyk
Waluta
peso (MXN)
Język
hiszpański oraz języki indiańskie
Liczba ludności
112336538
Powierzchnia
19725502
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika federalna

Meksyk - więcej informacji