Mongolia

Mongolia w pigułce

Flaga Mongolii
Oficjalna nazwa Mongolia (Монгол улс; Mongol uls; Monggol ulus.svg)
Stolica
Ułan Bator
Waluta
tugrik (MNT)
Język
mongolski
Liczba ludności
2 754 685
Powierzchnia
1 564 116m2
Religia
dominująca: Buddyzm tybetański
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Mongolii Hotele w Mongolii

Komunikacja & środki lokomocji w Mongolii

Środki lokomocji na terenie Mongolii

Autobusy
Autobusy w Mongolii służą przede wszystkim do pokonywania większych dystansów. Dobre połączenia autobusowe występują między stolicą kraju oraz większymi miastami, jak na przykład Choybalsan czy Barun-Urt. Ceny połączeń są stosunkowo niskie, jednak nie stanowią one dużej konkurencji dla coraz bardziej popularnych minibusów.

Minibusy
Minibusy stanowią podstawowy środek transportu w Mongolii. Można nimi dostać się praktycznie w każdą część kraju. Startują zarówno ze stolicy, jak i z większych mniejszych miejscowości. Docierają również tam, gdzie w żaden sposób nie dojedzie się autobusem. Pokonując trasy rzadziej uczęszczane, trzeba jednak liczyć się z wysokimi kosztami podróży, które zależą zarówno od przejechanych kilometrów, jak i stopnia trudności, jakim charakteryzuje się dana droga.
Mongolskie minibusy stanowią idealne miejsce na nawiązywanie nowych znajomości. Lokalni mieszkańcy są bardzo przyjaźnie nastawieni do obcokrajowców, często podczas podróży częstują słodyczami, skromnymi posiłkami czy wódką – odmowa nie jest akceptowana. Podróż tym środkiem transportu przez cały dzień, co w Mongolii jest czymś powszechnym, może jednak być nużąca i męcząca.

Samochody
Podróż samochodem po Mongolii posiada zarówno zalety, jak i wady. Przede wszystkim nie można nastawiać się na pokonywanie sporych dystansów w szybkim czasie, gdyż stan dróg często jest fatalny. Nie obowiązują także prawie żadne zasady ruchu drogowego – kierowcy jeżdżą na wyczucie, ufając wyłącznie swojemu instynktowi. Warto jednak przynajmniej na kilka dni wynająć samochód, który daje możliwość zatrzymania się praktycznie w każdym miejscu. Mongolia jest krajem o nieprzeciętnej przyrodzie, gwarantującym atrakcyjne widoki niemal na każdym kroku, a podziwianie ich wyłącznie z okna pojazdu nie jest najlepszą formą kontaktu z nimi.

Zgłoś błąd

Mongolia w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Mongolia (Монгол улс; Mongol uls; Monggol ulus.svg)
Stolica
Ułan Bator
Waluta
tugrik (MNT)
Język
mongolski
Liczba ludności
2754685
Powierzchnia
15641162
Religia
dominująca: Buddyzm tybetański
Ustrój
republika

Mongolia - więcej informacji