Mongolia

Mongolia w pigułce

Flaga Mongolii
Oficjalna nazwa Mongolia (Монгол улс; Mongol uls; Monggol ulus.svg)
Stolica
Ułan Bator
Waluta
tugrik (MNT)
Język
mongolski
Liczba ludności
2 754 685
Powierzchnia
1 564 116m2
Religia
dominująca: Buddyzm tybetański
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Mongolii Hotele w Mongolii

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Mongolii

Szczepienia
Od osób zamierzających podróżować po Mongolii nie wymaga się żadnych szczepień, jednak nie chcąc narażać się na ryzyko wystąpienia mniej lub bardziej poważnych chorób, warto jest wykonać przynajmniej te szczepienia, które są zalecane. Wśród nich wyróżnić można szczepienia przeciwko takim chorobom, jak:
– wirusowe zapalenie wątroby typu A
– wirusowe zapalenie wątroby typu B
– błonica, tężec, polio
– dur brzuszny
– wścieklizna

Lekarstwa do zabrania
Zaleca się przede wszystkim zabranie lekarstw przeciwbólowych oraz przeciwbiegunkowych. Osoby podróżujące po Mongolii bardzo często mają kontakt z lokalną kuchnią, do której nie są jednak przyzwyczajeni, przez co towarzyszą im zatrucia pokarmowe. Wysokie położenie Mongolii często prowadzi także do bólów głowy oraz skoków ciśnienia tętniczego, w związku z czym osoby, które borykają się z problemami układu krążenia oraz układu oddechowego, powinny zabrać ze sobą stosowne lekarstwa. Oprócz tego, należy pamiętać o wzięciu ze sobą lekarstw przyjmowanych każdego dnia zgodnie z zaleceniami lekarza.

Gdy jesteś na miejscu

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Uważać należy przede wszystkim na spożywaną wodę. Bardzo często jest ona skażona lub zanieczyszczona, nawet ta, która cieknie z kranu. Warto zaopatrzyć się w środki do odkażania wody – można je dostać w postaci tabletek lub kropki w polskich aptekach lub sklepach z artykułami chemicznymi. Nie należy spożywać wody z niesprawdzonych źródeł, przede wszystkim z przydrożnych studzienek – woda w nich służyć może jedynie do zabiegów higienicznych.

Dość niebezpieczne może okazać się także spożywanie potraw przygotowanych przez lokalnych mieszkańców. Bardzo często nie przestrzegają oni nawet podstawowych zasad higieny, co prowadzi do występowania licznych zaburzeń układu pokarmowego, w tym przede wszystkim zatruć, wśród osób, które spożywają przygotowane przez nie posiłki. Przed przyjazdem do Mongolii warto zaopatrzyć się w duże ilości węgla lub innego środku przeciwko biegunce i problemom układu trawiennego.

Szczególną ostrożność należy także zachować wieczorem oraz w nocy. Nigdy nie wiadomo, z której strony może dopaść nas wataha psów. W takiej sytuacji nie należy panikować. Warto jest zachować spokój – jest to jedyne skuteczne rozwiązanie, które może zagwarantować, że psy wciągu kilku lub kilkunastu minut opuszczą dane miejsce.

Podróżowanie z dziećmi
Podróżowanie z dziećmi po Mongolii powinno wiązać się z zachowywaniem bardzo wielu środków ostrożności. Dzieciom nie powinno podawać się wody pochodzącej z niepewnych źródeł (zaleca się spożywanie wyłącznie wody butelkowej), a także potraw zakupionych na ulicznych straganach.
Dzieci mogą być także narażone na szkodliwe działanie wysokiej temperatury – zaleca się podróżowanie z nakryciem głowy oraz unikanie przebywania na świeżym powietrzu podczas najwyższych temperatur wciągu dnia. Kremy z filtrem przeciwsłonecznym powinny być obowiązkowym wyposażeniem każdej osoby podróżującej po Mongolii.

W razie choroby
Zawsze warto mieć przy sobie przynajmniej podstawowe lekarstwa oraz elementy wyposażenia apteczki pierwszej pomocy. W przypadku wystąpienia poważniejszych dolegliwości, należy udać się do lokalnej placówki medycznej. Szpitale można znaleźć wyłącznie w większych miastach, a dobowy koszt opieki medycznej w nich jest dość wysoki.. Za 24 godziny pobytu w szpitalu w Ułan-Bator, czyli w stolicy Mongolii, płaci się średnio 50 dolarów amerykańskich.
W Mongolii bardzo popularna jest medycyna tradycyjna. Warto wypróbować akupunkturę, leczenie ziołami lub masaże, jednak wyłącznie w sprawdzonych placówkach.

Zgłoś błąd

Mongolia w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Mongolia (Монгол улс; Mongol uls; Monggol ulus.svg)
Stolica
Ułan Bator
Waluta
tugrik (MNT)
Język
mongolski
Liczba ludności
2754685
Powierzchnia
15641162
Religia
dominująca: Buddyzm tybetański
Ustrój
republika

Mongolia - więcej informacji