Niemcy

Niemcy w pigułce

Flaga Niemiec
Oficjalna nazwa Republika Federalna Niemiec (niem.: Deutschland lub Bundesrepublik Deutschland, BRD)
Stolica
Berlin
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
niemiecki
Liczba ludności
81 859 000
Powierzchnia
357 123m2
Religia
katolicyzm, protestantyzm
Ustrój
republika federalna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Niemiec Hotele w Niemczech

Ceny w Niemczech

Waluta
Walutą obowiązującą w Niemczech jest euro. Jedno euro to sto centów.

Jaką walutę mieć ze sobą?
Wybierając się do Niemiec najlepiej jest posiadać ze sobą euro. Jeśli jednak nie mamy tej waluty, wówczas nie powinno stanowić problemu jej wymienienie w kantorze. Kantory można znaleźć przede wszystkim w okolicach dworców autobusowych, lotnisk, niekiedy także w dużych centrach handlowych.

Orientacyjne ceny produktów
chleb (1 kg) 2€ – 3€
ser żółty (1 kg) od 11€
margaryna od 2€
mleko (1 l) od 1€
wędlina (1 kg) od 11€
ziemniaki (1 kg) od 2
sok owocowy (1 l) od 1€
woda mineralna (1 l) od 1€
puszka piwa od 1€
czekolada mleczna 1,5€
chipsy 1,69€
woda mineralna 0,19€
jajka (6 sztuk) 1,55€

Występowanie bankomatów
W zdecydowanej większości niemieckich miast można znaleźć bankomaty. Zwykle znajdują się one na rogach ulic, w centrach handlowych oraz w bankach. Bankomaty można znaleźć także w nieco mniejszych miejscowościach.

Korzystanie z kart kredytowych
Zapewne niewielu turystów wie, że na terytorium państwa niemieckiego stosunkowo rzadko używa się kart kredytowych. Wiele osób radzi, by w miarę możliwości płacić posiadaną przy sobie gotówką. Najpopularniejszymi kartami są karty MasterCard, EuroCard oraz Visa. Jednak nie wszędzie są one akceptowane, dlatego przed dokonaniem zakupu, warto zapytać sprzedawcę o możliwość płatności tym środkiem płatniczym. Posiadacze kart kredytowych mogą korzystać z bankomatów, ale niektóre banki pobierają przy takich transakcjach dość duże opłaty. Dlatego jeśli planujemy nieco dłuższy pobyt na terenie państwa niemieckiego, warto rozważyć założenie konta w jednym z niemieckich banków. W ten sposób można uniknąć wysokich opłat.

Korzystanie z gotówki
W Niemczech możemy korzystać z gotówki, aczkolwiek nie warto przewozić przy sobie duże ilości euro, by nie narażać się na jej kradzież. Walutę można wybrać na miejscu. W niektórych przypadkach korzystniej jest zapłacić gotówką niż kartą kredytową.

Możliwość transferów międzynarodowych
Transakcje mogą być dokonywane między krajowymi a zagranicznymi bankami.

Podatki
VAT – 15%
Stawki od towarów i usług:
16% usługi
7 % stawka obniżona dla niektórych grup towarowych

Co warto kupić?
Wybierając się w podróż po niemieckiej krainie, na pewno zetkniemy się z różnorodnymi i niekiedy bardzo oryginalnymi pamiątkami. Przede wszystkim w Niemczech na każdym kroku znajdują się stoiska z gadżetami oraz pamiątkami, a kupić na nich można praktycznie wszystko, czego tylko zapragniemy. Często przywożonymi pamiątkami z Niemiec są słodycze, które są niezwykle dobre. Śmiało można więc kupować ciastka, czekolady oraz cukierki, które zadowolą podniebienie nawet najbardziej wyrafinowanego smakosza słodkości.

Poza słodyczami można również zdecydować się na kupno zegarka z kukułką, oryginalnych figurek wyrzeźbionych w drewnie czy na wyrób ze skóry. Sprzedawana jest również porcelana, elektronika oraz miejscowe wyroby chałupnicze. Każda kraina może szczycić się własnymi wyrobami, więc w północnych Niemczech możemy natknąć się na wyroby gliniane, natomiast w okolicach lasu turyńskiego nabyć można szklane dekoracje.

Niemcy to również prawdziwy raj dla wszystkich piwoszy. Miłośnicy tych trunków na pewno nie powinni wracać do kraju bez niemieckiego kufla oraz bez oryginalnego niemieckiego piwa.

Zgłoś błąd

Niemcy w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Republika Federalna Niemiec (niem.: Deutschland lub Bundesrepublik Deutschland, BRD)
Stolica
Berlin
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
niemiecki
Liczba ludności
81859000
Powierzchnia
357123,502
Religia
katolicyzm, protestantyzm
Ustrój
republika federalna

Niemcy - więcej informacji