Niemcy

Niemcy w pigułce

Flaga Niemiec
Oficjalna nazwa Republika Federalna Niemiec (niem.: Deutschland lub Bundesrepublik Deutschland, BRD)
Stolica
Berlin
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
niemiecki
Liczba ludności
81 859 000
Powierzchnia
357 123m2
Religia
katolicyzm, protestantyzm
Ustrój
republika federalna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Niemiec Hotele w Niemczech

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Niemczech

Zalecane szczepienia
Na terenie Niemiec nie ma poważnych zagrożeń sanitarno – epidemiologicznych, więc wykonywanie wcześniejszych szczepień ochronnych nie jest wymogiem obowiązkowym.

Lekarstwa/kosmetyki/rzeczy do zabrania
Osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny zabrać ze sobą zapas przyjmowanych leków. Jeśli w podróż do Niemiec wybieramy się w samym środku letniego sezonu turystycznego, wówczas koniecznie zabierzemy ze sobą również olejek/balsam do opalania z filtrem przeciwsłonecznym oraz nakrycie głowy.

Choroby zakaźne
Na terytorium Niemiec nie ma zagrożenia chorobami zakaźnymi.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Niemcy są raczej krajem bezpiecznym, w którym poziom przestępczość jest porównywany do pozostałych państw europejskich. Cenne kosztowności dobrze jest zostawiać w hotelowych sejfach, a przebywając w miejscach publicznych, pilnujmy swoich torebek oraz bagaży podróżnych. Najczęściej do kradzieży dochodzi w miejscach najbardziej zatłoczonych, a więc na przykład w środkach komunikacji miejskiej, więc tam należy zachować szczególną ostrożność. Jeśli poruszamy się samochodem, pamiętajmy o tym, by kosztownych rzeczy nie pozostawiać na widoku. Tyczy się to między innymi aparatów fotograficznych, telefonów oraz laptopów. Na terenie Niemiec dość często dochodzi do kradzieży samochodów, więc pojazdy warto pozostawiać tylko na strzeżonych parkingach, zwłaszcza nocą.

Podróżowanie z dziećmi
Niemcy są krajem stosunkowo przyjaznym rodzicom z dziećmi, a co więcej, ogromnym atutem jest bliskość tego kraju z naszym polskim terytorium. Podróż z dziećmi do Niemiec może odbywać się zarówno samolotem, pociągiem, autobusem, jak i samochodem.
W Niemczech wiele hoteli dysponuje bardzo dobrze wyposażonymi pokojami, które są przystosowane dla rodzin z maluchami. Co więcej, specjalne pokoje znajdziemy również w sklepach oraz w restauracjach – można w nich śmiało zadbać o higienę dziecka.

W razie choroby
System niemieckiej opieki medycznej wydaje się być niezwykle rozbudowany i na wysokim poziomie. Zawsze przed wizytą u lekarza specjalisty należy się wcześniej zarejestrować, bowiem bez rejestracji możemy spędzić w kolejce długie godziny. Większość lekarzy zna język niemiecki oraz angielski, więc w tych dwóch językach najłatwiej jest się porozumieć. Każda osoba ma prawo do korzystania z podstawowych usług medycznych, ale pamiętajmy, że konieczne jest posiadanie ważnego ubezpieczenia. Świadczenia medyczne przysługują na podstawie tak zwanej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Posiadając ten dokument możemy szukać placówek, które mają podpisaną umowę z kasą chorych. Za świadczenia zdrowotne są pobierane opłaty, między innymi w wysokości dziesięciu euro przy pierwszej wizycie u lekarza rodzinnego, u stomatologa oraz w przypadkach wizyt u lekarzy specjalistów, do których nie posiadamy skierowania.

Zgłoś błąd

Niemcy w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Federalna Niemiec (niem.: Deutschland lub Bundesrepublik Deutschland, BRD)
Stolica
Berlin
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
niemiecki
Liczba ludności
81859000
Powierzchnia
357123,502
Religia
katolicyzm, protestantyzm
Ustrój
republika federalna

Niemcy - więcej informacji