Nowa Zelandia

Nowa Zelandia w pigułce

Flaga Nowej Zelandii
Oficjalna nazwa Nowa Zelandia (New Zealand, Aotearoa)
Stolica
Wellington
Waluta
dolar nowozelandzki (NZD)
Język
angielski, maoryski, nowozelandzki język migowy
Liczba ludności
4 393 500
Powierzchnia
268 680m2
Religia
dominujące: anglikanizm, rzymski katolicyzm, prezbiterianizm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Nowej Zelandii Hotele w Nowej Zelandii

Ceny w Nowej Zelandii

Walutą Nowej Zelandii jest dolar nowozelandzki (1 NZ$ = 100 centów).
W obiegu są banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50 i 100 NZ$ oraz monety 5, 10, 20 i 50 centów (srebrne) oraz 1 i 2 NZ$ (złote).

Nie ma ograniczeń co do ilości wwożonej lub wywożonej waluty obcej, ale każdy, kto wwozi albo wywozi więcej niż 10 tys. $ w gotówce, musi wypełnić odpowiedni formularz zwany Border Cash Report.

Przykładowe ceny:
Kurczak – 14$/kg
Jagnięcina – 13$/kg
Jajka – 3,40$/sztukę
Mleko – 1,90$/litr
Ser żółty – 14$/kg
Lody – 4$/2l
Ziemniaki – 2,5$/kg
Pomarańcze – 3$/kg
Chleb – 3$
Baterie – 4$/4xAA
Pizza – 15$
Poszka Coca-Coli – 1,5$
Piwo – 20$/12 x 330ml

Bankomaty
W kraju jest dużo bankomatów i są powszechnie dostępne.

Karty kredytowe
Powszechnie akceptowane są karty kredytowe i czeki podróżne.

Korzystanie z gotówki
Pieniądze (najlepiej euro albo USD) można po dobrym kursie wymienić już na lotnisku. Z bankami trzeba uważać na godziny otwarcia, z uwagi na to, że często czynne są np. tylko od poniedziałku do piątku od 9:00 do 15:00.

Jaką walutę warto mieć ze sobą?
Euro lub USD.

Podatki
Nie ma ograniczeń co do ilości wwożonej lub wywożonej waluty obcej, ale każdy, kto wwozi albo wywozi więcej niż 10 tys. $ w gotówce, musi wypełnić odpowiedni formularz zwany Border Cash Report. Istnieje zakaz wwożenia artykułów spożywczych oraz owoców, roślin, nasion oraz kwiatów. Można wwozić produkty spożywcze, które są fabrycznie zapakowane, a na ich opakowaniu widoczna informacja w języku angielskim dotyczącą produktu i jego składników oraz nazwę kraju jego pochodzenia. Produkty takie należy jak najszybciej wpisać w deklarację celną, a na polecenie celnika okazać do kontroli. Wszystkie bagaże są prześwietlane, dlatego próba ukrycia towaru wiązać może się z karą w wysokości minimum 200 NZD.

Podróżni są uprawnieni do wwozu bez opłat celnych (poza rzeczami osobistymi) przedmiotów przeznaczonych do własnego użytku lub prezentów o łącznej wartości do 700 NZD. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku GST (VAT) pobieranego przy zakupach wszelkiego rodzaju towarów i usług (wynosi on 12,5 proc.).

Co warto kupić?
Najpopularniejszymi pamiątkami przywożonymi z Nowej są ciekawe obrazy, rzeźby i wyroby garncarskie a także biżuteria, która wytwarzana jest z niezwykłych i rzadkich surowców, których z pewnością nie spotkamy w żadnym innym miejscu. Do takich niepowtarzalnych materiałów zalicza się m.in. muszle małży paua oraz jadeit.
Ciekawą pamiątką z podróży będą także wszelkiego rodzaju wyroby kaletnicze z baraniej skóry, takie jak kapelusze, wygodne pantofle czy piękne, solidnie wykonane rękawiczki. Oprócz galanterii skórzanej Nowa Zelandia słynie z odzieży wełnianej – znaleźć można tu całą gamę produktów z tego włókna, od pulowerów, bezrękawników po najmodniejsze wyroby z dzianiny.
W okolicach Northland można kupić wspaniałe wyroby z drzewa kauri, takie jak stoliki, półki i innego typu wyroby rzemieślnicze, które ozdobią nasz dom.

Zgłoś błąd

Nowa Zelandia w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Nowa Zelandia (New Zealand, Aotearoa)
Stolica
Wellington
Waluta
dolar nowozelandzki (NZD)
Język
angielski, maoryski, nowozelandzki język migowy
Liczba ludności
4393500
Powierzchnia
2686802
Religia
dominujące: anglikanizm, rzymski katolicyzm, prezbiterianizm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Nowa Zelandia - więcej informacji