Zdrowie & Bezpieczeństwo w Nowej Zelandii
Zalecane szczepienia
BTP – błonica, tężec, polio (szczepienie zalecane)
WZW B – wirusowe zapalenie wątroby typu B (szczepienie zalecane)
WZW A – wirusowe zapalenie wątroby typu A (szczepienie niekonieczne)
ŻG – Żółta gorączka (szczepienie niekonieczne)
DB – dur brzuszny (szczepienie niekonieczne)
W – wścieklizna (szczepienie niekonieczne)
JZM – japońskie zapalenie mózgu (szczepienie niekonieczne)
MK – szczepionka meningo-kokowa (a+c) (szczepienie niekonieczne)
Na terenie Nowej Zelandii nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, nie są wymagane i zalecane żadne szczepienia ochronne.
Lekarstwa/kosmetyki do zabrania
Warto zabrać przede wszystkim leki przeciwko biegunce, środki przeciwko ukąszeniom owadów (repelenty), okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem przeciwsłonecznym, kapelusz.
Choroby zakaźne
Z uwagi na zwierzęta, które mogą przenosić wściekliznę, należy unikać kontaktu zarówno z tymi żyjącymi dziko, jak i udomowionymi: nie karmić, ani nie dotykać. W przypadku wystąpienia pogryzienia lub zadrapania ranę należy jak najszybciej przemyć wodą z mydłem i niezwłocznie udać się po pomoc do placówki służby zdrowia.
W miesiącach letnich, przypadających w Nowej Zelandii od listopada do kwietnia, występuje zagrożenie zarażenia dengą.
Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Nowa Zelandia jest krajem bardzo bezpiecznym. Poza normalnymi, zdarzającymi się we wszystkich większych miastach zagrożeniami ze strony kieszonkowców oraz sporadycznymi bójkami w pubach i miejscach publicznych inne zagrożenia w zasadzie nie występują. Nie oznacza to jednak, że nie należy zachować ostrożności. Przede wszystkim należy unikać pozostawiania cennych przedmiotów na siedzeniach w samochodzie (w szczycie sezonu parkingi w miejscowościach turystycznych patrolowane są przez wolontariuszy), samotnych spacery w nocy po bocznych uliczkach i parkach, itp. Policja obecna jest w każdej miejscowości, a drogi są często patrolowane.
Nowa Zelandia znajduje się w strefie trzęsień ziemi. Możliwe są również erupcje czynnych wulkanów.
Nad Nową Zelandią zlokalizowana jest dziura ozonowa – oznacza to, że oddziaływanie promieni słonecznych może być bardzo intensywne. Zaleca się stosowanie odpowiednich kosmetyków do ochrony skóry przed ich działaniem oraz noszenia nakrycia głowy.
Insekty
Nowa Zelandia jest pozbawiona wszelkich groźnych insektów i pająków. Należy zaopatrzyć się w środki odstraszające inne owady.
Podróżowanie z dzieckiem
Nowa Zelandia jest krajem bardzo przyjaznym i bezpiecznym, dlatego rodzice podróżujący z dziećmi nie powinni mieć żadnych problemów.
Opieka medyczna
Opieka medyczna w Nowej Zelandii jest powszechnie dostępna. W większych miastach znaleźć można kliniki czynne całą dobę. Ceny podstawowych konsultacji lekarskich przedstawiają się następująco: internista 50–100 NZD, specjalista 80–200 NZD (należy mieć skierowanie od internisty – poza chirurgią), dentysta 50–200 NZD. Opłata w szpitalu publicznym, jeżeli nie jesteśmy ubezpieczeni wynosi od 350 NZD za dobę (bez kosztów leczenia, zabiegów itp.). Koszty leczenia poszkodowanych w wypadkach drogowych nie są objęte ubezpieczeniem komunikacyjnym, lecz są pokrywane przez instytucję ACC (Accident Compensation Committee), należącą do powszechnego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. W związku z tym problemy mogą mieć cudzoziemcy nie posiadający lokalnego ubezpieczenia. Pierwsza pomoc wypadkowa jest udzielana bezpłatnie, jednak dalsze koszty leczenia pokrywa poszkodowany.
Ponieważ koszty świadczeń medycznych są wysokie, zaleca się wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczenia zdrowotnego.