Oman

Oman w pigułce

Flaga Omanu
Oficjalna nazwa Sułtanat Omanu (Oman: عُمان Uman, Sułtanat Omanu: سلطنة عُمان Saltanat Uman)
Stolica
Maskat
Waluta
rial omański (OMR)
Język
arabski
Liczba ludności
3 312 000
Powierzchnia
309 500m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
monarchia absolutna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Omanu Hotele w Omanie

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Omanie?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Oman to kraj położony w południowo-zachodniej części Azji, nad Zatoką Omańską oraz Morzem Arabskim. Graniczy z Jemenem, Arabią Saudyjską oraz Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Historia Omanu sięga już czasów starożytnych, kiedy to w IX w p.n.e., osiedlały się tu ludy arabskie. Przez setki lat był to region niestabilny politycznie, w którym dochodziło do walk plemiennych a także najazdu Persów. W XIX wieku kraj na długi okres dostał się pod wpływy brytyjskie. Dodatkowo coraz częściej dochodziło do konfliktu pomiędzy zwolennikami imamów a zwolennikami sułtanatu, a sam kraj stał się podzielony na dwie części. W 1971 roku Oman stał się suwerennym krajem i członkiem ONZ i dzięki wewnętrznym zabiegom politycznym został scalony w jedno państwo. Obecnie kraj rządzony jest przez sułtana, sprawującego władzę absolutną, a główne źródło dochodu stanowią wpływy z handlu ropą naftową.

W Omanie przeważa krajobraz wyżynno-górski, a w wyniku suchego klimatu w kraju występują jedynie rzeki okresowe. Suchy zwrotnikowy klimat kontynentalny sprawia, że opady roczne wynoszą od zaledwie 50 do 100 mm. Temperatury w lecie wahają się pomiędzy 30-35˚C, a zimą średnio od 18 do 22˚C. Świat fauny i flory jest tutaj bardzo ubogi.

Oman jest miejscem, w którym można podziwiać piękne zabytki. Niektóre z nich znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na miejscu przede wszystkim warto zobaczyć Fort Bahla oraz stanowiska archeologiczne w Bat, Al-Chutm oraz Al-Ajn. Do tego warto popłynąć na krótki rejs po zatoce Omańskiej, w czasie którego można zobaczyć delfiny.

Zgłoś błąd
Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 58 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 114 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 118 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 165 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 170

Oman - galeria zdjęć

Oman w pigułce

Oman
Oficjalna nazwa Sułtanat Omanu (Oman: عُمان Uman, Sułtanat Omanu: سلطنة عُمان Saltanat Uman)
Stolica
Maskat
Waluta
rial omański (OMR)
Język
arabski
Liczba ludności
3312000
Powierzchnia
3095002
Religia
dominująca: islam
Ustrój
monarchia absolutna

Oman - więcej informacji