Oman

Oman w pigułce

Flaga Omanu
Oficjalna nazwa Sułtanat Omanu (Oman: عُمان Uman, Sułtanat Omanu: سلطنة عُمان Saltanat Uman)
Stolica
Maskat
Waluta
rial omański (OMR)
Język
arabski
Liczba ludności
3 312 000
Powierzchnia
309 500m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
monarchia absolutna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Omanu Hotele w Omanie

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Omanie

Zalecane szczepienia
Oman dzięki miejscowemu klimatowi nie jest miejscem o szczególnym zagrożeniu epidemiologicznym. Jednak przed przyjazdem warto posiadać aktualne szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy i tężcowi, różyczce, a także durowi brzusznemu. Na miejscu występują także przypadki odry oraz leiszmaniozy. Jeśli wcześniej podróżowaliśmy po Afryce lub Ameryce Południowej, to być może wymagane będzie od nas okazanie wpisu w międzynarodowej książeczce szczepień przeciwko żółtej gorączce.

Lekarstwa/kosmetyki do zabrania
Przed wyjazdem do Omanu warto zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze lekarstwa przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe czy środki dezynfekujące i opatrunki. Podstawowe lekarstwa są dostępne bez recepty, a apteki są dość dobrze zaopatrzone.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Oman należy do bezpiecznych krajów, gdzie przypadki przestępczości pospolitej są bardzo rzadkie. Niemniej jednak dobrze jest zachować ostrożność. Przede wszystkim należy uważać na odmienne wartości kulturowe. Dotyczy to w głównej mierze kobiet, które muszą pamiętać o stosownym stroju, który nie będzie odsłaniał zbytnio nóg, ramion, dekoltu. W czasie przypadającego przez miesiąc w okresie wakacyjnym ramadanu, należy powstrzymać się od picia i spożywania posiłków na zewnątrz, albowiem może to być źle postrzegane przez miejscowych. Lepiej unikać samodzielnego uczęszczania do meczetów. Sami mieszkańcy są przyjaźnie nastawieni do turystów, w związku z czym chętnie służą pomocą, mogą nas zaprosić do domu na herbatę, obiad czy nawet zaproponują nocleg.

Insekty
W Omanie nie spotyka się groźnych insektów, zwłaszcza licznych komarów, które roznoszą choroby i wirusy. Problemem mogą być jadowite węże na pustyni.

Podróżowanie z dzieckiem
Oman jest bardzo bezpiecznym miejscem dla dziecka. Należy jedynie uważać na wysokie słońce i upały, które mogą szkodzić dziecku, dlatego konieczne będzie odpowiednie nakrycie głowy, a także środki przeciwsłoneczne.

Opieka medyczna
Służba zdrowia w Omanie stoi na wysokim poziomie. Szpitale i placówki medyczne są dobrze zaopatrzone. Koszt wizyty w państwowej placówce medycznej wynosi minimum 40 USD i nie obejmuje kosztów związanych z zabiegami i kuracjami. Polskie ubezpieczenia w wielu przypadkach mogą nie być honorowane. Warto zaopatrzyć się w międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne, szczególnie miejscowych firm. W przypadku wysokich kosztów, koniecznie należy ubiegać się o miejscowe zaświadczenie, dzięki któremu można potem ubiegać się w kraju o zwrot pieniędzy. W celu uniknięcia poważniejszych problemów zdrowotnych, zwłaszcza natury żołądkowej, należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad higieny. Wodę powinno się pić jedynie przegotowaną lub butelkowaną, starannie trzeba myć owoce i warzywa.

Zgłoś błąd

Oman w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Sułtanat Omanu (Oman: عُمان Uman, Sułtanat Omanu: سلطنة عُمان Saltanat Uman)
Stolica
Maskat
Waluta
rial omański (OMR)
Język
arabski
Liczba ludności
3312000
Powierzchnia
3095002
Religia
dominująca: islam
Ustrój
monarchia absolutna

Oman - więcej informacji