Republika Południowej Afryki

Republika Południowej Afryki w pigułce

Flaga Republiki Południowej Afryki
Oficjalna nazwa Republika Południowej Afryki, RPA (Republic of South Africa)
Stolica
Pretoria
Waluta
rand (ZAR)
Język
urzedowy: afrikaans, angielski, xhosa, ndebele, pedi, soto, suazi, tsonga, tswana, venda, zulu
Liczba ludności
50 586 757
Powierzchnia
1 219 912m2
Religia
protestantyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Republiki Południowej Afryki Hotele w Republice Południowej Afryki

Ceny w Republice Południowej Afryki

Waluta
Walutą obowiązującą na terenie RPA jest rand. Waluta ta została wprowadzona w RPA w 1961 roku, kiedy to Republika Południowej Afryki została niepodległym państwem. 1 rand to sto centów.

Jaką walutę mieć ze sobą?
Wymiany waluty najlepiej jest dokonać jeszcze w naszym kraju, najlepiej na euro. Wprawdzie na miejscu można znaleźć wiele punktów wymiany waluty, ale nie zawsze wymiana gotówki jest do końca opłacalna. W miarę najkorzystniej można wymienić walutę w kantorach, znajdujących się na lotniskach. Warto też wiedzieć, że czarny rynek wymiany waluty w RPA od dawna już nie istnieje. Jeśli więc ktokolwiek na ulicy zaproponuje nam wymianę waluty na ulicy, z całą pewnością będzie to zakrawać na oszustwo.

Orientacyjne ceny produktów
sok 1 l – ok. 4 PLN
woda mineralna 1 l – ok. 3.5 PLN
piwo 0.33 l – ok. 2 PLN
wino 0.75 l – od ok. 10 PLN
papierosy 20 szt.- ok. 5 PLN

Występowanie bankomatów
W zdecydowanej większości największych miast w RPA można znaleźć bankomaty. Zwykle znajdują się one na rogach ulic, w centrach handlowych oraz w bankach. Bankomaty można znaleźć także w nieco mniejszych miejscowościach. Walutę można również wybierać w bankach (wówczas koniecznie trzeba przy sobie posiadać paszport).

Korzystanie z kart kredytowych
Na terenie Republiki Południowej Afryki karty kredytowe są powszechnie akceptowane (Visa Citibank, Visa Raifeissen Bank, MasterCard). Kartami można płacić w sklepach oraz w restauracjach.

Korzystanie z gotówki
W RPA bez problemów możemy korzystać z posiadanej przy sobie gotówki, czyli z randów. Nie warto jednak przewozić przy sobie dużej ilości gotówki, by nie narażać się na jej kradzież. Walutę można wybrać na miejscu, aczkolwiek starajmy się wybierać ją w miejscach ściśle do tego przeznaczonych, unikających podejrzanych punktów wymiany waluty.

Możliwość transferów międzynarodowych
Transakcje mogą być dokonywane między krajowymi a zagranicznymi bankami.

Podatki
Podatek VAT – 14%
Zagraniczni turyści mogą odbierać VAT za towary które wywożą z Republiki Południowej Afryki. Takie biura można znaleźć między innymi na lotniskach międzynarodowych. By odebrać taki podatek należy przedstawić stosowny dokument.

Co warto kupić?
W RPA możemy zetknąć się z bardzo różnorodnymi pamiątkami. Najczęściej turyści na zakupy wybierają się do dużych centrów handlowych i hipermarketów, w których można dostać obecnie praktycznie wszystko. Jeśli jednak chcemy posiadać jedyną w swoim rodzaju i oryginalną pamiątkę z pobytu w Republice Południowej Afryki, wówczas raczej zrezygnujmy z zakupów w centrach handlowych. Znacznie ciekawsze przedmioty możemy bowiem znaleźć na miejskich bazarach oraz targach. W RPA niemal każda miejscowość, nawet ta całkiem niewielka, posiada swój własny, lokalny rynek. I to właśnie w takich miejscach sprzedawane są najbardziej oryginalne wyroby. Najczęściej jest to ręcznie wykonywana biżuteria oraz odzież, która przez mieszkańców RPA jest sprzedawana właściwie na każdym kroku. Bardzo interesujące są także wyroby lokalnej sztuki, które także można nabyć. Są to chociażby ciekawie się prezentujące figurki wykonane z drutu. Sprzedawane są także różnorodne dywany oraz chodniki.

Zgłoś błąd

Republika Południowej Afryki w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Republika Południowej Afryki, RPA (Republic of South Africa)
Stolica
Pretoria
Waluta
rand (ZAR)
Język
urzedowy: afrikaans, angielski, xhosa, ndebele, pedi, soto, suazi, tsonga, tswana, venda, zulu
Liczba ludności
50586757
Powierzchnia
12199122
Religia
protestantyzm
Ustrój
republika

Republika Południowej Afryki - więcej informacji