Republika Południowej Afryki

Republika Południowej Afryki w pigułce

Flaga Republiki Południowej Afryki
Oficjalna nazwa Republika Południowej Afryki, RPA (Republic of South Africa)
Stolica
Pretoria
Waluta
rand (ZAR)
Język
urzedowy: afrikaans, angielski, xhosa, ndebele, pedi, soto, suazi, tsonga, tswana, venda, zulu
Liczba ludności
50 586 757
Powierzchnia
1 219 912m2
Religia
protestantyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Republiki Południowej Afryki Hotele w Republice Południowej Afryki

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Republice Południowej Afryki

Zalecane szczepienia
Szczepienia ochronne nie są wymagane. Zaleca się szczepienia przeciwko tężcowi, błonicy, polio oraz przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. W zależności od pobytu niekiedy zaleca się również szczepienie na dur brzuszny.
Ponadto należy zdawać sobie sprawę z zagrożeń epidemiologicznych, które stwarza przede wszystkim AIDS oraz gruźlica. W niektórych częściach odnotowywane są ponadto przypadki zakażeń malarią (głównie na terenie Parku Krugera, a także w niewielkich prowincjach: Limpopo oraz Mpumalanga).

Lekarstwa/kosmetyki/rzeczy do zabrania
Planując wyjazd do RPA, osoby chore na przewlekłe schorzenia, powinny zabrać ze sobą zapas przyjmowanych leków. Ponadto warto pamiętać o zabraniu okularów przeciwsłonecznych, kosmetyków z filtrami przeciw promieniowaniu UV oraz ochrony na głowę. Przydatna będzie również jasna, przewiewna odzież.

Choroby zakaźne
Na terenie RPA istnieje zagrożenie chorobą zakaźną nazywaną „gorączką doliny RIFT”. Jest to choroba zakaźna dotykająca zwierzęta oraz ludzi, zaliczana do grupy tak zwanych gorączek krwotocznych. Zanim więc wyjedziemy do RPA warto zorientować się odnośnie szczepienia na tą chorobę (zapobiegać chorobie pomaga szczepionka inaktywowana, zawierająca żywego wirusa).

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Republika Południowej Afryki nie jest krajem bezpiecznym i przyjaznym dla turystów. Panuje tutaj dość wysoki poziom zagrożenia przestępczością, zdarzają się nawet przypadki śmiertelnych pobić oraz napady rabunkowe z bronią. Warto więc wystrzegać się podróżowania wieczorami oraz nocą, zwłaszcza w pojedynkę, gdyż może to być dla nas bardzo niebezpieczne. Wprawdzie akty przemocy przeciwko podróżnym odnotowywane są coraz rzadziej, ale jednak mimo to, warto zachować szczególną ostrożność. Ponadto zanim odwiedzimy dane miasto czy dzielnicę, koniecznie także postarajmy się dowiedzieć, czy jest to miejsce w pełni bezpieczne.

Podróżowanie z dziećmi
Podróż do RPA z całą pewnością jest nie lada wyzwaniem. Z maluchami, nawet kilkuletnimi, najlepiej do Republiki Południowej Afryki dostać się samolotem. Jest to niewątpliwie najszybsza forma komunikacji, chociaż podróż i tak trwa kilkanaście godzin (z przesiadkami). Nie wszystkie miasta na terenie RPA są w pełni przyjazne dla rodzin z dziećmi. W wielu jednak można być pozytywnie zaskoczonym, gdzie nawet w hotelach są w tym celu starannie przygotowywane pokoje.

W razie choroby
Ogólny dostęp do opieki medycznej w Republice Południowej Afryki jest dość dobry, chociaż nie we wszystkich krajach usługi medyczne są świadczone na wysokim poziomie. Cena wizyty lekarskiej waha się w granicach stu – stu dwudziestu randów. Natomiast za pobyt w szpitalu będziemy musieli zapłacić od ośmiuset do tysiąca randów.

Zgłoś błąd

Republika Południowej Afryki w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Południowej Afryki, RPA (Republic of South Africa)
Stolica
Pretoria
Waluta
rand (ZAR)
Język
urzedowy: afrikaans, angielski, xhosa, ndebele, pedi, soto, suazi, tsonga, tswana, venda, zulu
Liczba ludności
50586757
Powierzchnia
12199122
Religia
protestantyzm
Ustrój
republika

Republika Południowej Afryki - więcej informacji