Serbia

Serbia w pigułce

Flaga Serbii
Oficjalna nazwa Republika Serbii (Република Србија)
Stolica
Belgrad
Waluta
dinar serbski (RSD)
Język
serbski
Liczba ludności
7 241 295
Powierzchnia
88 361m2
Religia
dominująca: prawosławie
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Serbii Hotele w Serbii

Komunikacja & środki lokomocji w Serbii

Podróżowanie po Serbii nie stanowi najmniejszego problemu. W kilka godzin można dostać się z jednego większego miasta do drugiego, a wszystko dzięki dobrze rozwiniętej i wciąż rozwijającej się sieci dróg ekspresowych, szybkiego ruchu oraz autostrad. Mniej popularny, lecz także dość często wykorzystywany, przede wszystkim ze względu na wygodną dla pasażerów sieć połączeń, jest transport kolejowy świadczony przede wszystkim przez Beovoz w Belgradzie oraz przez krajowe Zeleznice Srbije, czyli Koleje Serbskie.

Środki lokomocji na terenie Serbii

Samochód
Samochodem szybko i bezproblemowo można dostać się do każdej większe lub mniejszej miejscowości serbskiej. Stosunkowo dobrze rozwinięta sieć dróg sprawia, że podróżowanie po kraju staje się komfortowe i przyjemne. Szczególnie ważną rolę w przemieszczaniu się samochodem po Serbii odgrywa autostrada biegnąca z północy na południe kraju, łącząca ze sobą największe miasta kraju. Dzięki niej podróż z Novego Sadu do Niszu, czyli miast oddalonych od siebie o 330 kilometrów, można dostać się w mniej niż 3 i pół godziny.

Rower
Ten środek transportu jest dość często zauważalny na serbskich drogach, przede wszystkim poza miastem. Wypożyczenie roweru jest jednak dość trudne – nawet w stolicy kraju można mieć problem ze znalezieniem miejsc udostępniających go zainteresowanym osobom.

Pociąg
Transport kolejowy umożliwia przemieszczanie się między większymi miejscowościami na terytorium całej Serbii. Usługi świadczone są przez przede wszystkim dwa systemu kolei. Pierwszy z nich działa wyłącznie w Belgradzie – jest to Beovoz, natomiast drugi to Zeleznice Srbije, który skupia się na połączeniach międzymiastowych. Ceny biletów z jednego miasta do drugiego pociągiem są porównywalne do cen w Polsce.

Autostop
Serbowie bardzo chętnie zabierają turystów podróżujących autostopem. Często także zapraszają na obiad lub nawet oferują nocleg. Wsiadając do samochodu nieznanego kierowy warto jednak zachować rozsądek – część z nich jeździ bez przestrzegania nawet podstawowych przepisów ruchu drogowego. Kobietom chcącym podróżować autostopem na terenie Serbii zaleca się znalezienie kompana płci męskiej.

Zgłoś błąd

Serbia w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Republika Serbii (Република Србија)
Stolica
Belgrad
Waluta
dinar serbski (RSD)
Język
serbski
Liczba ludności
7241295
Powierzchnia
883612
Religia
dominująca: prawosławie
Ustrój
republika

Serbia - więcej informacji