Serbia

Serbia w pigułce

Flaga Serbii
Oficjalna nazwa Republika Serbii (Република Србија)
Stolica
Belgrad
Waluta
dinar serbski (RSD)
Język
serbski
Liczba ludności
7 241 295
Powierzchnia
88 361m2
Religia
dominująca: prawosławie
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Serbii Hotele w Serbii

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Serbii

Szczepienia
Nie ma wymogu wykonywania jakichkolwiek szczepień. Osobom, które zamierzają na terenie Serbii spędzić więcej czasu, zaleca się przede wszystkim szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A oraz B, a także przeciwko takim chorobom, jak błonica tężec i polio.

Lekarstwa do zabrania
Należy pamiętać o zabraniu lekarstw przyjmowanych codziennie zgodnie z zaleceniami lekarza. Mogą także przydać się wszelkiego rodzaju środki przeciwbólowe, przeciwzapalne i oczyszczające, a także apteczka pierwszej pomocy, w której powinny znaleźć się między innymi: woda utleniona, bandaż, plastry i inne elementy opatrunkowe.

Gdy jesteś na miejscu

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Warto uważać na lokalnych mieszkańców, dla których wciąż zagraniczni turyści stanowią sporą atrakcję. Oszukiwanie, niepoprawne wydawanie reszty w sklepach i w restauracjach, jak również usiłowanie sprzedaży jak największej ilości produktów, jest w Serbii na początku dziennym. Przede wszystkim przed skorzystaniem z usług taksówkarza warto ustalić cenę za pokonywany dystans, aby później uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki. Zdarza się bowiem, że taksówkarze podają cenę nawet kilkakrotnie wyższą, nie włączając nawet podczas jazdy taksometru.

Niebezpieczeństwo mogą stanowić także sami kierowcy, którzy dość chaotycznie przemieszczają się po ulicach. Bardzo rzadko zdarza się, że serbski kierowca ustępuje pierwszeństwa. Z reguły stara się on jechać jak najszybciej, nie przestrzegając podstawowych zasad ruchu drogowego oraz nie respektując innych kierowców, na przykład wyprzedzając ich w niedozwolonych miejscach.

Insekty
Na terenie Serbii przede wszystkim latem można dostrzec bardzo dużo komarów. Osobom wybierającym się poza większe miasta zaleca się więc zabranie ze sobą lub zakupienie na miejscu jakiegokolwiek preparatu przeciwko tego gatunku insektom.

Podróżowanie z dziećmi
Nie ma żadnych przeciwwskazań. Należy jedynie zachować podstawowe środki bezpieczeństwa. Latem przeszkodą mogą okazać się dość wysokie temperatury, w związku z czym dziecko nie powinno przebywać zbyt długo na słońcu.

W razie choroby
Osoby podróżujące po Serbii w przypadku wizyty u lekarza muszą liczyć się z koniecznością zapłacenia za nią. Opłata waha się od 50 do 100 euro i zależy przede wszystkim od rodzaju wizyty, środków wykorzystywanych przez lekarza oraz szpitalu. Opłata za wizytę w szpitalu prywatnym jest nieco wyższa od wizyty w placówce publicznej.

Zgłoś błąd

Serbia w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Serbii (Република Србија)
Stolica
Belgrad
Waluta
dinar serbski (RSD)
Język
serbski
Liczba ludności
7241295
Powierzchnia
883612
Religia
dominująca: prawosławie
Ustrój
republika

Serbia - więcej informacji