Singapur

Singapur w pigułce

Flaga Singapuru
Oficjalna nazwa Republika Singapuru (ang. Singapore, chiń. 新加坡 Xīnjīapō, malaj. Singapura, tamil. சிங்கப்பூர Cingkappūr)
Stolica
Singapur
Waluta
dolar singapurski (SGD)
Język
angielski, chiński (mandaryński), malajski, tamilski
Liczba ludności
5 353 494
Powierzchnia
692m2
Religia
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Singapuru Hotele w Singapurze

Ceny w Singapurze

Walutą obowiązującą w Singapurze jest

1 frank dżibutyjski (DJF) = 100 centymów

W obiegu są zarówno monety (1, 5, 10, 20, 50, 100 i franków), jak i banknoty: 1000, 2000, 5000 i 10000 franków.

Przykładowe ceny
Posiłek w niedrogiej restauracji – od 20 PLN
Pół litra piwa – 15 PLN
Butelka wody (0,33l) – 2,50 PLN
Kilogram ryżu – 10 PLN
Kilogram lokalnego sera – 35 PLN
Kilogram ziemniaków – 5,50 PLN
Paczka papierosów – 30 PLN
Jednorazowy bilet komunikacji miejskiej – 4,50 PLN

Występowanie bankomatów
Bankomaty dostępne są praktycznie na każdym kroku. Akceptują one między innymi karty Visa i MasterCard. Pieniądze wypłacane są z reguły w lokalnej walucie lub w dolarach amerykańskich.

Korzystanie z kart kredytowych
Karty kredytowe mogą być wykorzystywane podczas dokonywania zakupów w większych sklepach, supermarketach i centrach handlowych. Warto jednak pamiętać, że sprzedawcy mogą pobierać kilkuprocentową prowizję – należy o nią zapytać przed okazaniem karty kredytowej.

Korzystanie z gotówki
Dolar singapurski jest powszechnie akceptowaną walutą. Niektóre miejsca akceptują także inne waluty, jak chociażby dolar amerykański. Będąc w restauracji, należy pamiętać o doliczanych podatkach i opłatach usługowych, które nie są uwzględnione w menu. Najczęściej stanowią one odpowiednio 7 i 10 procent.

Jaką najlepiej mieć walutę?
Najlepiej zabrać ze sobą do Singapuru dolary amerykańskie. Ich wymiana powinna stanowić najmniejszy problem. Wiele kantorów akceptuje jednak także inne waluty, a te, które znajdują się w centrum większych miast, potrafią przyjąć niemal wszystkie pieniądze świata. Warto wystrzegać się wymiany pieniędzy na lotnisku oraz w banku – najczęściej posiadają one niezbyt atrakcyjny kurs wymiany waluty.

Co warto kupić?
Singapur jest w krajem, w którym dominują centra handlowe. Można w nich dostać praktycznie wszystko, więc stanowią one raj dla pasjonatów zakupów. Chociaż bardzo trudno jest dostać coś charakterystycznego wyłącznie dla tego kraju, wielu turystów przeznacza przynajmniej jeden dzień na poddanie się zakupom – to właśnie tu można wybierać spośród tysięcy rodzajów poszczególnego sprzętu elektronicznego, ubrań czy antyków. Bazary i stragany nie są powszechnie obecne, a ceny na nich często przewyższają te w supermarketach.

Zgłoś błąd

Singapur w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Republika Singapuru (ang. Singapore, chiń. 新加坡 Xīnjīapō, malaj. Singapura, tamil. சிங்கப்பூர Cingkappūr)
Stolica
Singapur
Waluta
dolar singapurski (SGD)
Język
angielski, chiński (mandaryński), malajski, tamilski
Liczba ludności
5353494
Powierzchnia
692,72
Religia
Ustrój
republika

Singapur - więcej informacji