Togo

Togo w pigułce

Flaga Togo
Oficjalna nazwa Republika Togijska (Republique togolaise)
Stolica
Lomé
Waluta
frank CFA (XOF)
Język
francuski
Liczba ludności
5 837 017
Powierzchnia
56 785m2
Religia
animizn, katolicyzm, protestantyzm, islam
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Togo Hotele w Togo

Komunikacja & środki lokomocji w Togo

Fundamentem transportu publicznego w Togo stanowią minibusy, najczęściej mocno już wyeksploatowane, a także kilkuosobowe taksówki, tzw. busz taxi, które wcale nie odbiegają stanem zużycia od busów. Spotkać duży autobus na drogach w Togo jest niemałą rzadkością. W miasteczkach i na prowincjach miast mieszkańcy mogą poruszać się za pomocą moto-taksówek. Podróżując po Togo trzeba liczyć się niestety z niską jakością usług.

Minibusy oraz busz – taxi, o których była mowa na początku to prawdziwe wehikuły, które już dawno powinny być wycofane z obiegu. Pojazdy czekają na pasażerów w większych częściach miasta – najczęściej jest to kilka przystanków. Ciekawostką jest fakt, że nie odjeżdżają one według obowiązującego rozkładu jazdy, ale zaraz po tym, jak skompletują one pełną obsadę osób, czyli dwie osoby siedzące obok kierowcy oraz cztery z tyłu. Gdy już ów minibus odjedzie, to wcale nie jest równoznaczne z tym, że nasza jazda będzie ciągła i nieprzerwana. Tak zdarza się bardzo rzadko, ponieważ po drodze jest jeszcze kilka przystanków, aby zabrać dodatkowych pasażerów. Zazwyczaj umieszcza się ich w okolicach tylnych drzwi samochodu, przez co jazda staje się dla nich prawdziwą męczarnią. U kontrolera można zakupić bilet, przy pomocy kredy i tablicy zapisuje on numery rejestracyjne minibusów, które oczekują na pasażerów. Chcąc przewieźć bagaż również trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami, zwykle kilkaset CFA, ale konkretną kwotę według uznania wskazuje pomocnik kierowcy.

Bardzo dobrym środkiem służącym przemieszczaniu się jest motocyklowa taksówka. W mieście sprawdza się rewelacyjnie. Można tanio i szybko dojechać do miejsca docelowego. Jednak jadąc nią na prowincję, z pewnością będzie to pierwsza i ostatnia podróż tym pojazdem. Kilkanaście minut jazdy po wybojach przyprawia o niemiłosierny ból pośladków. Poza tym, jazda motocyklową taksówką nie jest dobra dla osób strachliwych. Kierowcy lubią szybką jazdę, a pasażerowie jeżdżą bez kasków.

Informacje dla kierowców

Turyści podróżujący samochodem po Togo muszą mieć przy sobie międzynarodowe prawo jazdy.

Zgłoś błąd

Togo w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Republika Togijska (Republique togolaise)
Stolica
Lomé
Waluta
frank CFA (XOF)
Język
francuski
Liczba ludności
5837017
Powierzchnia
567852
Religia
animizn, katolicyzm, protestantyzm, islam
Ustrój
republika

Togo - więcej informacji