Turkmenistan

Turkmenistan w pigułce

Flaga Turkmenistanu
Oficjalna nazwa Turkmenistan (Türkmenistan)
Stolica
Aszchabad
Waluta
manat turkmeński (TMM)
Język
turkmeński
Liczba ludności
5 180 000
Powierzchnia
488 100m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika prezydencka
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Turkmenistanu Hotele w Turkmenistanie

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Turkmenistanie?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Jeśli poczytamy o geografii i klimacie Turkmenistanu, wyda się nam, że nie jest to najlepsze miejsce na spędzenie wakacji. Większość tego środkowoazjatyckiego kraju pokryta jest przez pustynię Kara-Kum, która nie jest przyjazna nawet dla miejscowych osób. Stale zamieszkane jest tylko 20 procent powierzchni Turkmenistanu. Klimat, jaki tu panuje, to kontynentalne odmiany klimatu podzwrotnikowego oraz umiarkowanego – na północy. To oznacza, że jest dość sucho, zimy są mroźne, a lata gorące.

Może dziwić w związku z tym, że aż połowa mieszkańców Turkmenistanu trudni się rolnictwem. Możliwe jest to dzięki doskonale rozwiniętemu systemowi irygacyjnemu, który został zbudowany jeszcze w czasach Związku Radzieckiego (Turkmenistan do 1991 roku był jedną z republik radzieckich). O ile ten system irygacyjny jest bardzo wydajny i zapewnia pracę ludności, o tyle jest krytykowany za swój wpływ na ekologię.

Czy to oznacza, że powinniśmy zrezygnować z podróży do Turkmenistanu? Oczywiście, że nie. Przyznajemy, że kraj ten nie jest dobrą lokalizacją dla turystów, którym zależy na wygodnym spędzaniu wakacji w luksusowym ośrodku wypoczynkowym nad morzem, ze spa i z basenami, ale ci, którzy chcą zobaczyć kawałek innego świata, niż rozwinięta Europa Zachodnia, a jednocześnie poznać kulturę narodu zamieszkującego Azję Centralną, będzie to doskonałe miejsce na wycieczkę.

A atrakcji turystycznych w Turkmenistanie wcale nie jest mało. Architektura to mieszanka dawnych czasów sowieckich z elementami islamskimi. Widzimy to doskonale, gdy spojrzymy na specyficzne sylwety budynków rządowych: Zgromadzenia Narodowego i Pałacu Prezydenckiego. Bardziej odważni mogą się pokusić o zobaczenie pustyni, chociaż wycieczkę w jej głąb odradzamy, a miłośników techniki z pewnością zainteresują rozwiązania, jakie zostały wykorzystane przy tworzeniu wspomnianego systemu irygacyjnego.

Zachęcamy więc globtroterów do odwiedzenia Turkmenistanu, a tymczasem zapraszamy do zapoznania się z garścią informacji praktycznych, z jakimi trzeba się zapoznać przed podróżą.

Zgłoś błąd
Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 58 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 114 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 118 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 165 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 170

Turkmenistan - galeria zdjęć

Turkmenistan w pigułce

Turkmenistan
Oficjalna nazwa Turkmenistan (Türkmenistan)
Stolica
Aszchabad
Waluta
manat turkmeński (TMM)
Język
turkmeński
Liczba ludności
5180000
Powierzchnia
4881002
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika prezydencka

Turkmenistan - więcej informacji