Turkmenistan

Turkmenistan w pigułce

Flaga Turkmenistanu
Oficjalna nazwa Turkmenistan (Türkmenistan)
Stolica
Aszchabad
Waluta
manat turkmeński (TMM)
Język
turkmeński
Liczba ludności
5 180 000
Powierzchnia
488 100m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika prezydencka
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Turkmenistanu Hotele w Turkmenistanie

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Turkmenistanie

Przed wyjazdem

Zalecane szczepienia
Przed wyjazdem nie musimy wykonywać żadnych obowiązkowych szczepień, a z zalecanych wymieniane są szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, wściekliźnie i polio.

Lekarstwa do zabrania
Powinniśmy pamiętać o dobrze wyposażonej apteczce, tym bardziej, że na miejscu możemy nie znaleźć w pobliżu apteki lub sklepu z podstawowymi lekarstwami. Obowiązkowe są środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwko biegunce, plastry i opatrunki. Jadąc w lecie pamiętajmy o zaopatrzeniu się w leki przeciwko porażeniu słonecznemu. Koniecznie zabierzmy też wszystkie te lekarstwa, które przyjmujemy stale.

Choroby zakaźne
Suchy klimat Turkmenistanu powoduje, że zagrożenie chorobami podzwrotnikowymi i tropikalnymi nie jest duża. Może pojawić się wścieklizna, jest również zagrożenie gruźlicą.

Na miejscu

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Zagrożenie przestępczością pospolitą jest umiarkowane, ale musimy pamiętać, że turyści są celem kradzieży kieszonkowych, a nawet napadów. Duże odległości między miastami sprzyjają takim napadom w trakcie podróży, dlatego unikajmy jeżdżenia po kraju samotnie. Z kwestii prawnych powinniśmy pamiętać o tym, aby w ciągu 72 godzin po przyjeździe dopełnić obowiązku meldunkowego.

Insekty
Jako że klimat Turkmenistanu jest dość suchy, nie powinniśmy obawiać się o insekty, ale warto zaopatrzyć się w podstawowe leki i kosmetyki chroniące przed owadami.

Podróżowanie z dziećmi
Nie ma żadnych prawnych wytycznych związanych z podróżowaniem z dziećmi. Pamiętajmy, aby były one odpowiednio ubrane: w dzień przewiewne ubrania, na noc ubrania cieplejsze oraz chroniące przed słońcem. Jeśli będziemy poruszać się samochodem osobowym, przyda się nam fotelik, bo jakość dróg nie jest dobra.

W razie choroby
W Turkmenistanie opieka medyczna jest na bardzo słabym poziomie i dostępna jest ona praktycznie tylko w miastach. Dlatego powinniśmy zadbać o higienę: nie pić nieprzegotowanej wody i nie spożywać posiłków w niesprawdzonych miejscach, chronić się przed słońcem, unikać kontaktów ze zwierzętami.

Zgłoś błąd

Turkmenistan w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Turkmenistan (Türkmenistan)
Stolica
Aszchabad
Waluta
manat turkmeński (TMM)
Język
turkmeński
Liczba ludności
5180000
Powierzchnia
4881002
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika prezydencka

Turkmenistan - więcej informacji