Turkmenistan

Turkmenistan w pigułce

Flaga Turkmenistanu
Oficjalna nazwa Turkmenistan (Türkmenistan)
Stolica
Aszchabad
Waluta
manat turkmeński (TMM)
Język
turkmeński
Liczba ludności
5 180 000
Powierzchnia
488 100m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika prezydencka
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Turkmenistanu Hotele w Turkmenistanie

Praktyczne informacje o Turkmenistanie

Placówki dyplomatyczne
Polska i Turkmenistan utrzymują ze sobą stosunki dyplomatyczne i konsularne, niestety ani w Turkmenistanie nie ma polskiej ambasady, ani w Warszawie turkmeńskiej. Relacje z tym azjatyckim państwem są realizowane przez polską ambasadę w Azerbejdżanie, a sprawy konsularne przed wyjazdem możemy załatwić, kontaktując się z ambasadą Turkmenistanu w Kijowie lub Moskwie. Będąc na miejscu, pamiętajmy, że zgodnie z prawem Unii Europejskiej, pomoc mogą nam udzielić wszystkie konsulaty państw członkowskich UE. Tam więc powinniśmy kierować swoje kroki.

Telefony
Kod telefoniczny do Turkmenistanu to +993

Strefa czasowa
Obowiązująca w Turkmenistanie strefa czasowa to GMT +5. Oznacza to, że z Polską są cztery godziny różnicy. Gdy u nas jest 12 w południe, w Turkmenistanie będzie już 16 po południu.

Wizy i paszport
Aby wjechać do Turkmenistanu, potrzebny nam będzie ważny polski paszport oraz wiza wydana przez konsulat lub wydział konsularny ambasady Turkmenistanu. Najlepiej w tym celu jest skontaktować się z ambasadą turkmeńską w Berlinie lub Kijowie. To nie koniec naszych formalności. Wiza zostanie nam wydana na podstawie zaproszenia osoby fizycznej lub prawnej, ponadto musimy za nią zapłacić. Wizy turystyczne od 31 dolarów (dziesięciodniowa) do 111 dolarów amerykańskich (trzymiesięczna). Wizy wielokrotnego wjazdu będą jeszcze droższe. Czas oczekiwania na wizę może wynieść 10 dni, dlatego musimy zainteresować się nią odpowiednio wcześniej. Możemy przyśpieszyć ten proces do 3 dni i starać się o wizę ekspresową, ale procedura jej wydania będzie dwa razy droższa.

Język
Językiem urzędowym jest turkmeński – mówią nim praktycznie wszyscy mieszkańcy kraju. Osobom, które dobrze znają rosyjski, z pewnością będzie się podróżować dużo łatwiej. Znajomość angielskiego niestety nie jest powszechna.

Zgłoś błąd

Turkmenistan w pigułce

Praktyczne informacje
Oficjalna nazwa Turkmenistan (Türkmenistan)
Stolica
Aszchabad
Waluta
manat turkmeński (TMM)
Język
turkmeński
Liczba ludności
5180000
Powierzchnia
4881002
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika prezydencka

Turkmenistan - więcej informacji