Zdrowie & Bezpieczeństwo w Zambii
Zalecane szczepienia:
Przy wjeździe do Zambii konieczne jest okazanie szczepienia przeciwko żółtej febrze. Musi być udokumentowane w książeczce szczepień. Jest to sprawdzane na lotniskach oraz tradycyjnych przejściach granicznych. Jeśli nie okaże się zaświadczenia o szczepieniu można nie zostać wpuszczonym na teren kraju. Koniecznym może okazać się odbycie okresu kwarantanny, jeśli zdecydujemy się na szczepienie na miejscu. Warto zaszczepić się przeciwko WZW B i A, durowi brzusznemu, cholerze i żółtaczce z uwagi na wysokie ryzyko występowania tych chorób. Istnieje tu także wysokie ryzyko zachorowania na malarię – na całym obszarze kraju przez cały rok. Występuje tu także wysoka zachorowalność na AIDS.
Lekarstwa i kosmetyki do zabrania:
Wybierając się do Zambii trzeba pamiętać przede wszystkim o zabraniu ze sobą leków przeciw malarii z uwagi na wysokie ryzyko zachorowania na tę chorobę. Warto zabrać ze sobą także probiotyki i środki pozwalające na złagodzenie dolegliwości żołądkowych. Powinno się ze sobą zabrać także preparaty oczyszczające wodę i rany. W apteczne powinien znaleźć się także środek pozwalający na „suche” mycie i odkażanie rąk, co pozwoli wyeliminować w znacznym stopniu choroby tzw. brudnych rąk. Jeśli chodzi o kosmetyki to należy pamiętać o kremach z filtrami, które pozwolą uchronić skórę przed poparzeniami słonecznym. Trzeba też chronić oczy przy pomocy okularów przeciwsłonecznych z filtrami.
Dobierając odzież na wyjazd należy pamiętać o lekkiej odzieży wykonanej z naturalnych materiałów, która będzie pozwalała skórze oddychać. Do walizki warto spakować jednak także kilka sztuk cieplejszej odzieży, gdyż temperatura może spaść tutaj nocą poniżej 10 stopni. Przydatne mogą okazać się także buty trekkingowe, szczególnie w czasie dłuższych wycieczek. Nie wolno zapominać także o podstawowych lekarstwach, które zażywa się na co dzień oraz o dużej ilości środków odstraszających komary. Warto wyposażyć się w moskitierę.
Choroby zakaźne:
Zambia to region, w którym występuje wysokie ryzyko zachorowania na różnego rodzaju choroby zakaźne. Największe ryzyko wiąże się z żółtą febrą (szczepienie przeciw tej chorobie jest wymagane) oraz malarią. Jednakże występuje tu szereg innych chorób. Szczególnie uciążliwe są te, które wywołują problemy żołądkowo – jelitowe, dlatego zaleca się picie wody przegotowanej i ze sprawdzonych źródeł. Bardzo często występują tu: dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B oraz wścieklizna. Inne choroby występujące na ternie kraju to: schistosomatoza, filarioza, trypanosmoza afrykańska, denga, leiszmanioza. Występuje tu wysoki współczynnik osób chorych na AIDS, dlatego zaleca się stosowanie środków antykoncepcyjnych w razie przygodnych kontaktów seksualnych.
Zagrożenia i niebezpieczeństwa:
W Zambii występuje zagrożenie przestępczością. Największe jest w miastach takich jak Lusaka. Piesze podróżowanie po mieście należy ograniczyć do minimum. Dokumenty, wartościowe przedmioty oraz pieniądze najlepiej przechowywać w depozycie hotelowym. Warto zrobić fotokopie dokumentów, wydrukować i to je nosić przy sobie. Nie zaleca się także podróżowania samochodem po zmroku.
Insekty:
Największy problem stanowią moskity, które roznoszą malarię.
Opieka medyczna:
Opieka medyczna o standardzie zbliżonym do europejskiego dostępna jest wyłącznie w stolicy kraju – Lusace. W mniejszych punktach medycznych leczone są jedynie drobne schorzenia. Jeśli pacjent tego wymaga należy go przewieźć do Republiki Południowej Afryki. Dlatego też warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Wymagane jest tu ubezpieczenie OC. Pamiętać trzeba, że w Zambii honorowane są jedynie polisy międzynarodowych ubezpieczycieli. Decydując się na wykupienie ubezpieczenia medycznego warto wybrać opcję, która pokryje koszty transportu medycznego, który jest bardzo drogi.
Podróżowanie z dzieckiem:
Wybierając się z dzieckiem do Zambii należy pamiętać o zabezpieczeniu przed słońcem i niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Należy zabrać dla niego lekkie przewiewne ubrania i kilka sztuk cieplejszej odzieży. Potrzebne będą kosmetyki z wysokimi filtrami lub tak zwane blokery słoneczne. Jeśli dziecko podróżuje z opiekunem, który nie jest jego rodzicem należy pamiętać o dokumencie ze zgodą rodziców na ten wyjazd. Jest to tak zwany letter of authorisation. Taki dokument musi zawierać dane małoletniego dziecka i jego opiekuna – muszą w nim być między innymi informacje o paszportach. Do dokumentu muszą być dołączone kopie dowodów osobistych rodziców, podpisy prawnych opiekunów muszą być poświadczone np. przez notariusza.