Zambia

Zambia w pigułce

Flaga Zambii
Oficjalna nazwa Republika Zambii (Republic of Zambia)
Stolica
Lusaka
Waluta
kwacha (ZMK)
Język
angielski
Liczba ludności
14 151 011
Powierzchnia
752 614m2
Religia
dominująca: chrześcijaństwo
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Zambii Hotele w Zambii

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Zambii?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Zambia – Republika Zambii, jest państwem leżącym w południowych regionach Afryki. Nie posiada ona bezpośredniego dostępu do morza. Dawna nazwa kraju to Rodezja Północna. Obecnie jest to republika prezydencka granicząca z takimi krajami jak: Demokratyczna Republika Konga, Botswana, Namibia, Mozambik, Tanzania, Zimbabwe, Malawi oraz Angola. Zambia przynależy do szeregu organizacji międzynarodowych, w tym do Organizacji Narodów Zjednoczonych, Organizacji Jedności Afrykańskiej, Wspólnoty Rozwoju Afryki Południowej, Wspólnoty Narodów oraz Wspólnego Rynku dla Wschodniej i Południowej Afryki.
Kraj ten leży w obszarze lewobrzeżnego dorzecza Zambezi. Jest to teren płaskowyżu, który ma nieco pofałdowaną powierzchnie. W południowej części znajduje się Dolina Luangwy, którą ogranicza pasmo górskie Muczinga. Na obszarze Zambii jest kilka jezior, w tym jedno z największych znajdujących się w Afryce – Jezioro Tanganika. Pozostałe to Mweru i Bangwelu. Wszystkie jeziora stanowią ostoję dla wielu gatunków zwierząt, w tym ptactwa wodnego oraz ryb. Na obszarze kraju stworzono także sztuczny zbiornik wodny – Kariba.
Pierwotna nazwa kraju – Rodezja Północna pochodzi od nazwiska jego założyciela Cecila Rhodes’a. Nazwa Zambia została nadana po uzyskaniu niepodległości w 1964 r. Pochodzi od nazwy rzeki Zambezi oznaczającej „Dobra rzeka”.
Zambia pierwotnie zamieszkana była przez Buszmenów, dopiero około XI wieku na tereny te zaczęła napływać ludność Bantu. Pomiędzy XIV i XV wiekiem tereny te znajdowały się pod znacznymi wpływami państwa Monomatopa. W XIX wieku na terenie dzisiejszej Zambii funkcjonowały dwa państwa Bemba oraz Bartose. W tym czasie na obszarze tych krajów pojawili się Zulusi. Jednocześnie południowa Afryka zaczęła być eksplorowana przez pochodzących z europy misjonarzy, odkrywców oraz handlowców. Największe zasługi w odkrywaniu czarnego lądu w owym czasie przypisuje się doktorowi Davidowi Livingsone’owi. To właśnie on dla europejczyków odkrył między innymi wodospady na rzece Zambezi, które nazwał na część panującej wówczas w Wielkiej Brytanii, królowej Wiktorii. Livingstone przyczynił się do zmiany postrzegania Afryki przez europejczyków i z jego życiem wiąże się wiele ciekawych historii. Jedną z ciekawszych jest związana z jego poszukiwaniami – w 1870 r. został uznany za zaginionego. A kiedy stojący na czele ekipy poszukiwawczej Henry Stalney odnalazł go nad jeziorem Tanganika wypowiedział słowa Doctor Livingstone, I presume? Co tłumaczy się jako – Doktor Livingstone, jak sądzę? Jest to o tyle istotne, gdyż biały człowiek w tej okolicy nie mógł być nikim innym jak Livingstonem właśnie.
Kiedy na terenie Zambii znaleziono bogate złoża mineralne (między innymi rudy miedzi) zaczęła się ich masowa eksploatacja. W roku 1888 Cecil Rhodes otrzymał przywileje z tym związane od miejscowych władców. Już cztery lata później Zambia znalazła się pod zarządem Brytyjskiej Kampanii Afryki Południowej (kierowanej przez Rhodes’a). Jednocześnie z eksploatacją rozpoczęto budowę kolei, która miała ułatwić transport wydobywanych surowców. Już na początku 1911 r. tereny zostały wcielone do Wielkiej Brytanii jako jej protektorat. Obszar ten został nazwany Rodezją Północną. W 1924 r. Rodezja Północna była już niepodległym krajem, którym jednak administrował brytyjski rząd. Pomiędzy pierwszą i drugą wojną światową to właśnie tutaj wydobywano najwięcej miedzi na całym świecie. W latach 1953-1963 Rodezja Północna wraz z Niasą tworzyły federację. Kiedy się ona rozpadła Rodezja Północna uzyskała autonomię, a już w następnym roku proklamowano niepodległość kraju pod nową nazwą – Zambia. W tym czasie przystąpiła ona do Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Organizacji Jedności Afryki. Początkowy okres istnienia państwa był niezwykle burzliwy. Rząd wspierał ruchy wyzwoleńcze i jednocześnie prowadził politykę skierowaną przeciwko swoim sąsiadom – przede wszystkim Angoli, Rodezji i Mozambikowi. Najbardziej widoczny był konflikt z Rodezją, który spowodował zamknięcie granicy i duże trudności gospodarcze dla Rodezji.
W okresie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku nastąpił poważny kryzys w Zambii, do którego doprowadził spadek cen miedzy, ale i polityka ówczesnego prezydenta Kaundy. W związku z rozwijającym się kryzysem w 1991 r. władza w kraju została przejęta przez opozycję. W wyniku wyborów prezydentem kraju został Frederic Chiluba. Poprzednie władze zostały odsunięte całkowicie od polityki.
Zambia podzielona jest na 10 prowincji: Pas Miedzionośny, Centralną, Wschodnią, Laupula, Lusaka, Północną, Południową, Północno-Zachodnią, Zachodnią i Muczinga.
Mimo, że Zambia nie jest najczęściej wybieranym krajem afrykańskim przez turystów, ma ona im wiele do zaoferowania, szczególnie jeśli chodzi o dziewiczą przyrodę, potrafiącą zachwycić każdego kto tu przybędzie. Na terenie prowincji Centralnej znajduje się Park Narodowy Kafue. Jest to jeden z największych parków narodowych na świecie. Na jego terenie występuje dużo antylop. Jest to bardzo zróżnicowany park pod względem środowiska geograficznego – występują tu zarówno sawanny, lasy, ale i podmokłe łąki i bagniska. Jest tu także kilka innych parków, w tym Blue Lagoon National Park. Wyjątkowe są także wodospady leżące na terenie Zambii – najbardziej znane są oczywiście Wodospady Wiktorii, jednakże Wodospad Klambo leżący na północy kraju jest również wart uwagi. Bardzo często są tu organizowane wyprawy zwane bezkrwawymi safari, w czasie których można podziwiać afrykańskie zwierzęta żyjące w naturalnym środowisku.

Zgłoś błąd
Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 58 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 114 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 118 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 165 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 170

Zambia - galeria zdjęć

Zambia w pigułce

Zambia
Oficjalna nazwa Republika Zambii (Republic of Zambia)
Stolica
Lusaka
Waluta
kwacha (ZMK)
Język
angielski
Liczba ludności
14151011
Powierzchnia
7526142
Religia
dominująca: chrześcijaństwo
Ustrój
republika

Zambia - więcej informacji