Alaska

Stany Zjednoczone w pigułce

Flaga USA
Oficjalna nazwa Stany Zjednoczone Ameryki (ang.: United States, United States of America, U. S., USA)
Stolica
Waszyngton
Waluta
1 dolar amerykański = 100 centów (USD, $)
Język
amerykański angielski, hiszpański, Język dakota, hawajski
Liczba ludności
314 138 053
Powierzchnia
9 373 967m2
Religia
protestantyzm
Ustrój
republika prezydencka
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Alaski Hotele w Alasce

Co warto zobaczyć w Alasce?

Alaska to jeden ze stanów w Stanach Zjednoczonych Ameryki, znajduje się w północno- zachodniej części Ameryki Północnej. Stan ten jest enklawą USA. Ze wschodu graniczy on z Kanadą, natomiast od zachodu poprzez Cieśninę Beringa z Rosją. Na zachodzie i południu Alaska przylega do Oceanu Spokojnego, a na północy do Oceanu Arktycznego. Ogólna powierzchnia Alaski to 1 717 854 kilometrów kwadratowych. Populacja tego stanu zajmuje 48 miejsce w rankingu liczby ludności w całych Stanach Zjednoczonych i liczy ona 626 932. Gęstość zaludnienia wynosi 0,42 osoby na kilometr kwadratowy i ta liczba stawia Alaskę na ostatnim miejscu w rozliczeniu. Gospodarka Alaski rozwija się przede wszystkim dzięki złożom ropy naftowej, gazu ziemnego oraz dzięki przemysłowi i rybołówstwu. Bardzo znaczącą gałęzią przemysłu tego regionu jest turystyka. Przyciąga bowiem wielu gości z każdych krańców świata swoją dzikością, czystością i pięknem.

Historia Alaski sięga roku 1640, kiedy to została odkryta przez hiszpańskich żeglarzy. Od 1732 roku region ten bardzo zainteresował Rosję, która tworzyła eskapady na te tereny w celu pozyskiwania surowców, czy też w celach naukowych i odkrywczych. Nawet pierwsza kolonia założona na tych terenach, zamieszkiwana była przez rosyjskich handlarzy. 20 marca 1867 roku Alaska została sprzedana Stanom Zjednoczonym Ameryki za ponad siedem milionów. Bardzo duże zainteresowanie Alaską nastąpiło w roku 1897, kiedy to rozpoczęła się gorączka złota, spowodowana znalezieniem jego złóż nad rzeką Klondike. Region Alaski stał się jednym ze stanów Ameryki w roku 1959. Nazwa tego regionu została wprowadzona w rosyjskich czasach kolonialnych, nazwa była używana w odniesieniu do półwyspu. Innym wyjaśnieniem jej nazwy, może być Alyeska, które znaczy „wielka ziemia”.

Alaska jest największym stanem w Stanach Zjednoczonych Ameryki, a jej linia brzegowa jest dłuższa niż linie brzegowe wszystkich stanów razem wziętych. Składają się na nią liczne półwyspy, na przykład Alaska czy Kenai oraz wyspy (Archipelag Aleksandra, Nunivak, Kodiak, Wyspy Świętego Wawrzyńca, Wyspy Pribyłowa). Ukształtowanie terenu Alaski to przede wszystkim góry. Na południu regionu wypiętrzony jest najwyższy szczyt Alaski, jak i całej Ameryki Północnej- McKinley (6194 metrów nad poziomem morza). Dodatkowo występują tam góry: Świętego Eliasza, Wrangla, a na północy Góry Brooksa. Niektóre ze szczytów gór to wygasłe lub czynne wulkany, między innymi należą do nich Pavlof i Iliamana. Środkowa część stanu to płaskowyż z wieloma dolinami i nizinami, przez które przepływają liczne rzeki.

Klimat Alaski jest zróżnicowany. W południowej części przeważa klimat umiarkowany chłodny, natomiast na dalekiej północny subpolarny. Roczna amplituda temperatur jest bardzo duża, wynosi około 80(!) stopni Celsjusza. Spowodowane jest to temperaturą zimową, wynoszącą nawet -51 stopni Celsjusza i ciepłymi latami, w których odnotowuje się temperaturę nawet 32 stopni. Zima trwa 9 miesięcy, jest więc bardzo długa i dodatkowo wyjątkowo mroźna, a w czasie jej trwania występują silne, zimne wiatry, które mogą osiągać prędkość do 100 kilometrów na godzinę oraz bardzo groźne burze śnieżne.

Zgłoś błąd

Mapa Alaski

Alaska - galeria zdjęć

Stany Zjednoczone w pigułce

Flaga USA
Oficjalna nazwa Stany Zjednoczone Ameryki (ang.: United States, United States of America, U. S., USA)
Stolica
Waszyngton
Waluta
1 dolar amerykański = 100 centów (USD, $)
Język
amerykański angielski, hiszpański, Język dakota, hawajski
Liczba ludności
314 138 053
Powierzchnia
9 373 967m2
Religia
protestantyzm
Ustrój
republika prezydencka